Тема: Закріплення звукового значення букви «ге». Опрацювання віршів:
В. Струтинський «Доброго ранку, промінчику», Л. Лежанська «Добрий гном»
Мета: закріпити знання учнів про букву «ге» та її звукове значення; удосконалювати навички виразного і осмисленого читання; розвивати мислення, зв'язне мовлення, пам'ять; прищеплювати якості чемності та вихованості, необхідність дотримання правил культурної поведінки
Засоби навчання. Конструктор LEGO, мультфільм «Ввічливі слова» https://www.youtube.com/watch?v=ZMfa9q2vD0c , підручник Н.М. Кравцова, О.Д. Придаток « Українська мова Буквар» Ч. 2, аркуш паперу, олівці.
Тип уроку. Закріплення вивченого матеріалу.
Хід уроку
I. Вступна частина
1. Організація класу
2. Повторення та закріплення вивченого
- Які нові букви ми вивчили після канікул? (Ш, Г, Ж)
- Які звуки означають ці букви?
- Де в абетці їх місце?
- Які нові слова з цими буквами запам’ятали?
- Кому з класу ці букви «найбільше подобаються»? (Штилик – Ш, Крижан – ж, Богатирьов – г…)
- З якою дитячою грою познайомилися?
- Як називається українська національна валюта?
- Що таке гривна?
II. Основна частина
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Робота з віршем «Ми розбили склянку з чаєм» Оксана Сенатович
— Ти розбив!
— Ні, ти розбила!
— Ти штовхнув!
— А ти впустила!
— Ти тюхтій.
— А ти незграба.
— Баобаб!
— Ти баобаба!
Вже школярка наче хмарка —
очі повні сліз.
Школярка дмухає на пальчик свій.
— Обпекла?
— А ти радій!
Та школярик посмутнів:
— Я... ти вибач, не хотів, я штовхнув.
— А я впустила.
— Я розбив.
— Це я розбила.
- Чи траплялася з вами схожа неприємність?
- Як правильно поступити в схожій ситуації?
- Якими були спочатку дітки?
- Як змінилися під кінець віршика?
2. Перегляд та обговорення мультфільму «Ввічливі слова»
- Якими були герої мультфільму?
- Давайте з допомогою цеглинок Lego пригадаємо ввічливі слова, які використовували герої мультфільму. А потім пригадаємо ті, якими користуємось ми.
Вітання |
Подяка |
Вибачення |
Добрий ранок! |
Дякую! |
Вибачайте! |
Добрий день! |
|
Вибачте, будь ласка! |
Добрий вечір! |
|
Перепрошую! |
Вас вітаю! |
|
|
Із приїздом! |
|
|
Прохання |
Побажання |
Прощання |
Будь ласка! |
На здоров’я! |
На добраніч! |
Прошу! |
Смачного! |
До побачення! |
|
Будь здорова! (здоровий) |
|
|
Щасливої дороги! |
|
- Якими словами ввічливості ми могли б доповнити героїв фільму?
Вітання |
Подяка |
Вибачення |
Привіт! |
Спасибі! |
Прошу вибачення! |
Здрастуй! |
|
Пробачте! |
Здоров! |
|
|
|
|
|
Прохання |
Побажання |
Прощання |
Дозвольте! |
Хай щастить! |
Бувай! |
|
Боже, поможи! |
Прощавай! |
|
Приємних снів! |
Па – па! |
|
Гарного відпочинку! |
До завтра! |
|
Приємно розважитись! |
Зустрінемось! |
3. Оголошення теми та завдань уроку.
Подивіться, будь ласка, у мене в руках — дві склянки з чистою водою. Склянки — це ваші душі. Нам завжди хочеться, щоб душа була чистою, прозорою, як ця вода. Але іноді трапляються випадки, коли вас образили, штовхнули, сказали грубе слово. Подивіться, що сталося із душею. (Учитель кидає в одну зі склянок грудочку землі.)
4. Робота над віршем Василя Струтинського «Доброго ранку, промінчику!»
- Яке ввічливе слово зустрічається нам у вірші?
- Хто і кому його каже?
- Чи відповідає малюнок змісту вірша?
- Яка пора року описана у вірші? (Зима)
- А яку пору року зобразив художник? (Літо)
5. Робота над віршем Людмили Лежанської «Добрий гном»
— Чому гном добрий?
— Кому ви кажете «добраніч»?
— Чи відповідає малюнок змісту вірша?
ІІІ. Підсумок уроку
Гра «Долонька дружби»
Обведіть свою долоньку і на кожному пальчику напишіть, що ви цінуєте в своєму другові (подрузі). На долоньці напишіть побажання для друга. Обміняйтесь долоньками.
- Пам’ятайте : «Людина, завжди повинна залишатися людиною! А шапку – і гриб має»