Тема: Звук [г], позначення його буквою «ге». Звуковий аналіз слів. Мовно-логічні вправи. Опрацювання тексту «Розмова птахів»
Мета: формувати орфоепічні навички правильного артикулювання звука [г]; вчити виділяти під час читання важливі за змістом слова, ставити запитання до окремих речень; розвивати фонематичний слух, пам'ять;
прищеплювати бажання допомагати зимуючим птахам, любов до природи; виховувати якості національної свідомості та патріотизму
Засоби навчання: підручник Н.М. Кравцова, О.Д. Придаток « Українська мова Буквар» Ч. 2, Lego - цеглинки, сюжетні малюнки: горіх, груша, гривна, гривня, грак, снігур, гарбуз, глечик, горнятко, герб України та Кривого Рогу
Хід уроку
I. Вступна частина.
1. Організація класу.
Гра з елементами сторітелінгу «Які сюрпризи нам готує зима?»
II. Основна частина.
1. Мотивація навчальної діяльності
Розгадування загадок
У пору осінню між листяних крон
Для білок рудих, для людей і ворон
В міцній шкаралупі зернятка зберіг.
Росту в Україні, звусь (Грецький горіх)
Що за фрукт на смак хороший
І на лампочку він схожий,
Бік зелений сонцем гріє,
Він жовтіє і червоніє? (Груша)
На городі виріс дужий,
Круглий, жовтий і байдужий
До червоних помідорів,
До капусти і квасолі.
Хто цей гордий карапуз?
Здогадалися?… (Гарбуз)
Із глини робиться,
На базарі продається.
Біля тіла - вухо,
Голови не має.
Молоко, сметану, квас,
Добре зберігає. (Глечик)
Чай і каву з нього п’ють,
І компот у нього ллють.
З глини , чи із скла,
Воно різне бува . (Горнятко)
- Подивіться уважно на малюнки. У які групи можна об’єднати слова – відгадки? (Продукти харчування та посуд)
- Чи можна об’єднати всі ці слова в одну групу? Що буде спільного у цієї групи слів? (Всі слова починаються зі звука [г] )
- Які слова ми можемо написати?
2. Оголошення теми та завдань уроку
- Щоб всі ці слова записати, нам потрібно вивчити ще одну літеру. Здогадалися яку?
3. Правильне артикулювання звука [г]
- приголосний
- дзвінкий
4. Хвилинка фантазії
Зарядку букви - малюки
Робили після сну.
Т підняла аж дві руки
А Г — лише одну. (Ігор Січовик)
- А на що ще схожа буква г?
5. Знайомство з буквою «ге»
- Розгляньте зображення великої та малої літери. Чи схожі між собою друковані букви? А прописні?
- Де в алфавіті «живе» літера г?
- Яким магнітом ми кріпитимемо її сьогодні?
- Викладіть букву з допомогою цеглинок Lego.
6. Робота за підручником (с. 12-13).
- Роздивіться малюнки, зображені в підручнику. У яку групу ми можемо об’єднати горіх і грушу? (Плоди.) Яку користь приносять вони нашому організму?
7. Вправа «Прочитай швидко»
Прямі склади, непрямі склади, зверху – вниз, знизу – вверх
8. Гра «Склади слова»
Гі + лка = гілка,
О + гі + рок = огірок,
Я + гі + дка = ягідка
9. Формування національної свідомості та патріотизму . Гра «Що означає слово?
Гривна — жіноча прикраса. Гривня — грошова купюра України.
- Яке відношення має буква «ге» до назви нашого міста?(Кривий Ріг)
- Як вимовляється звук [г] наприкінці слова?
- З якої літери будемо писати назву нашого міста?
- Як називається знак – символ нашого міста із зображенням дубового листя та порохівниці? (Герб)
- Як називається герб України?
10. Гра «Утвори пари»
Огірок — гарбуз (овочі); горнятко — глечик (посуд); грак — голуб (птахи).
11. Робота над текстом «Розмова птахів»
- Отже остання пара, яку ми утворили – це птахи. І сьогодні ми будемо читати розповідь про птахів. Прочитайте заголовок. Як ви думаєте, про що могли б розмовляти птахи?
Читання тексту вчителем
- Які птахи спілкувалися?
- Про що говорили снігур та грак?
- Чи можна вважати снігура та грака осілими птахами?
- Яких ще перелітних птахів ми знаємо?
Читання тексту учнями
12.Тестова перевірка
1. Хто головні герої розповіді?
а) снігур та горобець; б) снігур та грак;
2. Хто з птахів збирався відлітати?
а) снігур; б) грак;
3. На якому дереві сидів снігур?
а) на калині; б) на горобині;
4. За чим сумував на чужині грак?
а) за голубами і високим грабом; б) за горобцями і високим горіхом;
5. Коли птахи знову зустрінуться?
а) навесні; б) восени
ІІІ. Підсумок урок
1. Гра «Так чи ні»
Снігур та грак – перелітні птахи. +
Гривна – це грошова купюра України? -
Горнятко – це глиняна чашка? +
Глечик – це глиняний посуд для зберігання рідких продуктів харчування. +
Буква «ге» позначає на письмі приголосний звук [г] +
2. Гра з елементами сторітелінгу «Скласти речення з вивченою буквою»
Грибами, голубцями, грінками – годує Ганна Гната.
Горобець, голуб, грак – готують гнізда.
Геннадій – геніальний гітарист.
Говорила Ганна Гнату:
- Годі галасувати!