Читання 13.01.2021
Тема: Звук [ж], позначення його буквою «же». Звуковий аналіз слів. Читання складів, слів. Мовно-логічні вправи. Чистомовка. Опрацювання тексту «Журавель і Жоржина»
Мета: навчити артикулювати звук [ж]; вчити виділяти під час читання важливі за змістом слова, ставити запитання до окремих речень; виробляти орфоепічні навички;
розвивати фонематичний слух, пам'ять;
збагачувати словниковий запас учнів
виховувати любов до природи.
Засоби навчання: цеглинки LEGO, зображення журавля, жука та жоржини,
Хід уроку
I. Вступна частина.
1.Організація класу.
2. Актуалізація опорних знань
II. Основна частина.
1. Мотивація навчальної діяльності учнів.
2. Повідомлення теми та завдань уроку
- Сьогодні до нас на урок завітали двоє друзів. Хто вони дізнаєтеся, якщо послухаєте віршик.
Жовтий жук на лузі жив,
Із журавликом дружив.
Він кружляв, співав: жу-жу,
Я з журавликом дружу.
Жук жив на жоржині.
Жук скаржився дружині:
«Не полежиш тут ніколи,
Заважають жовті бджоли».
- То який звук найчастіше повторювався?
3.Артикуляція звуків [ж], [ж′]
Вимовте звуки [ж], [ж′] виразно та чітко. Під час їх вимови губи розтягнуті й розкриті, а верхні зуби стоять на нижніх; під час вимовляння м’якого звука [ж′] губи більш напружені.
– Який це звук, голосний чи приголосний?
- Як позначати його на схемі?
4.Знайомство з буквою
Ж, ж
- Ця літера позначає на письмі приголосні звуки [ж] та [ж′].
- Чим відрізняються літери? ( Велика й мала літера відрізняються одна від одної лише розміром. )
- На яку літеру схожа? (На букви к, що розсердилися та повернулися спиною одна до одної)
Я узяв нитки червоні
Вмить з'явилась на долоні
І зв'язав дві букви К.
Буква, схожа на жука. (Ігор Січовик)
Викладання з LEGO-цеглинок букви ж
ІІІ. Робота з підручником с.8 – 9
Розгляньте малюнки. Що там зображено?
Жоржини Жасмин
- Що об’єднує ці малюнки з точки зору читання?
- Що об’єднує ці малюнки з точки зору «Я досліджую світ»?
- Чи до однієї групи рослин належать жасмин і жоржини?
- Де, у назвах цих рослин, є звук [ж]?
Гра «Склади слова»
жу Же жи вель ня жор ра на
жу ра вель жор жи на Же ня ра на
жор на
Ти бі ти ка
жиш жеш
дру мо
Гра «Утвори слово з пропущених букв»
ж* лудь подорож * ик
* ито ведмеж *
жорж * на о, и, ж, н, а
Чистомовка с. 9
Утворити прислів’я за стрілками
(З книгами жити – з добром дружити)
Читання тексту «Журавель і Жоржина»
1) Текст читає дорослий
2) Запитання для перевірки сприйняття
- Про що цей текст?
- Хто головні герої?
- Де живе Жоржина?
- А Журавель?
Робота над багатозначністю слова «журавель». / Журавель- птах, криниця/
3) Текст читають учні
- Яким був Журавель?
- Якою була Жоржина?
- Який малюнок Ви б намалювали до тексту?
4) Читання тексту в особах.
ІV. Підсумок уроку
Гра «Що зайве?»
Ж Ж Ж Х Ж Ж Ж
Ж Ж К Ж Ж Ж
«Прочитайте за стрілкою»
ді
сте ж - ка
кни
• Назвіть літеру, з якою ми познайомилися на уроці. Які звуки позначає ця буква?
• Які слова з буквою Ж ж ви прочитали на уроці?
• Яке місце в слові може займати літера Ж ж?
• На яку літеру схожа?
• На які предмети схожа? ( На жука, жабку)
Рефлексія. Вправа «Продовж речення».
— Сьогодні на уроці ми дізналися про ... Ці знання мені будуть потрібні для ... На уроці я працював (працювала) ...