Мета уроку: повторити і поглибити знання учнів про прикметник як частину мови, вдосконалювати уміння і навички вживати прикметник у мовленні; аналізувати і порівнювати мовний матеріал; виховувати любов до природи.
Тема: Прикметник як частина мови. Роль прикметників у мовленні.
Мета: повторити і поглибити знання учнів про прикметник як частину мови,
вдосконалювати уміння і навички вживати прикметник у мовленні;
аналізувати і порівнювати мовний матеріал; виховувати любов до
природи.
Обладнання: малюнок осені в образі дівчини, кленові листочки з надписами, картки з завданнями для груп, дитячі малюнки, відеоролик .
Хід уроку:
I. Організація класу.
- Добрий день, дорогі діти! Доброго здоров’я!
Коли ми вимовляємо ці слова, то щиро бажаємо тим, з ким зустрічаємося добра і радості. І наше серце відкривається для щирих людей.
Я вважаю, що сьогодні на уроці в нас із вами буде корисна співпраця.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Як гарно ви підготувались до уроку. І підручник, і зошит, і ручка на партах.
- До якої частини мови належать назви цих слів ? (Іменник)
- Я зараз перевірю, як ви запам’ятали вивчений матеріал.
- Що означають ці слова ?
- На які питання вони відповідають
ІІІ. Повідомлення теми і задач уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми переходимо до вивчення нової частини мови.
Перш ніж назвемо її, спробуйте відгадати загадку :
Спостережливий, кмітливий,
І тактовний, справедливий.
Про предмет повідомляє –
Всі оцінки називає,
Коли хтось про них спитає.
Хочеш знати який? чий?
Запитай його мерщій!
- Так, тема нашого уроку «Прикметник» .
Ми сьогодні повинні пригадати, що ви вже знаєте про цю частину мови.
Але спочатку, відкрийте зошити і запишіть дату.
Зверніть увагу, це останні дні осені.
- А які прикмети осені ви знаєте? Чим вона вас приваблює? (Відповіді дітей)
Вона прощається з вами. Давайте уявимо її.
(Діти дивляться відеоролик «Чарівна осінь»)
- Діти, ми не просто так пригадали про цю чарівну пору року. Вона в нас сьогодні буде господинею на уроці.
Вона принесла вам подарунки. Малюнки з зображеннями осені, виконані вашими однолітками. (На дошці розвішані творчі роботи дітей.)
І вам треба теж їй подарувати згадку про себе. А дарами будуть кленові листочки, на яких ми будемо позначати ознаки прикметників.
ІV. Каліграфічна хвилинка.
- Ми повинні робити усе якнайкраще, бо прикметники найкращі слова у мові. Почнемо з хвилинки каліграфії.
Ос нь ій ня
Мозговий штурм. Скласти речення зі словом осіння.
V. Вивчення нового матеріалу.
- Простежимо зараз з вами , яку роль відіграють прикметники у мовленні.
Перед вами лежать картки з двома текстами. Прочитайте їх.
- Який текст вам більше сподобався? Чому?
- Що внесли прикметники у другий текст?
Назвіть їх. (Діти називають прикметники, а вчитель підкреслює їх на дошці.)
Давайте зробимо висновок. (Вчитель прикріплює на дошку перший дарунок Осені.)
Прикметники роблять мовлення виразним, багатшим, яскравішим.
- Виберіть з тексту іменники та залежні прикметники.
(Діти ланцюжком називають пари: ім. + пр. і записують на дошці та у зошиті.)
- Осінній ліс;
- багряним убранням;
- золоті берізки;
- кремезні дуби ;
- маленька синичка;
- працьовитий дятел;
- незвичайна осінь.
- Який ми робимо висновок? З частиною мови пов’язаний прикметник?
(Вчитель прикріплює на дошку другий дарунок.)
Прикметник пов’язаний з іменником.
Вказує на ознаку предмета.
VІ. Фізкультхвилинка
Вчитель називає композитора П. І. Чайковського, який склав цикл мелодій «Пори року».
Діти разом з учителем виконують танок осінніх листочках під мелодію з цього циклу «Листопад».
VІІ. Активізація розумових здібностей.
- Продовжуємо отримувати подарунки від Осені.
1.Робота в парах. На партах лежать картки із завданнями (загадками):
Холодний дощик сумно плаче,
І листячко жовтогаряче
З дерев поволі опадає.
Яка пора це наступає ? (Осінь)
Прийшла чарівна дівчина до хати,
Узялась хазяйнувати :
Вправно скриню відімкнула,
В жовту свитку ліс вдягнула. (Осінь)
Дрібні краплі з неба,
Дощ холодний,
Перший сніг,
Сірий сад…
Що за місяць ? (Листопад)
Відгадайте загадки. Запишіть прикметники. Поставте до них запитання.
(Діти читають і відгадують загадки. Прикметники записують у зошиті.
Дощик(який?)холодний; дівчина(яка?)чарівна; листячко(яке?)жовтогаряче; краплі(які?)дрібні.
Перевірка виконаного завдання.
- Які прикметники зустрілися?
- На які питання відповідають?
- Який робимо висновок?
(Третій дарунок Осені.)
Прикметники відповідають на питання: Який? Яка? Яке? Які?
2.Робота у групах.
- Діти, ми з вами відгадали загадки, а зараз загадки будете складати самі.
-Подивіться, Осінь розкидала свої листочки: червоні, жовті, зелені, коричневі. Кожна група встане біля свого листочка. (Діти розподіляються на групи. Визначають спікера, секретаря, доповідача, спостерігача).
- Осінь гарна господиня. На згадку про себе хоче подарувати свої дари. Нехай вийде до дошки спікер і вибере свій дарунок.
(Діти отримують завдання.)
-Вам треба скласти загадку з ознак того предмета, який у вас захований. А ми повинні по цим ознакам здогадатись, що це за дарунок.
( Групам дані слова: груша, кавун, яблуко, сливи. А також слова підказки:
смак, колір, форма.)
Доповіді груп. Аналіз роботи. Висновки:
-Якого роду слово груша? (ж. р.) Тому і прикметник (жовта, смачна) жіночого роду.
- У якому числі слово груша ? (одн.) Тому і прикметник (жовта, смачна) в однині і.т.д.
- Чи змінювалась форма прикметників?
- Який робимо висновок?
(Четвертий дарунок Осені)
Прикметники змінюються за родами та числами.
- Пригадайте, що таке антоніми, синоніми. (Відповіді дітей.)
На партах картки із завданнями.
а) Знайдіть та підкреслить у прислів’ях антоніми:
У жовтні кожен знає , що з малої хмари великий дощ буває.
Ранні пташки росу п’ють, а пізні сльози ллють.
б) Доберіть до слова осінь прикметники-синоніми.
Осінь різнобарвна…
- Як ви розумієте друге прислів’я ?
- Які виражальні можливості прикметників ?
(П’ятий дарунок Осені.)
Виражальні можливості: прикметники-синоніми;
прикметники-антоніми.
- Осінь-господиня буде з нами прощатися. Давайте складемо речення про осінь.
Уходить золота осінь.
- Про що говориться у реченні? Яким членом речення виступає це слово? (підметом)
- Що говориться про осінь? Поставте запитання (осінь (яка?) золота).
- Яким членом речення виступає прикметник? Робимо висновок.
(Шостий дарунок Осені.)
Прикметник виступає другорядним членом речення.
(Під музичний супровід діти прощаються з Осінню.)
VІІІ. Підсумок уроку.
- Про яку частину мови ми говорили на уроці?
Мікрофон.
Кореспондент задає питання дітям.
- Ми дізналися…
- Я запам’ятав…
- Було цікаво…
- Мені сподобалось…
А закінчити урок хочеться такими словами:
Розвивайте свою мову:
Дивну, різнокольорову.
До прикметників звертайтесь,
В мові ви їх не цурайтесь.
Вам бажаю вчитись гарно,
Розвиваючи таланти.
Це майбутнє, а поки-
Прощавайте, дітлахи!