Розробка уроку з украЇнськоЇ мови "Слова близькі за значенням"

Про матеріал
Матеріал спрямований на краще засвоєння матеріалу.Має вірші,загадки. .Розвиває усне мовлення ,поширює словниковий запас.
Перегляд файлу


Слова близькі за значенням


Тема. Слова, близькі за значенням
Мета: дати учням уявлення про слова, близькі за значенням;
учити використовувати
їх в усному і писемному мовленні, попереджувати
повтори у тексті; розширювати словниковий запас учнів;
виховувати спостережливість, мовне чуття.
Хід уроку
I. Організаційний момент
У ч и т е л ь
У ч н і
Добрий день, другий клас!
Дуже рада бачить вас!
На урок прийшли ми знову
І навчатися готові!
II. Хвилинка каліграфії
Жж Жж Жж жай во рон ок
Загадка
• Що за пташка в небі в’ється,
Заливається, сміється?
Цілий день дзвенять пісні,
Жаль, що тільки навесні.
Так назви ж бо без відмовок,
Що ця пташка… (жайворонок).
— Запишіть це слово каліграфічно.
— Допишіть назви ще 2–3 пташок.
— Назвіть їх одним словом.
— Утворіть і запишіть речення зі словом жайворонок.
у небі
маленький молодий
жайворонок
летить над полем
співає
— які ці речення за змістом?
— які ці речення за інтонацією?
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення зі словами. На гос-
тину до нас завітали слова, які про одне й те саме говорять по-
різному.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1 Робота над удосконаленням тексту
— Прочитайте текст. Знайдіть у ньому недоліки. Виправте їх.
Запишіть удосконалений текст.
На День народження батьки подарували мені кошеня. Кошеня
було маленьке. Кошеня любило гратися. Кошеня пило молочко
з миски. Кошеня любило спати на моєму ліжку.
Ми дуже здружилися з кошеням.
— Чи сподобався вам текст? чому?
— Як уникнути слів, які весь час повторюються? (Замінити
слово)
— Давайте спробуємо.
— Для цього скористаємося словами-підказками. (Воно, Мур-
чик, пухнастик, котик, із ним)
— Прочитайте текст, який у вас вийшов.
— Якими словами ви замінили слово кошеня?
Висновок: слова, що по-різному називають одне й те
саме, — це синоніми.

 Є синоніми — іменники, прикметники, дієслова.
2 Гра «Знайди слову братика»
— З’єднайте слова.
підручник
дорога
хороший
бігає
іти
шлях                                                                                                                                                                        гарний                                                                                                                                                         шкандибати
книжка
ганяє
3 Продовження синонімічного ряду
лелека, листопад, золотий.
(Бузько, чорногуз, веселик; падолист, зимник, хмурень;
жовтий, жовтогарячий)
4 Фізкультхвилинка
V. Осмислення й узагальнення нових знань
1 Робота над фразеологізмами
— Замініть словосполучення одним словом, близьким за зна-
ченням. Запишіть.
Набрати в рот води — … (мовчати)
Накивати п’ятами — … (втекти)
Клювати носом — …. (дрімати)
Бити байдики — … (лінуватися)
Зарубай собі на носі — … (запам’ятай)
2 Самостійна робота
— Прочитайте. Зі слів, близьких за значенням, виберіть най-
більш влучне. Запишіть.
Вузька покручена (стежка, дорога) вела через
поле. За селом починався березовий (гай, ліс).
Школа розташована у великому кам’яному (палац, будинок,
дім).
ліс восени став (багряний, рум’яний, червоний).
VI. підсумок уроку. рефлексія
— чи цікавий був урок?
— З якими словами ознайомилися?
— якщо вам було все зрозуміло, підніміть сигнальну картку,
на якій намальована крапка.
— якщо вам потрібна допомога, не все зрозуміло, підніміть
сигнальну артку, на якій намальований знак питання.

 

docx
Додано
12 квітня 2023
Переглядів
424
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку