Конспект уроку з української мови
Тема уроку. Зв’язок слів у реченні за допомогою питань.
Мета уроку: формувати ключову компетентність – уміння вчитися; вільне володіння державною мовою – усно і письмово висловлювати свої думки, почуття; екологічну компетентність – бережливе ставлення до природи; соціальну- співпрацювати у парі, групі для досягнення спільної мети;
повторити та поглибити знання про речення, формувати уміння установлювати зв’язок між словами у реченні, удосконалювати навички визначати головні та другорядні члени речення;
розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення, збагачувати словниковий запас, уяву;
виховувати бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю;
Обладнання: картки, ілюстрації квітів.
Тип уроку: засвоєння навичок та умінь.
Освітні галузі: мовно-літературна, природнича.
Хід уроку
I.Організація класу.
II. Етап цілепокладання.
1.Вправа «Очікування».
( Я хочу….,Було б цікаво….)
2. Емоційне налаштування.
-Яка пора року за вікном?
-Якими словами можете описати цьогорічну весну?
-Які відбуваються зміни в неживій та живій природі навесні?
Сонечко лоскоче ніс,
Промінець весну приніс,
День яскравим світлом вмив,
Першу квіточку збудив.
Вправа «Трибуна думок».
- Про яку квітку йдеться у вірші?
- Як ще називають ці квіти? Знайдіть їх серед ілюстрацій.
- Чи потрібно оберігати первоцвіти? Чому?
Перегляд відео « Квіти, які занесені до Червоної книги України».
3.Каліграфічна хвилинка.
Під сніж ник підсніжник
Робота в групах.
Перша група записує : Підсніжник (який?)….
Друга група записує : Підсніжник (що робить?)…..
4. Актуалізація знань.
Бліц-опитування.
-Як називають слова в реченні?
-Які члени речення ви знаєте?
-Як називають головні члени речення?
-Що ви знаєте про підмет? Як підкреслюють його в реченні?
-Що ви знаєте про присудок? Як підкреслюють його в реченні?
-Як підкреслюють другорядні члени речення?
Робота на картках.
Завдання : Допоможи лелекам облаштувати свої гнізда. Розділи слова та запиши речення. Підкресли головні та другорядні члени речення.
лелекиприлетіли
накрилахвонипринеслиключівідсонця
5.Мотивація навчальної діяльності.
Вправа «Досліди та доведи»
У, розцвів, лісі, пролісок, тендітний.
У лісі розцвів тендітний пролісок.
-Яку групу слів можна назвати реченням.
- Доведіть, що це речення.( Я вважаю…,бо….).Яке це речення за метою висловлювання? За інтонацією? Який розділовий знак ставимо в кінці речення?
-Чи зв’язані слова між собою в реченні?
-Що від одного слова до іншого можна поставити?
6.Повідомлення теми та мети уроку.
-Отже ми сьогодні на уроці навчимося установлювати зв’язки між словами у реченні за допомогою питань.
III.Етап цілереалізації.
7.Робота над темою уроку.
«Віконечко для допитливих»
Серед талого снігу крізь землю пробивається один з перших вісників весни – пролісок. Це красива невисока цибулинна рослина. Пролісок має квітки блакитного кольору. Однак зустрічаються види з квітками білого, рожевого і фіолетового кольорів. Залежно від виду пролісок цвіте навесні або восени. Цінність цих рослин полягає в тому, що вони зацвітають одразу ж після танення снігу. Він долає усі перепони, що перешкоджають йому з’явитися на світ. Напевно, саме тому в народі ці рослини називають блакитний підсніжник, проте це не так. З ботанічної точки зору це різні рослини: підсніжник і пролісок належать до різних родів і родин.
У лісі розцвів тендітний пролісок.
-Запишіть речення про цю квітку. Підкресліть головні і другорядні члени речення.
Робота в парах. Взаємоперевірка.
-Установимо зв’язок за допомогою питань між головними членами речення.
Розцвів (що?) пролісок.
-Чому ми ставимо питання (що?),а не (хто?)?Яка це частина мови?
-Так, це іменник, назва неістоти.
- А в природі пролісок належить до живої чи неживої природи ? До якої групи живих організмів? За якими властивостями ми відносимо його до живої природи?
Пролісок(що робив?) розцвів.
-Установимо зв’язок між іншими словами в реченні. Ставимо питання.
Розцвів (де?) у лісі.
Пролісок (який?) тендітний.
-Визначте, яке це речення за метою висловлювання та за інтонацією.
8.Фізкультхвилинка.
9.Закріплення вивченого матеріалу.
Вправа «Пошир речення».
Колективна робота.
-Запишіть речення.
-Установіть зв’язок між словами за допомогою питань.
-Поширте речення одним, двома словами.
-Установіть зв’язок між словами за допомогою питань.
Повертаються птахи.
Повертаються(хто?)_____ .
Птахи (що роблять?)______ .
Весною повертаються птахи.
Повертаються(коли?)____ .
Весною повертаються перелітні птахи.
Птахи (які?)_____.
-Підкресліть головні та другорядні члени речення в усіх реченнях.
-Від яких членів речення ставили питання?
-Чи ставили питання від підмета? Від присудка?
-Чи ставили питання від другорядних членів речення до головних?
-Чи до кожного слова в реченні поставили запитання?
-Отже, слова в реченні зв’язані між собою?
Вправу «Пошир речення» можна виконувати усно.
( Членами речення будуть діти. Один учень - присудок, інший – підмет.
Вчитель називає речення: Пригріло сонечко.
Встає один учень – присудок (пригріло),інша учениця підмет(сонечко).
Ставлять один одному запитання.
Далі учні поширюють речення за поданою основою(хтось з дітей називає другорядний член речення(весняне) і до нього ставить питання чи учень - присудок, чи учениця – підмет) і т. д.).
Самостійна робота.Взаємоперевірка.
-За схемами складіть та запишіть речення.
1.==== ……… ______ !
2.____ ===== ……… ?
3. …… ===== ______ .
IV.Рефлексивно-оцінюючий етап.
10.Підсумок уроку. Рефлексія.
-Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?
-Що було цікавим?
-Яке завдання сподобалося виконувати?
-Чи справдилися ваші очікування від уроку?
-На парті лежать вирізані квіти, замалюйте серединку: жовтим кольором-все вдалося, синім-у деяких завданнях відчували труднощі, червоним-потрібна була допомога.