Розробка уроку "Загальне поняття про дієслово як частину мови"

Про матеріал
Згідно з типологією уроків – це урок засвоєння нових знань. Урок передбачає не тільки вивчення нового матеріалу, а й завдання для розвитку творчих здібностей школярів. Виклад нового матеріалу був варіативним за своєю структурою: давалась готова інформація і матеріал вивчався шляхом постановки проблемного завдання та розкриття шляхів пошуку розв’язання проблеми. Інформаційно – ілюстративні, проблемно- пошукові методи роботи, принципи свідомості, зв’язку з життям, доступності та фронтальні, індивідуальні та групові форми роботи дали змогу розвивати в школярів мовні компетентності. Завдання для розвитку творчих здібностей дали можливість організувати пошукову, самостійну, групову роботу учнів.
Перегляд файлу

Тема: Загальне поняття про дієслово як частину мови.

             Зв`язок дієслова в реченні з іменником.

Мета: ознайомити учнів зі словами, які називають дії предметів; формувати вміння розпізнавати їх серед інших слів, ставити питання. Розвивати увагу, пам'ять, мовлення, мислення, вміння аналізувати, розвивати пізнавальний інтерес, емоції учнів(за допомогою ситуації здивування, радості, зацікавленості),уміння долати труднощі; виховувати акуратність, дисциплінованість, зосередженність; викликати почуття відповідальності, радості за виконану роботу.

Обладнання: екран ,комп’ютер, презентація до уроку, мікрофон, ілюстрований план уроку, картки із завданнями, картки для тесту, каравай

Хід уроку

І. Організація класу

 

Вітання вчителя. Психологічна хвилинка.

Доброго здоров’я, гості, діти, доброго вам дня!
Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня.
Хай сміється мирне небо і дивує світ,
А земля нехай дарує вам барвистий цвіт.
 

Скажіть, будь ласка, до якого уроку ви приготувались? (Українська мова) Слайд 1

 

                           Гомінка, немов сопілка,

                           Запашна, як вишні гілка,

                           Мусиш завжди, я і ти, 

                           Рідну мову вчити й берегти. 

 

  • Записуємо число, класна робота.

 

Приготуйтеся,будь ласка,

Сьогодні у нас – урок-казка.             Слайд 2

Сьогодні у нас незвичайний урок.
Ми з вами зробимо ще один крок
У країну нову, трішечки відому,
Де всіх нас чекають частини … (мови).
Та шлях у цю країну
Закрито поки що для нас —
Каліграфічне завдання виконує клас.   Слайд 3

Хвилинка каліграфії.
– А що писатиме в каліграфічній хвилинці дізнаємось, коли відгадаємо загадку.

Тук-тук-тук!
Тук-тук-тук!
Несміливий чути стук.
Це з яєчка, мов із хатки,
Проклювалося… (курчатко).   Слайд 4

 

Ку к Курчатко курчатко

 

Ось,знайомий,курча Чик,      Слайд 5

Любить мандрувати
Із розчинених воріт                

Вируша курчатко в світ.

 

Актуалізація опорних знань.

Тут стежиночка мала                   Слайд 6                                 

Нас у прірву привела              

 Щоб місток побудувати

Треба вправу «Прес» здолати

 

На картках записані слова:

Сонце, ведмідь, жовтий, зима, яскравий, катається, сніг, швидкий, морозний .

Прочитайте слова. Поділіть їх на групи. Знайдіть  зайве слово. Доведіть свою думку. (Катається. Решта - слова – назви та ознаки предметів).

А яка частина мови відповідає на питання ХТО? ЩО?

– Що називається іменником? Прикметником?

  • Запишіть спочатку іменники, а потім прикметники.

Слайд 7   (2 рази)

 

Слайд 8    (2 рази)

 

– Ось ми і побудували місток. І розпочинаємо вивчати нову тему разом із Чиком.

 

Повідомлення теми, мети уроку

Тема ця хоч не проста, та для вас цікава,
Будуть в ній нові слова, буде і забава.
І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему,
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.        Слайд 9

- Друзі! Чик приготував для вас цікаві завдання та забави, тому будемо працювати активно, оперативно, доказово. Тож в дорогу!

 

А стежиночка в’юнка           Слайд 10

Далі й далі утіка .

В ліс засніжений, зимовий,

Вона Чика привела.

 

  • А тут які кучугури зима намела. А щоб їх перейти нам треба виконати завдання.
  • За кучугурами заховане речення. Нам треба відгадати його, ставляючи питання?

– Хто є головним героєм на уроці?

Жовтеньке курчатко стрибає по стежинці.

 

Слайд 11

 

  • Записуємо речення в зошиті і називаємо частини мови.
  • А що ж це слово залишилось? Що воно означає?
  • Про це ми дізнаємось після фізкультхвилинки.

 

Фізкультхвилинка.         Слайд 12

 

Всі ми гарно працювали,

Всі чудово рахували,

А тепер відпочиваєм

Разом із курчам співаєм.  

 

Подивіться на малят,

Ми так схожі на курчат,

Ми так схожі на курчат,

Ось так, ось так

 

Дзьобом ми постукали,

Крильцями похлюпали,

Лапками потопали

Ось так, ось так

 

Повернулись навкруги,

І вклонились до землі,

Крильця вгору підняли

Ось так, ось так

 

Ми закінчили танок,

Починається урок,

Працювати я мастак

Ось так, ось так

 

Вивчення нового матеріалу

 

Ось нарешті вийшли з лісу           Слайд 13

І дістались ми до міста

Тут живуть частини мови

З деякими ми знайомі.

 

Ось іменник,

Ось прикметник,

Там будиночки пусті.

Ну а в цей сьогодні зайдем

І знання отримаєм нові.

ДІЄСЛОВО живе тут                 Слайд 14

Постукаєм до нього?  Тук, тук, тук.

 

«Дієслово - слово діє: ходить, робить, носить, сіє.
Слово плаче і радіє, усміхається і мріє.

А ще ліпить і пече,

 подарунки нам несе»

Як на Україні зустрічають дорогих гостей? (Караваєм)

Ось і нас дієслово зустрічає караваєм із таками ось курчатками, щоб ми ніколи не забували про нього.

 

  • Давайте спробуємо визначити, що таке дієслово?
  • ДІЄСЛОВО – частина мови, яка означає дію предмета і відповідає на питання ЩО РОБИТИ? ЩО ЗРОБИТИ?

Слайд 15

 

  • Так що сьогодні вже робило наше курчатко? (СТРИБАЛО, СПІВАЛО, ТАНЦЮВАЛО ТА ІН.)
  • Давайте в реченні знайдемо частину мови дієслово

 

Вибірково - слуховий диктант.

 – А зараз я прочитаю  невеличку розповідь. Коли почуєте дієслово, плесніть у долоньки.          Слайд 16

 

Іринка проснулась, вдяглася і взулась,

вмилась, поїла, під вишнею сіла.

Позіхнула ліниво, зітхнула тужливо,

лягла коло хати під вишнею спати.  (С. Косенко)

(Проснулась, вдяглася, взулась, вмилась, поїла, сіла, позіхнула, зітхнула, лягла спати.)

  • Як ви можете охарактеризувати цю дівчинку одним словом?  (Лінива)
  • А серед вас є ліниві учні? Так – ви всі працьовиті, старанні.

 

  • А поряд із яким будиночком стоїть будиночок ДІЄСЛОВА? Чому? (Тому, що дієслово пов’язане з іменником)

 

Слайд 17

 

Робота в парах

  • Зараз ми це перевіримо, працюючи в парах. Один з вас називає іменник, тобто предмеи, а другий пов’язує з ним його дію, тобто називає дієслово.
  • Наприклад: Учень (що робить?) пише, читає та ін..

 

Стомилося сонечко,починає вечоріти.Треба поспішати,щоб курчатко встигло повернутися додому. Та хто це не дає йому дороги?

Слайд 18

 

Та це ж хитра лисичка.       

Вона не пропустить, якщо не виконаємо її вправу. Але вправа з хитринкою.

 

Робота з підручником стр. 99 Впр 3

Прочитати текст. Розглянути малюнок. Як приготувався їжачок до зими?

З перших трьох речень виписати дієслова за зразком.

 

Чудово, ми виконали завдання.

 

І наше курча повернулося до дому.       Слайд 19

 

Підсумок уроку.

Але у мами квочки дуже багато запитань.

  • Де сьогодні ви були? Про що дізналися?

 

Тест

  1. Дієслово – це

А) частина мови            б) частина слова

2. Дієслово означає

     А) предмет                     б) дію предмета

3. Дієслово відповідає на питання

    А) Який? Яка? Яке?       Б) Що робити? Що зробити?

4. Дієслова – це

    А) читати, писати, рахувати          б) читання, письмо, математика 

 

Гра»Мікрофон»

 

  • Закінчить речення

На уроці я дізнався
Мені сподобалося

На цьому наш урок-подор закінчено.          Слайд 20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сонце, ведмідь, жовтий, зима, яскравий, катається, сніг, швидкий, морозний .

 

 

Сонце, ведмідь, жовтий, зима, яскравий, катається, сніг, швидкий, морозний .

 

 

Сонце, ведмідь, жовтий, зима, яскравий, катається, сніг, швидкий, морозний .

 

 

Сонце, ведмідь, жовтий, зима, яскравий, катається, сніг, швидкий, морозний .

 

 

Сонце, ведмідь, жовтий, зима, яскравий, катається, сніг, швидкий, морозний .

 

 

Сонце, ведмідь, жовтий, зима, яскравий, катається, сніг, швидкий, морозний .

 

 

Сонце, ведмідь, жовтий, зима, яскравий, катається, сніг, швидкий, морозний .

 

 

doc
Додано
5 лютого 2019
Переглядів
671
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку