Розробка відкритого уроку на тему: "Рівняння" (урок-розслідування)

Про матеріал
Даний конспект уроку, розроблений за програмою НУШ Математика 5 клас, містить різноманітні завдання з використанням інтерактивних прийомів та технік.
Перегляд файлу

Тема: Урок-слідство «Рівняння»

Мета:

навчальна: повторити відомості про рівняння та компоненти дій; закріпити набуті знання учнів з теми «Рівняння», уміння застосовувати математичні знання до вирішення нестандартних практичних завдань; сформувати початкові уявлення про права та кримінальну відповідальність, що таке злочин і які його міри покарання

розвивальна: розвивати обчислювальні навички, навички самостійності, логічного мислення, самоконтролю, розвивати пізнавальну активність;

виховна: підвищити пізнавальний інтерес до предмету, почуття відповідальності за свої вчинки, взаємоповагу, толерантне ставлення один до одного

Формування компетентностей:

предметна компетентність: удосконалити вміння розв’язувати рівняння,   використовуючи залежності між компонентами дій; сформувати  вміння розв’язувати задачі за складеним рівнянням.

ключові компетентності:

-         спілкування державною мовою – розуміти, пояснювати і переказувати тексти математичних задач; доречно та коректно вживати в мовленні математичну термінологію;

-         математична компетентність – оперувати числовою інформацією;

-         навчально-пізнавальна – застосовувати різні методи пізнання, самостійно опановувати прийоми розв’язування рівнянь;

-         комунікативна – уміння взаємодіяти з однолітками, навички роботи в групі, навички володіння різними соціальними ролями;

-         загальнокультурні – уміння до   взаємоповаги,  до здорового суперництва,  охайності в записах, працьовитості, уміння вислухати інших,уміння бути активним, дисциплінованим, самокритичним, самостійним (самостійно працювати з|із||посібн дидактичними завданнями), уміння самоконтролю.

Тип уроку: комбінований (урок-слідство, STEM-урок).

Форми роботи: колективна, групова,  індивідуальна.

Обладнання: телевізор, ноутбук, роздаткові матеріали, презентація, папки справ, зображення будинку

Епіграф до уроку: «Вам знайомий вислів: Вище голови не стрибнеш? Це помилка. Людина може все.» Ніколас Тесла

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

  1. Налаштування на роботу

Добрий день, діти!

Якщо у вас на душі похмуро.

Згадайте, що після дощу часто буває веселка.

Ви роздратовані, але заспокойтесь,

Адже від ваших блискавок можуть постраждати інші.

Нехай у вас на душі буде сонячно. І своїм теплом ви зігрієте своїх друзів.

Зверніть увагу, у вас на партах картки досягнень. Кожний етап уроку ви можете бачити та оцінити свою діяльність. В колонці БАЛИ вказано, скільки балів оцінюється робота, а в колонці ВАША ОЦІНКА – ви ставити оцінку, яка не перевищує вказану.  В кінці уроці свої картки ви віддасте мені. Сподівають на ваші чесні оцінки.

 

Картка досягнень

 

Форма роботи

бали

Ваша оцінка

  1. Домашня робота

0-2

 

  1. Будинок виразів

0-1

 

  1. Капелюх знань

0-1

 

  1. Самостійна робота

0-3

 

  1. Робота в групах. СПРАВА 1

0-1

 

  1. Робота в парах. СПРАВА 2

0-3

 

  1. Творча робота

0-1

 

Бонус від вчителя за активність

1

 

Всього:

12 + 1

 

Звертаю увагу, що в комірку  Бонус від вчителя, вчитель протягом уроку поставить окремим учням за їх творчість, критичність та неординарність у вирішенні проблеми.

ІІ.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Відповіді на питання, які виникли в учнів під час виконання домашнього завдання.

1. За підручником: №550, №558 (вчитель заздалегідь готує правильне виконання завдання)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.  На дошці «Будинок Виразів». І поверх – формули, ІІ поверх – рівняння, ІІІ поверх – буквені вирази, ІV поверх – числові вирази.

29 ∙ 4 + 28

Р = 4а

15х – 3х

а + 1

х : 8 = 2

S = ab

х + 8 = 14

180 : (39 + 21)

 

Вчора, ходячи один до одного в гості, вони змішалися. Вам треба повернути їх додому.

 

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Що на нас чекає сьогодні?

А сьогодні ми працюватимемо з вами як детективне агентство «5-А Команда». Скажіть, навіщо потрібні детективні агентства? (Учні висловлюють припущення)

Детективні агентства розслідують злочини або особисті звернення громадян для з’ясування певних важливих їм обставин.

Злочин – це небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину. За кожне таке діяння існує покарання.

Є кримінальні, правові, адміністративні злочини тощо.

Детальніше про це ви дізнаєтесь на уроках права в школі або вже в університетах.

А чи знаєте ви найвідоміших світових детективів, описаних у світових творах або зіграних у кінофільмах?

«Шерлок Холмс»

Артур Конан Дойль

«Еркуль Пуаро»

Агата Крісті

«Міс Марпл»

Агата Крісті

«Коломбо»

Річард Левінсон

 

Так, і вже зараз ми маємо першу справу. Нам надійшло 6 листів від Рівностей. Вони дуже стурбовані зникненням своїх компонентів і просять їх знайти. На час розслідування ці компоненти замінили буквами. Але Рівності прохають нас невідкладно відшукати числа, які безслідно зникли.

 

Фізкультхвилинка (для уваги і рухова)

 

ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ТА ЕПІГРАФУ  УРОКУ

«Вам знайомий вислів: Вище голови не стрибнеш?

Це помилка. Людина може все.»

Ніколас Тесла

Отож у нашій справі Рівності не містять числа, які заміними буквами. І ці числа треба знайти. Як у математиці називають такі рівності? (рівняннями)

Отже, тема уроку : Рівняння

Сьогодні на уроці ми:

-         Пригадаємо назви компонентів дій;

-         Повторимо правила знаходження невідомих компонентів дій;

-         Вдосконалимо вміння розв’язувати рівняння

-         Дізнаємось практичне значення рівнянь

        ІV . АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Капелюх Знань

Перевірить ваші теоретичні знання

  1.     Назвати компоненти дії додавання
  2.     Назвати компоненти дії віднімання.
  3.     Назвати компоненти дії множення.
  4.     Назвати компоненти дії ділення.
  5.     Як знайти невідомий доданок?
  6.     Як знайти невідоме зменшуване?
  7.     Як знайти невідомий від’ємник?
  8.     Як знайти невідомий множник?

9.  Як знайти невідоме ділене?

10. Як знайти невідомий дільник?

Самостійна робота

0 - 2 – 0 балів

3- 5 – 1 бал

6 - 8 – 2 бали

9 - 10 – 3 бали

  1.     5а – 3а
  2.     10b + 3b
  3.     6a – a
  4.     45c + 60c
  5.     12c + 12c + 5c
  6.     5x – 3x – x
  7.     9x – 9x
  8.     7x + 12x – 5x
  9.     90y + 50y – 10y
  10.               100a + 200a

 

V. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ

І так, на кожну справу я призначаю 6 детективних груп. Кожна група розслідуватиме певне зникнення.

Наші слідчі групи зайняли свої місця.

Відкриваємо СПРАВУ №1 РІВНОСТІ

На парті у кожної з вас лист Рівності.

Робота в групах

 

ГРУПА

Завдання 1

Відповідь до завдання

І група:

12 + х = 37

х=25

ІІ група: 

х – 9 = 16

х=25

ІІІ група:

39 – х = 14

х=25

ІV група:

8х = 200

х=25

Vгрупа:

х : 5 = 5

х=25

VІ група:

125 : х = 5

х=25

 

Назвіть, будь-ласка, які ви отримали результати. Що особливого у ваших відповідях?  Вірно. При розв’язуванні рівняння всі отримали однакову відповідь.  Диво?  «Нічого дивного», - зазначив би Шерлок Холмс, бо,- «І навіть те, що бути не може, одного разу теж може бути…»

Прошу біля дошки представника кожної групи зафіксувати своє розв’язання  рівняння.

Зробимо перевірку одержаних результатів.

Діти! Ми бачимо, що всі групи знаходили число, яке при підстановці у дане рівняння перетворює його у правильну рівність. Таке число називають коренем рівняння.

 

-         А чи знайоме вам слово «корінь»? Так, це частина дерева або частина зуба.

-         Як називають слова, які однакові у написанні, але мають різне лексичне значення? (омоніми)

-         Наведи приклади омонімів. (чайка – пташка і чайка – судно, коса – дівоча, коса – знаряддя праці, брати – родичі, брати – дієслово, сонце – світило, сон це – поєднання іменника та частки, замок – будівля і замок – пристрій для замикання)

 

Робота в парах

Працюємо далі. Наступна СПРАВА №2 РІВНЯННЯ (за допомогою QR кода). Встановити відповідність між рівняннями та їх коренями.

0 - 2 – 0 балів

3- 5 – 1 бал

6 - 8 – 2 бали

9 - 10 – 3 бали

 

Фізкультхвилинка (розвантажувальна)

Заплющіть очі, заспокійтеся. Уявіть собі, що в вас довгий ніс. Вмочить свої носи в чорнило і намалюйте геометричні фігури: коло, трикутник, квадрат, пряму.

Ми трохи відпочили і рухаємось далі.

 

Колективна робота

До нас надійшло звернення від Задачі № 571. Вона стверджує, що її Петрик не може розв’язати по діям. Допоможемо Петрику? Отже, знову до роботи.

СПРАВА № 3 ЗАДАЧА 571

Деяке число збільшили на 67 й отримали число 109. Знайдіть це число.

 

Розв’язання

Нехай невідоме число дорівнює х. Тоді х + 67 = 109.

х + 67 = 109;

х = 109 – 67;

х = 42.

Відповідь: шукане число 42.

СПРАВА №4  ЗАДАЧА

До нас звертаються учень 5 класу Петрик, ваш одноліток, що йому не вдається розв’язати задачу. Допоможемо йому?

Задача. Влітку сім’я Петрика платила щомісяця разом за газ, світло та воду 250 грн. За газ і воду порівно, а за світло у 3 рази більше, ніж за газ. Скільки окремо було нараховано за газ, воду і світло?

 

Творча робота

Залишилися на сьогодні одна справа, і я впевнена, що з цим завданням ви впораєтеся успішно! Вам пропонується написати СЕНКАН до нашої теми уроку

 РІВНЯННЯ

(2 прикметники)

(3 дієслова)

(речення із 4 слів)

Синонім

 

VІ.   ПІДСУМОК УРОКУ.   РЕФЛЕКСІЯ

Ось і підійшла до завершення наша детективна робота.

  1.     Чи сподобалася вона вам?
  2.     Чи корисною була вона?
  3.     Чи дійсно Рівняння потрібно вивчати?

Рефлексивна мішень

Оцініть наскільки добре ви зрозуміли тему сьогоднішнього уроку.

 

Протягом уроку ви заповнювали кожен свою картку самооцінювання.

Чекаю їх і ваші щоденники.

 

 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 

  1. Читати §16 пункт 1
  2. СР - № 566

ДР - № 566, № 572

ВР - № 568, № 574, № 576

1

 

docx
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
10 грудня 2023
Переглядів
138
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку