Розробка заняття на тему "Environmental protection"

Про матеріал
У розробці заняття подані вправи та завдання різних типів та рівнів складності, направлені на розвиток письмових та мовленнєвих навичок
Перегляд файлу

 

 

Методична розробка заняття

з англійської мови

 

Environmental

protection

caring-for-nature-and-environmental-protection-earth-day-ecology-of-environment-vector-2H98XC1.jpg

 

 

 

 

 

У розробці заняття подані вправи та завдання різних типів та рівнів складності, направлені на розвиток письмових та мовленнєвих навичок

 

 

 

Мета:

 

Навчальна: навчати вільно висловлювати думки англійською мовою до теми «Захист навколишнього середовища», опрацювати та активізувати лексику до теми,правильно вживати вивчену лексику, давати визначення понять та термінів з опорою на словник та здогад, давати відповіді на питання.

 

Практична: практикувати в монологічному та діалогічному мовленні за темою заняття; тренувати в підготовленому переході від однієї системи комунікації до іншої; закріпити лексику та фразеологічні звороти.

 

Розвиваюча: розвивати логічне та аналітичне мислення, творчу уяву та пам'ять, вміння працювати в групах, навички зв’язного мовлення; розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення шляхом активізації вживання в мовленні відомих лексичних одиниць та граматичних конструкцій за темою заняття; удосконалювати фонетичні навички учнів формувати навички і вміння в різних формах мовленнєвої діяльності на англійській мові (читання, говоріння, перекладу і письма).

 

Виховна: виховувати культуру мовлення, старанне ставлення до навчання, повагу до надбань інших народів, повагу до думки одногрупників.

 

Обладнання: роздатковий матеріал до теми «Захист навколишнього середовища» (індивідуальні завдання), копії з текстом та лексикою.

 

 

 

 

 

 

ХІД ЗАНЯТТЯ

 

 

  1.                     Introduction

1.1Greeting

T: Good afternoon students. I’m glad to see you/ sit down, please.

 

  1. The moment of organization

T:  How are you today?

 Who is on duty today?

 What is the date today?

 Is somebody absent?

 What is your home task for today?

 

  1. Subject and aims of the lesson

T: The topic of our today’s lesson is “Environmental protection”. We will speak about environmental problems and learn new words to the topic. We shall get to know many interesting facts about our planet. I’m convinced that the subject of our lesson will be of great interest for you. At the end of our lesson we shall sum up everything we know about environmental protection and have a short quiz, crossword.

So, I wish you to be active and attentive on this lesson.

 

  1. Warming up

Interview  Warmer

T: I think it’s possible to start our work with a short phonetic drill.

You will divide into pairs. You have three minutes to interview each other. Each interviewer has to find 3 interesting facts about their partner and to present them to the rest of the group.

 

S1: Tania likes vanilla ice-cream. She has got a dog. Her favourite colours are white and red.

S2: Olia’s favourite season is spring. She likes to listen to pop music. Her favourite sport is volleyball.

S3:

T: Now our warming up is finished. I’m glad that you were active.

  1.                  Main part

2.1 Vocabulary

 

T: Read new words and write them down.


greenhouse effect – парниковий ефект

deforestation – вирубка лісів

destruction - руйнування

ozone layer – озоновий шар

acid rain – кислотний дощ

water contamination – зараження води

to dump wastes – зливати відходи

to recycle – переробляти

human activity – людська діяльність

natural resources – природні ресурси

Green Peace – Грін Піс

Fuel – пальне

To cause damage – спричиняти шкоду

Rainforests – тропічні ліси

To increase – збільшувати

To reduce – зменшувати

Environment – довкілля

Ecology – екологія

Nature – природа

Pollution – забруднення

Overcrowding – перенаселення

Destruction – руйнування

Litter – сміття

Living things – живі істоти

Soil – ґрунт

Air – повітря

Forest – ліс

Wastes – відходи

Dangerous – небезпечний

To suffer – страждати

Noise – шум

To solve the problem – вирішувати проблему

Harmful - шкідливий


 

Без названия.jpg

 

 


 


  1.                       Reading

Text

Today the most serious environmental problems are: pollution in its many forms (water pollution, air pollution, nuclear pollution). Dumping wastes. Noise from cars, planes, trains. Destruction of wildlife. Shortage of natural resources (water, metals, different kinds of fuel). The growth of population.

People are more worried about the environment (the air, water, and land around us) as a result of the harmful effects of human activity. Some of these activities cause pollution (dirty air, land and water) and some are destroying the environment. 

The Greens is a short name of the organization called Green Peace. It's an international organization that protects the environment from damage caused by industrial processes or military activities. 

Here are some of the problems: the ozone layer. It stops harmful radiation from the sun. There is now a hole in parts of the ozone layer. Global warming: an increase in world temperature caused by an increase in carbon dioxide. Acid rain: rain that contains dangerous chemicals; this is caused by smoke from factories. Smoke from factories. Car exhaust fumes. Dumping (throwing away) industrial waste (unwanted material) in seas and rivers. Aerosol cans (usually called sprays); some of these contain a chemical which can damage the ozone layer. Cutting down tropical rainforests (e.g. The Amazon); this increases carbon dioxide in the atmosphere.

How can we help?

  • Don't throw away bottles, newspapers, etc. Take them to a place where they can be recycled (used again).
  • Plant more trees.
  • Don't waste (use badly) resources, e.g. water, gas. Try to save them.

 

waste1.jpg

 

  1.                       Post-reading activity

T: It is time to do some interesting exercises to our texts.

 

1) Answer the questions.

1. What is the nature?

  2. What are the main ecological problems of today? 

3. How can we solve them?

4. What do you do to keep our environment clean?

5. Why are forests important?

6. Why do people kill animals?

7. Why are rivers and lakes polluted?

8. Is air in big cities clean?

9. Do you turn off t h e light when you leave the room?

10. Do you turn off the water while you brush your teeth?

  11. Do you pick up the garbage you see in the street?

12. Do you share your books with your friends?

13. Have you ever planted a tree?

14. Do you reuse old containers?

15. Have you ever given old clothes to someone who needed them?

16. Do you want to live in a green city?

17. Do you return used bottles for money?

18. When you have a picnic, do you leave the place cleaner than you found it?

 

PicsArt_10-13-12.21.10.jpg

 

 

 

2) Match the items and translate them.


1) endangered

2) acid

3) factory

4) nuclear

5) thick

6) oil

7) forest

8) greenhouse 

9) water

10) natural

a) spills

b) species

c) resources

d) contamination

e) rain

f) waste

g) smog

h) emissions

i) fires

j) gases


 

3) Replace the words in bold with a synonym using the words below.

(extinct   habitats     threatening   issue   captured   forested  conservation   prevent   approaches to)

1. Sally is keen of environmental protection. She wants to save the Earth. 2. We must stop our planet from being completely destroyed. 3. Animals should be allowed to live in their natural homes. 4. More and more animals are being caught and put in zoos. 5. Many species of wild animals are no longer in existence. 6. The environment is a (an) topic which everyone should know about. 7. Tree-covered areas are in danger of disappearing completely. 8. Water pollution is endangering sea life. 9. We need to find more effective methods of dealing with pollution.

 

сравнивать-глауконит-и-влияние-загрязнения-воздуха-от-человеческой-144880970.jpg

 

 

 

 

             4) Match the Ukrainian words for garbage to their English equivalents.


1) plastic bottles;

2) glass bottles;

3) aluminium cans;

4) packets;

5) tin cans;

6) nylon fabric;

7) leather shoes;

8) cigarette butts;

9) wool socks;

10) cardboard boxes;

11) orange and banana peel;

12) paper products;

13) cotton rags or towel

a) бавовняне ганчір'я та рушники;

b) пакети;

c) цигаркові недопалки;

d) скляні пляшки;

е)нейлонова тканина;

f) шкіряне взуття;

g) алюмінієві бляшанки;

h) шерстяні шкарпетки;

i) паперова продукція;

j) шкірки від бананів та апельсинів;

k) картоні коробки;

l) пластикові пляшки;

т ) жестяні бляшанки


 

           5) What are advantages and disadvantages of life in a big city?

                               Advantages                                         Disadvantages                             

6) Translate the poem    

All for you


The trees on the forests,

The flowers in the lee,

The birds on the branches,

The fish of the sea;

The rocks and the mountains,

The rivers that blow,

The rain and the sunshine,

The ice and the snow.

The corn-fields all yellow,

The sky of deep blue:

The sweetness and the beauty

Of life are for you.


 

              7) Choose what we should Reduce,   Reuse / Recycle.


amount of water we use

 old tins, jars, bottles

aluminium

paper

plastic

glass

rubbish

using of cars

paper consumption

 old towels, sheets, clothes

water

using energy

burning of oil

fruit/vegetable peelings

writing paper


 


 

8) Fill the gaps.


a) throw 

b) sea 

c) plants

d) wildlife 

e) protect 

f) water


 

There are a lot of factories and (1)__________in my city. They (2)________ a lot of chemicals into the air and into the (3)_________. They poison water into the (4)________. Fish can’t live in it. (5)____________ is destroyed. We must (6)___________ nature as we can.

 

 

2.4 Speaking

 

9) True or false.

1. Nature gives us the best things in life

2. Living  in the city   is better   than living  in country.

3. There are many benefits in owning a bicycle.

4. There are many ecological problems.

5. We don’t depend on nature.

6. People should protect nature.

7. People kill animals only for food.

 8. Environment can influence on our health.

 

10)  Create your own ending to the phrase

“When the last tree is cut down and the last fish killed, the last river poisoned, then …”

 

environment-1550864402.jpg

 

11) Make the sentences and translate them. 

 

  In the country ….

the rivers

the seas

the air

the animals

the birds

the forests

 

are

 

is

killed for meat, for skin, for fur

cut down

polluted

destroyed

sold in the market

 

2.5. Writing.

 

 12)  Make a dialogue about environmental protection.

 

13) Translate.

1. Парниковий ефект та руйнування озонного шару це серйозні екологічні проблеми.

2. Стан навколишнього середовища може впливати на людське здоров’я

3.  Через забруднення морів та океанів зникають цілі види тварин.

4. Вирубування лісів руйнує дику природу. 

5. Відходи з фабрик призводять до кислотних дощів.

6. Вихлопні гази автомобілів забруднюють повітря. 

7. Деяке сміття потрібно здавати на переробку.

8. Міжнародна організація Грін Піс  захищає природу та дбає про довкілля.  9.  У великих промислових містах, повітря є забрудненим.

10. В наш час існує багато проблем пов’язаних з довкіллям.

12. Моря та річки є забрудненні відходами з фабрик.

13. Люди вбиваю тварин заради  хутра.

14. Великі міста є перенаселені.

15. Ми дихаємо забрудненим повітрям.

16. Ці проблеми загрожують нашому здоров’ю.

17. Ми повинні захищати природу та довкілля.

18. Ліси - це легені нашої планети. 

19. Люди вирубують ліси та руйнують природу.

20. Фабрики та заводи скидають відходи у річки та озера.

 

 

  1.               Concluding part of the lesson

3.1 Home task

 

3.1 Summarizing

 

 

 

500-5006967_transparent-logo-for-environmental-protection-hd-png-download.png