Практикум. Виготовлення головного убору або прикрасу з розфарбованого пір'я для індіанського костюму. 10 клас
Мета: ознайомитися з культурою американського регіону , характерними особливостями розвитку мистецтва; розвивати образне мислення, творчу уяву, фантазію, уміння працювати в групах, знаходити необхідну інформацію; виховувати шанобливе ставлення до культури різних народів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: ноутбук, відео-матеріал, мультимедійна презентація, кольоровий папір, розфарбованого пір'я, ножиці, клей.
Очікуваний результат: розширення кругозору, розвиток фантазії у створенні ескізів до теми, вміння інтегрувати предметні знання
Хід уроку
І.Організаційний етап
ІІ. Мотиваційний етап
ІІІ. Етап засвоєння нових знань
Америка – це розвинений і густозаселений континент. Це земля, на якій багато років жив корінний індіанський народ. Складні природні умови змусили людей бути сильними і витривалими. Вони займалися полюванням і рибальством, жили у наметах, обтягнених шкірою тварин, носили такий же одяг, мали чорне смолянисте волосся і червонуватий смуглявий відтінок шкіри. Жили індіанці племенами. І кожне плем'я мало свого вождя, най сміливого і наймудрішого воїна.
Навіть імена індіанці отримували тоді, коли доводили свою хоробрість на полюванні: Гострий кіготь, Соколине око, Червоний грім, Плямистий хвіст тощо. Особливість цього народу було те, що люди розмальовували своє обличчя кольоровими фарбами при певних обставинах ( йдуть на війну). Кожна лінія, кожен відтінок кольору щось означав. І розпис на обличчі воїна можна було «читати» як лист. Колись, у дитинстві, і ви, напевне, бавилися в «індіанців», одягали на голову пов'язку із пташиними пір'ям, розмальовували обличчя.
Сьогодні ми намалюємо портрет вождя індіанців та створимо головний убор або прикраси з розфарбованого пір'я для індіанського костюму.
А як же називається головний убор індіанца? Справа в тому, що у цього предмета немає назви українською мовою. Тому його так і перекладають - головний убор індіанського воїна. А в англійській мові це звучить як war bonnet. Правда, останнім часом в мережі їх чомусь стали іменувати Роуч.
Тому і називається такий головний убір war bonnet - носили його індіанці, коли воювали, але так само і надягали в урочистих випадках. Він вважався великої духовною цінністю. Робився з хвостового пір'я орла беркута або з пір'я з крил. Краса war bonnet вважалася справою другорядною, головне призначення - захист воїна, що наділа такий головний убір від ворога. Йому приписувалися містичні властивості. По виду пір'я і по їх розташуванню знає людина могла побачити, які подвиги зробив воїн - скільки ворогів убив, скільки зброї і коней противника захопив, скільки забрав щитів.
ІV. Творчі завдання: намалювати портрет вождя індіанців та створити головний убор або прикраси з розфарбованого пір'я для індіанського костюму.
V. Підсумково-висновковий етап.
VІ. Домашнє завдання
Додаток
1. Індіанський роуч із паперу своїми руками
Для роботи підготуй:
Кольоровий папір повинен бути щільним. Краще взяти не традиційний набір, а папір, забарвлений в масі, — по кілька аркушів однакового кольору.
1. Склади аркуш паперу у вигляді гармошки.
2. Зібравши гармошку, виріж заготовку, схожу на половинку пір'їнки. Знизу залиш невеличку пряму частину — з неї вийде смужка, на якій буде триматися пір'ячко.
3. Від верху і приблизно до половини пера зроби надрізи. Вони не повинні бути занадто довгими, в іншому випадку пір’я буде погано триматися у вертикальному вигляді.
4. Розправ пір'ячко. Як бачиш, пера розташовані далеко одне від одного.
5. Трішки присунь пера, промасти згини між ними клеєм (добре, якщо у Тебе знайдеться клей-олівець), щільно притисни.
6. Якщо отримана заготовка не обхоплює передню частину голови, приклей до неї таку ж, приміряй.
Зверху приклей ще кілька різнокольорових заготовок.
7. Тепер потрібно сховати місця кріплення пір'я. Для цього виріж кольорову паперову смужку, приклей знизу пір'я. Прикрась різнокольоровими кружечками.
8. Для виготовлення зав'язок Тобі знадобиться еластична капелюшна стрічка (резинка).
2. Робимо головний убір індіанського вождя
Найголовніший з індіанців — це, звичайно ж, вождь. Давай виготовимо йому розкішний головний убір.
Тобі знадобляться:
1. Роздрукуй шаблон. З гофрованого паперу виріж деталі за допомогою цангового ножа: одне червоне перо А, два помаранчеві пера В, дві золотисто-жовтих пера С,
дві лимонно-жовтих пір'їнки D, одне синє перо D, два зелені пера Е, два лимонно-жовтих пера F, два сині пера G, дві зелені пір'їнки H.
А також виріж синю пов'язку за допомогою фігурних ножиців.
Червоним кольором на макеті позначені пір'їнки для підвісок.
2. Клеїмо перший ряд.
Найбільше перо приклей у центрі пов'язки, відступивши 2 см від нижнього краю. Накладаючи пір'ячко одне на одне, приклей їх до пов'язки у порядку зменшення. Не забувай залишати трішки місця внизу пов'язки.
3. Клеїмо другий ряд.
Приклеюємо решту пера за аналогією з першим рядом. Від найбільшого в центрі до найменшого по краях.
4. Збираємо роуч.
Виріж пов'язку червоного кольору з допомогою фігурних ножиців так, щоб смужки розташовувалися вертикально.
А тепер виріж золотисто-жовтий круг діаметром 6 см і приклей на відстані 11 см від центру пов'язки. З іншого боку приклей таке ж коло. За допомогою товстої нитки та голки-циганки приший кружечки до червоної пов'язки хрестиком.
5. Приший червону пов'язку до синьої хрестиком, зробивши по чотири отвори голкою через кожні 2 см пов'язки для стібків. Робити хрестики починай від центру, щоб вишивка вийшла рівною.
6. До кожного кінця роуча прикріпи невелику плоску резинку, щоб головний убір добре тримався на голові.
7. З дерев'яних намистин та пір'їнок, позначених на макеті червоним кольором, зроби підвіски. Приший до жовтого кружечка. Виріж червоний кружечок діаметром 4 см, і проколовши в ньому чотири отвори посередині, приший до жовтого хрестиком.