Тема уроку. Розв'язування вправ на застосовування теореми синусів і
косинусів та наслідків із них.
Мета уроку: формування вмінь учнів застосовувати теореми синусів і косинусів та наслідків із них до розв'язування задач.
Тип уроку: комбінований.
Наочність і обладнання: таблиця «Співвідношення між сторонами і кутами трикутника»[13].
Вимоги до рівня підготовки учнів: застосовують теорему синусів до розв'язування задач.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Фронтальне опитування
а) Які сторони лежать проти кутів А, В, С?
б) Яка із сторін трикутника є найбільшою? Чому?
в) Яка із сторін трикутника є найменшою? Чому?
г) Чи може даний трикутник бути рівнобедреним? Чому?
Усна перевірка задачі № 2 за запитаннями
а) Які кути лежать у трикутнику ABC проти сторін АВ, ВС, АС відповідно?
б) Який із кутів трикутника є найбільшим? Чому?
в) Який із кутів трикутника є найменшим? Чому?
Перевірка розв'язування задачі № 3
(за записами на дошці, зробленими до початку уроку)
Один із кутів (рис. 35), ADC або CDB, негострий. (?)
Нехай для визначеності ADС ≥ 90°, тоді A < 90°. (?)
Із трикутника ADC маємо: DC < AC (?)
Отже, відрізок CD менший хоча б за одну із сторін — АС або ВС.
[Знак (?) означає, що учні повинні пояснити: чому це так (зробити посилання на відповідні означення, теореми тощо).]
II. Закріплення й осмислення вивченого матеріалу
Розв'язування задач
Розв'язання
Нехай а = 11 см, b = 17 см, с = 21 см. Найбільшим кутом буде кут С, оскільки він лежить проти більшої сторони. Тоді с2 = 212 = 441, а2 + b2 = 112 + + 172 = 121 + 289 = 410. Оскільки с2 > а2 + b2, то трикутник тупокутний.
Відповідь. Тупокутний.
Відповідь, а) Тупокутний; б) прямокутний; в) гострокутний.
Колективне розв'язування задачі
Розв'язання
Нехай а = 5 м, b = 6 м, с = 7 м, тоді за теоремою косинусів маємо:
с2 = a2 + b2 – 2abcosC; 49 = 25 + 36 – 2 ∙ 5 ∙ 6 ∙ cosC ; 49 = 61 – 60cosC; 60cosC = 12; cosC = .
За основною тотожністю cos2C + sin2C = 1 маємо:
+ sin2C = 1; sin2C = 1 – = , звідси sinC = = .
Тоді за теоремою синусів маємо: ; ; R = м.
Відповідь. м.
ІІІ. Самостійна робота
Варіант 1
(4 бали)
(4 бали)
(4 бали)
Варіант 2
(4 бали)
(4 бали)
(4 бали)
Відповіді до завдань самостійної роботи
Варіант 1. 1. 2 см. 2. 2 см. 3. (см).
Варіант 2. 1. 2 см. 2. 45°. 3. (см).
IV. Домашнє завдання
Розв'язати задачу.
Дано три сторони трикутника: а = 1, b = 2, с = 8. Знайдіть його кути.
V. Підбиття підсумків уроку
Запитання до класу