Розв’язування задач на силу тяжіння, вагу тіла і невагомість.

Про матеріал
Мета: Освітня . Формувати вміння і навики застосовувати здобуті знання до розв’язування задач. Розвиваюча. Розвивати логічне мислення учнів. Виховна . Виховувати культуру запису та мовлення.
Перегляд файлу

Урок 36/7. Розв’язування задач на силу тяжіння, вагу тіла і невагомість.

Мета:

              Освітня . Формувати вміння і навики застосовувати здобуті знання до розвязування задач.

           Розвиваюча. Розвивати   логічне   мислення учнів.

           Виховна .  Виховувати культуру запису та мовлення.

Тип уроку. Урок формування вмінь і навиків .

Прилади та матеріали: тіло масою 200г,лінійка, брусок, мензурка, вода, динамометр, терези.

Презентація   Урок 36.7

   Як завжди, розв'язування однієї задачі породжує нові.

 І останньої задачі ніколи не буде.

                                                                                                                                 Я.А.Смородинський

                                                                  Хід уроку

1.Організаційний момент.

2.Перевірка домашнього завдання.

     Два учні  на дошці розв’язують домашні задачі або задачі  подібні

    до   домашньої:

     Вчитель   аналізує  розв’язання задач і оцінює роботи учнів.

3.Актуалізація опорних знань.

      Усне опитування: 

1.    Як виявляється явище тяжіння?
2.    Що характеризує сила тяжіння?
3.    Як розрахувати силу тяжіння?
4.    Яким законом описується сила тяжіння?
5.    З іменем якого вченого пов'язане вивчення явища тяжіння?

6.   Що називається вагою тіла?

7.    Яка різниця між силою тяжіння і вагою тіла?

4.Мотивація навчальної діяльності.

    Дослід 1. На витягнутій долоні перебуває в стані спокою тіло масою 200 г.

Проблемне запитання:  Попробуйте поставити кілька запитань до цього досліду?

Можливі варіанти відповідей:

  1. Чому дорівнює сила тяжіння й вага цього тіла?

     2.  До чого прикладена кожна із цих сил?

     3.  Зобразіть їх на кресленні.

     4.  Чому дорівнюватиме вага й сила тяжіння, що діє на тіло, якщо

          долоню  висмикнути?

 

Учні  відповідають,  вчитель коментує їхні відповіді в цей момент

оголошує тему та мету уроку.

                   Тема: Розв’язування задач на  силу тяжіння, вагу тіла і невагомість.

5.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

    Задачі якісного характеру.

  1. Чи володіє вагою тіло , що плаває на поверхні води?
  2. Чи доводилось вам відчувати (хоча б короткочасно) стан невагомості? Якщо так, то коли саме?
  3. Чи перебуває в невагомості легкий пух, що навесні та улітку літає в повітрі?

4.     Маса другого тіла удвічі більше маси першого. Порівняйте сили тяжіння, що діють на ці тіла.

5.     Чи буде розтягуватись пружина в невагомості?

6.     Під дією якої сили рухається вода у водоспаді?

Експериментальні  задачі .

1. За допомогою лінійки визначити силу тяжіння, що діє на сосновий брусок.

 2. За допомогою мензурки визначити вагу води, налитої в склянку.

 3. За допомогою динамометра визначити масу тіла й перевірити її на терезах.

         Задачі розрахункового характеру.

Відпрацьовуємо разом з учнями основ­ні етапи розв'язання на прикладі конкретних задач, записуємо розв'язання на дошці й у зошитах. При цьому звертаємо увагу на аналіз фізичної проблеми й стис­лий запис умов задачі; на вибір математичної моделі; на розв'язан­ня рівняння відносно невідомої величини, перевірку її одиниці й на аналіз отриманого результату.

Задача 1. Хлопчик масою 40 кг стоїть у нерухомому ліфті. Якою є сила тяжіння та  вага  хлопця?  Якими  будуть  ці  сили,  якщо  ліфт  буде  рухатись  зі  сталою швидкістю?

     Задача 2.   Посудину об’ємом 20 л наповнили рідиною. Яка це може бути

рідина, якщо її вага дорівнює 160 Н? До чого ця сила прикладена? Зобразіть

цю силу на кресленні.

      Задача 3. Чому дорівнює вага 20л гасу?

     Задача 4. Люстра підвішена до стелі. Її маса дорівнює 7,5 кг. З якою силою

люстра діє на стелю? Як називається ця сила? До чого ця сила прикладена?

Зобразіть цю силу на кресленні.

6.Підсумок уроку.

   1. Підбиваючи підсумки уроку, повторюємо етапи розв'язання фізичних задач та правильність їх запису.

        2. Запитання учням класу  

     То як на вашу думку в чому полягає відмінність між силою тяжіння і вагою тіла і  що в них спільного?

      Учні відповідають, вчитель аналізує їхні відповіді і оцінює роботу учнів на уроці.

7.Домашнє завдання.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Без'язична Світлана Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
Додано
17 березня 2020
Переглядів
8760
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку