Автор: Іваненко Л. А. - вчитель математики загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1
Геометрія, 9 клас
Тема: Розв’язування задач по темі «Площа круга та його частин»
Мета: Відпрацювання та закріплення навичок обчислення площі круга;
формування екологічного світобачення та наукового світогляду
Очікувані результати: Учні повинні вміти застосовувати формули довжини кола та площі круга до розв’язування задач
Компетентності, що формуються: математична – уміння оперувати числовою інформацією, застосовувати, виконувати дії, ключові – інформаційно-цифрова; соціальна і громадянська; спілкування державною мовою; уміння вчитися впродовж життя.
Тип уроку: урок практичного застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Формулювання мети і завдань уроку
Учитель. Однією з наскрізних ліній сучасної освіти є екологічна безпека та сталий розвиток, тобто виникає проблема у формуванні нашої екологічної свідомості, а це не лише любов та дбайливе ставлення до природи, а й почуття особистої відповідальності за те, що відбувається навколо нас. Саме тому сьогодні на уроці за допомогою геометричних задач будемо вчитись дбати про охорону навколишнього середовища
Епіграфом до уроку я обрала слова Галілео Галілея: «… людський розум пізнає деякі істини настільки досконало і з такою абсолютною достовірністю, яку має сама природа; такими чистими математичними науками є геометрія і арифметика»
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
1. Формули для знаходження довжини кола, площі круга, сегмента, сектора;
2. Виконання усних тестових завдань:
2.1. Площа круга з радіусом 2м дорівнює:
а) 2 м2; б) 4 м2; в) 4 м2; г) 8 м2;
2.2. Радіус круга, площа якого 16 см2, дорівнює:
а) 4 см; б) 4см; в) 2 см; г) 2см;
ІV. Застосування знань, умінь і навичок:
Розв’язання:
S=R2; S=28,26 км2; =3,14; 3,14 R2= 28,26; R2=9, R=3 км
Відповідь: 3 км
2. Площа квітника круглої форми 12,56 м2. Знайти довжину бруківки, якою обкладено цей квітник та площу, яку займає кожен з чотирьох сортів квітів, якщо кожен з них висаджений у формі кільця, а один – в центрі, у формі круга (радіус клумби поділено на рівні частини).
Розв’язання:
1)S=R2; S=12,56 м2; 3,14 R2=12,56; R=2м; с=2R; с=23,142=12,56 (м)- довжина бруківки;
2) r1=R/4=2:4=0,5 (м)- радіус внутрішнього квітника;
S1= r2=3,140,52=0,785( м2)- площа внутрішнього квітника;
3) r2=1м , S2=3,1412=3,14(м2) ;
3,14-0,785=2,355( м2)- площа найменшого кільця квітів;
4) r3=1,5м , S3=3,141,52=7,065(м2) ;
7,065-3,14=3,925( м2)- площа другого кільця квітів;
5) 12,56-7,065=5, 495( м2)- площа найбільшого кільця квітів;
3. Відомо, що брус, поперечним перерізом якого є прямокутник, має найбільшу міцність тоді, коли перпендикуляри, опущені з вершин цього прямокутника на його діагональ, ділять її на три рівні частини. Визначити найбільші розміри бруса максимальної міцності, якого треба розпиляти з колоди циліндричної форми, якщо площа поперечного перерізу колоди 144 см2.
Знайти: АВ, ВС
Розв’язання: S=R2; S=144 см2; R=12 см; АС=2R=24 см, АМ=МN=NС=8см;
В АВС АВС=90, ВМ2=АММС=816=128;
В АВМ АМВ=90, АВ2=АМ2+ВМ2=64+128=192, АВ=
см;
З АВС ВС2=АС2-АВ2 , ВС=
=8
(см)
Відповідь: максимальні розміри бруса мають бути
см та 8
см
4. Додаткова задача
Коли в лісі розпочинається пожежа від багаття, то птахи покидають територію в радіусі 150м. Швидкість розповсюдження пожежі в безвітряну погоду 5-7 м/с. Визначте площу лісу, яку покидають птахи на початку пожежі та за одну безвітряну ніч.
V. Підсумок уроку:
Учитель. Необхідно вкрай бережно ставитись до природніх ресурсів, які ми використовуємо. Доцільно комплексно підходити до переробки такої найціннішої природної сировини як деревина.
VІ. Домашнє завдання:
1. Повторити зміст вивчених понять з теми «Площа круга та його частин».
2. З колоди діаметром 60 см треба вирізати квадратний брус з найбільшою площею поперечного перерізу. Знайти площу поперечного перерізу бруса та відсоток деревини, який піде у відходи. Відходи варто переробляти і використовувати як паливо.