Ставівська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Розвиток творчих здібностей
молодших школярів на уроках читання Підсумковий урок на тему:
„Вірші українських поетів”
Вчитель початкових класів:
Лисенко Людмила Володимирівна
2019
Мета: вчити дітей правильно, виразно читати поетичні твори, зв’язано висловлювати свої думки, вчити розуміти красу поетичних творів, допомагати відчути багатство мови. Розвивати пам’ять, зв’язне мовлення. Виховувати любов до природи, рідної України, рідної мови.
Обладнання: портрети поетів, малюнки до творів, листівки блискавки, кошик із сніжинками, ромашка – висловлювання про мову.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
- Всі почули ви дзвінок,
він покликав на урок,
то ж давайте рівно станем,
і девіз уроку скажем:
Девіз: „Будем гарно ми читати ,
Рідну мову шанувати.”
- Зараз сядуть лиш дівчата,
А тепер вже і хлоп’ята
(Спочатку краса, а потім сила)
-У світі білому єдине,як і Дніпрова течія,
Оце вогнище родинне,школа наша і сім’я,
Тут пісні і задачі, рідне слово для нас,
Побажаєм нам удачі,
За роботу, в добрий час.
- Щоб наш урок був гарним, цікавим, змістовним якими ви бажаєте бути на уроці?
-Активними, уважними, розумними.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель: Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробим один іще крок,
В країну відому, в країну чудову,
Яка нас чекає і збагачує мову.
1.Підберіть рими до слів.
Мишка(шишка, книжка, кришка, Гришка, вишка...)
Малина(калина, горобина...)
2. Діти, щоб швидко читати, що потрібно вчити?
- Скоромовки.
- Тож зараз побуваємо в гостях у Наталки-сороки.
- Хто бажає до неї в гості?
- Лис зустрів у лісі лиса. Лис із лисом обнялися.
- Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок, сорок морок.
- Кіт котив коток по току, коток попав на лапку коту.
3.-Діти, що нас учить бути добрими, розумними, працьовитими?
- Прислів’я .
- А які прислів’я ви знаєте?
- Книга вчить, як на світі жить.
- Бджола мала і та працює.
- Не сиди на печі, будеш їсти калачі.
- Діти, ми повинні рости добрими, мудрими, розумними, щоб прославляти нашу рідну Батьківщину.
А, що таке Батьківщина?
- Під віконцем калина.
- Тиха казка бабусі.
- Ніжна пісня матусі.
- Дужі руки у тата.
- Під тополями – хата.
- Під вербою криниця.
- В чистім полі пшениця.
- Серед лугу лелека.
- І діброва далека.
Вчитель: А ще Батьківщина це і наша мова.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, наша українська мова – незміряно багата, дзвінка, ніжна і милозвучна. У ній відчувається і подих бурі, і ніжність вишневих пелюсток, спів потічка веселого і шум лісу дрімучого, шепіт ниви колоскової і пісня солов’я. Українська мова – це мова нашої природи, народної пісні і звичайно поезії. Адже вірші – це ще одна мовна перлина яку нам подарували наші українські поети.
Ані шелесне верба височенька.
Наша Оленка відкрила „Кобзар”.
Вголос читає...
аж сім рочків маю,
а про Тараса Шевченка
вже багато знаю.
Він дитя з-під стріхи,
він в подертій свиті,
він здобув нам славу,
як ніхто на світі,
і та наша слава не вмре, не загине,
наш Тарас Шевченко – сонце України!
1.Коли народився поет?
а) 8 вересня 1814 року.
б) 9 березня 1814 року.
2. Хто були батьки Шевченка?
а) селяни-кріпаки.
б) поміщики.
3. Що сказав батько про майбутнє Тараса?
а) „з нього нічого не вийде”.
б) „ з нього вийде не аби що”.
4. Т.Г. Шевченко – це великий український:
а) поет і художник.
б) поет і співак.
- То ж пригадаємо рідне Шевченкове слово.
(Діти читають вірші Шевченка).
ІV. Робота над творчістю Л. Українки.
Йти назустріч бурям і зливам,
Будь одній, як великая рать,
Жить в нещасті життям щасливим,
Муку творчістю перемагать.
Хвора дівчина, бідна Леся!
Де ще хворі такі були,
Щоб літали у піднебесся,
що його не сягнуть і орли!
Ти себе Українкою звала,
І чи краще знайти ім’я,
Тій, що радістю в муках сіяла,
Як Вітчизна велика твоя!
( Лесі Українці)
(Учениця читає біографію поетеси)
(Діти читають вірші Лесі Українки)
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі рідній поклоніться,
За щасливий день вчорашній
Ви до сонця потягніться,
На носочки підніміться,
Веретенцем покрутіться,
Раз присядьте, два присядьте,
І за парти тихо сядьте.
V. Творчість Ліни Костенко.
- Діти, сьогодні на уроці ми не можемо не згадати нашу землячку, вірші якої ми вивчали у нашому розділі.
- Що ви знаєте про Ліну Костенко?
(Учениця читає біографію поетеси).
Загадки (на сніжинках)
виграє на сонці ниткою сріблястою.
(Сніг)
айстри, жоржини пелюстки ясні.
(Мороз)
Весела, зелена красуня – (ялинка).
А як вітер нападе, оксамит той опаде. (Іній).
- То здогадались, як звати чарівницю? (Зима).
- Так, це зима.
Заплющіть очі і скажіть, які слова-думки викликало у вас слово зима? (Зима).
Наш ротик став слухняним і ми можемо продовжувати роботу.
VІ. Робота над віршем „Українська ніч”.
Сіла дівчина спочити,
На краю села,
Розчесала довгі коси,
Чорні, мов смола,
В них засяяли зорини.
Як же звати цю дівчину?
Он підказує нам сич:
(Деформований текст)
раськаїнУк інч
Чи єтназе ив раськуїнУк інч? О, ив ен єтназе її? Я мав порозвім. З реседини енаб видиться сяміць. іВн риготь, ачне хадиє, мляве у бносріму твіслі.
VII. Кольорові вірші
-Діти ,а зараз погляньте на ці квіточки.
Чому вони посміхаються?
-Час перейти до кольорових віршиків.
-А які кольорові вірші ви знаєте?
Читання віршів”Веселочка”,”Кольоровий віршик”.
VIII. Узагальнення і систематизація знань.
Літературний кросворд.
|
П |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
Завдання:
Назвати прізвища поетів.
ми дивились довго, як хмаринка тане. (Рильський)
ІХ. Підсумок уроку.
Спасибі доле, що нам судила
У цьому краї пізнати світ.
Спасибі нене, що нас навчила.
Дзвінкої мови з дитячих літ.
У тій мові ми співаєм
В ній казки ми кажем.
У тій мові минув шість
Нашу відкриваєм.
Ось тому плекаймо, діти,
Рідну свою мову
Вчімося складно говорити
Своїм рідним словом.
Х. Домашнє завдання.
Вивчити вірш улюбленого поета.