Українська мова
Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Вчимося складати казку.
Мета: формувати вміння будувати зв’язні висловлювання за допомогою малюнків і слів з довідок; розвивати спостережливість, творчу уяву, збагачувати словниковий запас учнів, прищеплювати любов до українського слова, виховувати у дітей кмітливість, почуття колективізму, взаємодопомоги, дружби.
Обладнання: малюнки птахів, картки для роботи в групах, парах, загадка, прислів’я.
Хід уроку
Епіграф «Казка вчить, як на світі жить»
Продзвенів дзвінок,
Починається урок,
З маминої ласки,
Зі шкільної казки.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок розпочинаймо.
Девіз:
Українська наша мова-
Колисаночка для нас.
Побажаємо наснаги
За роботу, в добрий час.
2. Ознайомлення з планом уроку (доповнення плану дітьми).
3. Вправа «Очікування»
4. Каліграфічна хвилинка
Урок розпочнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
Г Ге гр ра ак
5.А щоб нам не сумувати,
Потрібно загадки відгадати…
Найчорніший з усіх птахів,
Чистить ріллю від хробаків
Чорномазий, чорнодзьобий,
Він за плугом поважно ходить.
Черв’ячків ,жучків знаходить-
Сторож вірний, друг полів,
Перший вісник теплих днів.
6. Робота над ілюстраціями про птахів
-Назвати звуки, букви у слові грак.
-Скласти речення з тим словом.
7. Довідкове бюро
(Учні розповідають про грака)
8. Робота у групах
(Скласти прикмети і прислів’я із розсипаних складів, пояснити їх значення)
Грак прилетів – скоро сніг зійде.
Граки на гнізда сіли - через три тижні можна сіяти.
Якщо граки прилетіли до середини березня, літо буде мокре, а сніг зійде рано.
Граки зграями над гніздами в’ються: то сядуть, то знову піднімуться – погода зміниться.
Якщо граки, які зимували в Україні, рано відлетіли на північ – бути повноводній весні.
Хто хоче їсти, той має метикувати.
8. Робота в парах
-Який вислів є прислів’ям (Хто хоче їсти, той має метикувати).
-Поясніть його значення.
9. Робота над епіграфом «Казка вчить, як на світі жить».
-Що ж ми напишемо?
-А чи любите ви казки?
-Про кого є казки?
- Чи погоджуєтеся зі словами епіграфу?
10. Робота з підручником (читання початку казки, розгляд малюнків ,аналіз слів з довідки).
11.Усне складання казки.
- Фізкультхвилинка
12. Написання казки (диференційовано)
- Пишуть самостійно
- Працюють з допомогою вчителя
- Доповнити речення словами із довідки, щоб вийшла казка
На стежці лежав…(бублик). До нього злетілися … (птахи). Синиці й горобці не змогли роздзьобати бублик, бо він був …(твердий). А старий грак кинув його у …(калюжу). У воді бублик …(набряк). Грак його розклював і…(з’їв). …(Птахи) здивувалися.
13. Усна перевірка текстів
- Учні читають створені тексти.
- Коментують позитивні моменти у написаних текстах
- Зачитують кінцівку казки.
- Чого вчить нас ця казка?
14. Підсумок уроку
Вправа «Інтерв’ю за три кроки»
(Інтерв’ю зі своїм товаришем по парті)