Рвання паперу. Виготовлення аплікації з рваних частин паперу «Диво-дерево»
Мета: навчати учнів з’єднувати відірвані частини паперу за допомогою склеювання; вчити дотримуватися послідовності дій під час виготовлення аплікації з рваних частин паперу; розвивати дрібну моторику рук, охайність, самостійність; виховувати любов до природи, до праці.
Обладнання: ілюстрації із зображенням осінніх пейзажів; зразки виробів; кольоровий папір, картон, клей, серветки для рук, збільшувальне скло та склянки з водою для дослідів.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Оголошення теми та мети уроку
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з технікою виготовлення аплікації з рваних частин паперу.
2. Вступна бесіда
На дошці — ілюстрації із зображенням осінньої природи.
— Ми підемо на екскурсію в ліс, давайте до неї підготуємося. Поміркуйте, що оточує нас за містом. (Природа) Це трава, квіти, дерева, озеро, річка і багато іншого. Людина і природа — єдине ціле. Умовно природу можна розподілити на земний, водний і повітряний простір.
Природа багата і різноманітна. Вона щедро ділиться з людиною своїми дарами. Людина отримує від природи різні рослини, рибу, птахів, звірів, сировину для виготовлення матеріалів, з яких вона робить різні предмети.
3. Робота за підручником
— На попередньому уроці ми ознайомилися з видами паперу. А які ж у нього властивості? (Відповіді дітей.)
— Розгорніть підручник на с. 12. Щоб дізнатися про властивості паперу, проведемо досліди.
— Візьміть аркуш кольорового паперу. Розірвіть аркуш паперу й ретельно розгляньте його краї. Що ви побачили? Так, ми бачимо ворсинки по краях розірваного аркуша. Це волокна, з яких складається папір. Папір можна розривати вздовж та впоперек волокон. Рівніший край вийде, якщо рвати вздовж волокон. Спробуйте!
— Спробуйте розірвати папір в іншому напрямку. Чи з однаковою силою ви розривали папір? (Практична робота учнів.)
— Запам’ятайте, якими властивостями володіє папір:
— Зімніть шматочок паперу. Що відбулося? Папірець зім’явся. А якщо попрасувати зім’ятий папірець? Він залишиться зібганим.
— У вас на партах стоять склянки з водою. Занурьте папірець у воду. Що спостерігаєте? Папірець промок. А якщо він висохне, яким залишиться?
— Далі на с. 13 подивіться, які секрети відкриває нам майстер Картончик.
Як правильно склеювати деталі?
Фізкультхвилинка
4. Демонстрування та аналіз зразка
Інструктаж учителя
— Зараз осінь. Які асоціації у вас пов’язані з осінню? (Діти розглядають ілюстрації осінніх пейзажів та репродукції картин відомих художників на дошці (за вибором учителя).)
— Осінь — чудова пора. Листя золоте, червоне, зелене, жовтогаряче. Сьогодні ми спробуємо відтворити цю красу на картоні — виготовимо аплікацію з рваних частин паперу. Такі аплікації виходять, якщо папір не різати, а обривати. У цьому випадку краї виходять більш «живими», ворсистими.
— При обриванні за заздалегідь намальованому контуру пальці повинні розташовуватися впритул до контуру з двох боків.
— Обривання робиться невеликими відрізками. Якщо рвати папір уздовж волокна, край буде більш гладкий, якщо впоперек — більш «стихійний», з білим ореолом, що непогано, якщо ви робите море — на хвилі відразу виходить піна.
— Щоб виготовити аплікацію «Диво-дерево», розгляньте підручник на с. 14–15.
— Які матеріали нам знадобляться? В альбомі-посібнику на с. 25 на допомогу вам є додатки, які можна використовувати на уроці.
5. Практична робота учнів
6. Виставка та оцінювання робіт
— Яка робота сподобалася найбільше? Чому?
— Яка робота найохайніша?
— Хто не встиг зробити аплікацію? Чому?
III. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чому був присвячений наш урок?
— Чого навчилися?
— Як називається аплікація, яку ми виготовляли?
— Що таке аплікація?
— Якщо вам сподобалася аплікація з рваного паперу, ми можете виготовити її вдома. Скористайтеся альбомом-посібником (с. 3), зробіть аплікацію «Квітка».