Презентація до уроку на тему "Рядки, кортежі, списки, функції і методи роботи з ними в Python". Описані функції та методи опрацювання рядків, кортежів та списків в Python
Рядки, кортежі, списки, функції і методи роботи з ними в Python
Номер слайду 2
1. Функція len(s) – повертає ціле число, що дорівнює довжині рядка.2. «Зрізування» - спосіб вилучення з рядка окремі символи або підрядки. При цьому створюється новий рядок, а початковий залишається без змін. Варіанти зрізів:s[i] – отримати i-ий символ рядку. Нумерація символів починається з 0. Індекс може бути як > 0, так і < 0. Останній символ має номер -1, передостанній -2, і т.д.s[a:b] - отримати підрядок, починаючи з символу на позиції a і до символу на позиції b-1 (b не включається). s = "String", print(s[1:5]) результат = "trin" print(s[1:-1]) результат = "trin“ print(s[2:]) результат = "ring“ print(s[:2]) результат = "St“ print(s[:]) результат = "String“s[::2] – зріз з трьома параметрами - результат = всі символи з початку до кінця з кроком 2. Рядки. Методи роботи з рядками (str)
Номер слайду 3
Виклик методу через об’єкт: Назва. Об’єкту. Назва. Методу(параметри)Метод find – пошук підрядка в рядку – повертає індекс першого входження підрядка в рядок, або -1, якщо не знаходить його. 'String'.find('ing') результат = 3 - індекс, з якого починається входження підрядка ing.s.find(substring, from) - пошук в підрядку s[from:]. 'String'.find('ing', 1) результат = 3 Метод rfind - пошук самого правого входження. Метод replace(old, new) – заміна усіх входжень підрядка old на підрядок new. Створюється новий рядок. replace(old, new, count) – здійснює не більше count замін самих лівих входжень підрядка old. Метод count – підрахунок кількості входжень підрядка.
Номер слайду 4
Кортежі. Поняття та методи роботи з кортежами (tuple)Кортеж може складатися з елементів різних типів, які неможливо змінювати. Елементи кортежу записуються через кому у дужках - а. Tuple = (1, 2, 3). 3. Методи роботи з кортежами схожі на методи роботи з рядками: len() – підрахунок довжини,+ - склеювання кортежів* - копіювання кортежу4. Кортеж можна отримати з рядка через функцію tuple(). 5. Кортеж може бути перетворений у рядок через функцію str(). Приклад:a = (1, 2, 3)b = (4, 5, 6)print(a + b)print(a * 3)print(len(a))Приклад: a = ‘abc’print(tuple(a))b = (4, 5, 6)print(str(b))
Номер слайду 5
Звернення до елементів кортежу здійснюється:- за індексомmy. Tuple = (('a', 1, 3.14), 'abc', ((1), (2, ))) print(my. Tuple[0]) результат = кортеж ('a', 1, 3.14)print(my. Tuple[1]) результат = рядок 'abc' print(my. Tuple[2]) результат = кортеж ((1), (2, ))(2, ) – кортеж з одного елемента – синглтон (singleton).- за допомогою операції розпакування: tuple unpackingman. Desc = ("Ivan", "Ivanov", 28)name, surname, age = man. Descprint(name) результат = "Ivan" print(surname) результат = "Ivanov"print(age) результат = 28за допомогою операції «зрізування»:print((1, 2, 3)[2]) результат = 3. print((1, 2, 3)[1:]) результат = (2, 3) print((1, 2, 3)[2:]) результат = (3,)
Номер слайду 6
Список може складатися з елементів різних типів, які можуть змінюватися. Списки записуються в квадратних дужках. Наприклад: список з числами від 1 до 5: my. List = [1, 2, 3, 4, 5].3. Списки і кортежі легко перетворюються один в одного за допомогою функцій: tuple() - список в кортеж, list() - кортеж в список. Приклад: print(list('abc')) результат = ['a', 'b', 'c'].4. До списків застосовуються функція len() і зрізування, як і для кортежів.5. Основна відмінність списків від кортежів: елементи списків можна змінювати (вони можуть бути у лівій частині операції присвоювання) my. List = [1, 2, 3] my. List[1] = 4 print(my. List) результат = [1, 4, 3]. Списки. Поняття та методи роботи зі списками (list)
Номер слайду 7
Методи роботи зі списками:- split() - дозволяє розділити рядок (string) на окремі слова ("токени"). Розділювачем можуть бути пробіл, символ табуляцїї або переведення рядка. Метод не змінює рядок. print('red green blue'.split()) результат = ['red', 'green', 'blue']. map() - дозволяє зчитувати числа з одного рядка, має два параметри: функції і послідовність елементів, до яких ці функції застосовуються. print(list(map(len, ['red', 'green', 'blue']))) результат = [3, 5, 4] {список з результатом застосування функції len до списка ['red', 'green', 'blue'].}split() i map() - зчитування списку чисел, записаних в один рядок через пробіл: num. List = list(map(int, input().split())) результат = список цифр. {зчитування рядка, метод split створює список токенов з цифр, до яких застосовується функція int}- join() - дозволяє об’єднати послідовність елементів списку, використовуючи той елемент, до якого його застосували, як розділювач: print(', '.join(['Veni', 'Vidi', 'Vici'])) результат = Veni, Vidi, Vici, розділювач - ', '
Номер слайду 8
Методи роботи з елементами списків. Методи, що не змінюють список і повертають значення:count(x) – кількість повторень значення x в списку. index(x) – визначає позицію першого входження значення x в список.index(x, from) - визначає позицію першого входження значення x в список, починаючи з позиції from. Методи, що не повертають значення і змінюють список:append(x) – додає значення x в кінець спискуextend(other. List) - додає всі елементи списку other. List в кінець списку, при цьому список змінюється, а не створюється новий.remove(x) – видалаяє перше входження значення x в список.insert(index, x) - вставляє число x в список на позицію index, при цьому число з цієї позиції та всі, що після нього, здвигаються на одиницю вправо.reverse() – розвертає список (змінює значення за посиланням, а не створює новий список як my. List[::-1]). Методи, що повертають значення і змінюють список:pop() - повертає останній елемент списку та видаляє йогоpop(index) - повертає елемент списку на позиції index та видаляє його. join() - дозволяє об’єднати послідовність елементів списку, використовуючи той елемент, до якого його застосували, як розділювач: print(', '.join(['Veni', 'Vidi', 'Vici'])) результат = Veni, Vidi, Vici, розділювач - ', '