Кожна нація, кожен народ мають свої звичаї, що виробились протягом багатьох століть і освячені віками. Звичаї розрізняють і об'єднують людей в один народ, одну націю Одним з символів-оберегів українців є вінок .Вінок – це не тільки сплетені у коло квіти, гілочки. Для завершення його прикрашання використовували стрічки . Для знайомства з українськими віночками проводиться цей захід.
Устинівська районна державна адміністрація
Устинівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів
Колективна творча справа «СПЛЕТЕМО ВІНОЧОК»
Підготувала та провела
в рамках тижня біології
вчитель географії та біології
Лозовська В.В.
Устинівка
2015 рік
Сценарій КТС "Cплетемо віночок"
(зал оформлено за темою КТС, звучить мелодія про квіти, виходять ведучі заходу)
1 Ведучий: Які в народу звичаї крилаті,
Який багатий наш духовний світ!
Традиції живуть у кожній хаті
І їх вивчають діти з юних літ.
2 Ведучий: Щоб українцями по світу крокувати,
Й на цій землі прожити недарма.
І щоб ніхто не зміг нам дорікати,
Що в нас коріння власного нема.
3 Ведучий: Традиції ніколи не вмирали,
Їх українці свято берегли.
А в світлий час їх з пам’яті дістали
І, наче стяг, в майбутнє понесли
1 Ведучий: Кожна нація, кожен народ мають свої звичаї, що виробились протягом багатьох століть і освячені віками. Звичаї розрізняють і об'єднують людей в один народ, одну націю.
2 Ведучий: У віночок України
Заплету я квіти нині.
Віночок — не проста краса,
Йому підвладні й небеса.
Про це відомо у нас зроду,
Він — оберіг народу й роду.
Виходять учні 1 класу
1. Давним- давно, коли Земля мала тільки сіре та зелене вбрання, веселка піднялася дуже близько до Сонця і почала танути. ЇЇ кольорові краплі полилися вниз – так з‘явилися на Землі квіти. І скільки змішалося барвистих відтінків веселки, стільки втілилося їх у забарвленні квіток.
ПІСНЯ
2. Квіти – постійні супутники нашого життя. Вони усюди – на клумбах, у кімнатих вазонах, на вишитих рушниках, картинах, посуді. Із них робили цілющі відвари, напої.
3. - А що буде, коли сплести квітку до квітки?
4. - Ну звичайно ж віночок!
5. Вінок – це не тільки сплетені у коло квіти, гілочки. Для завершення його прикрашання використовували стрічки. Довжина стрічок не перевищувала довжину кіс дівчини.
6. В'язати стрічки слід у певній послідовності, це ціла наука. Кожна дівчина знала послідовність вплітання стрічок у віночку.
7. Про це, юний друже, повинен ти знати:
Коричнева стрічка – земля, наша мати.
Вона в нас єдина, вона найрідніша
Коричнева стрічка – вона найміцніша.
8. Ми хочем, аби ви усі зрозуміли:
Ці жовті стрічки – наше сонечко миле.
Воно дає світло, дарує тепло.
Без сонця життя б на землі не було.
9. Дві стрічки: зелена і темно-зелена –
Це юність, краса. Це природи знамена.
Зелена трава і зелені листочки –
Дві стрічки зелені ми маєм в віночку.
10. Дві стрічки : блакитна і синя, темніша –
Це небо і води. Хай будуть чистіші.
Дай Боже, щоб ми вберегли їхню суть,
Нам небо і води здоров’я дають.
11. Оранжева стрічка – м’яка паляниця.
Це й колос достиглого жита, пшениці.
Дивись, як оранжева стрічечка сяє,
Рум’яна, як хліб, й нам про хліб нагадає.
1. А ця, фіолетова, те означає,
Що розум людський ще надій не втрачає
На те, що послухаєм розум і Бога,
На те, що щасливі ми будемо з того.
2. Малинова стрічка або малинова
Про щедрість сказати своє хоче слово,
Про те, що не можна усе тільки брати,
Що траба навчитись і щедро давати.
3. Багатство й достаток – рожева ця стрічка.
Багатство пора вже нам мати за звичку.
Достаток з рожевої стрічки всміхатись
Нам буде, як праці не будем боятись.
4. Якщо ви в вінок стрічки білі вплели,
То треба, щоб душу свою берегли.
Перлини душі ви збирайте в намисто,
Душа хай, як білі стрічки, вона буде чиста.
(виходять ведучі заходу)
1 Ведучий: Вінок належить до українських національних символів-оберегів. Українські дівчата влітку ходили з непокритою головою, обвиваючи її стрічкою, а на свята надягали вінки. Вінок у багатьох народів (зокрема в українців) — це дівоча прикраса з живих або штучних квітів, колосків, кольорового пір'я тощо. Вінки досить різноманітні. В Україні їх налічують 77 видів.
2 Ведучий: Традиція виплітання віночка дійшла до нас із сивої давнини. Змалечку бабусі вчили дівчаток вишивати й віночки плести, бо вірили, що віночки захищають людину від хвороб, згубного ока, недоброго духу. Наші прабабусі й секрети знали, які квіти збирати до віночка, у яких рослинних соках їх слід замочувати, щоб якомога довше вони зберігали свою свіжість.
3 Ведучий: Починали уквітчувати голівку віночком дівчатка з трьох років. Перший вінок для дівчинки плела мама. Купала його в росах сім днів, сушила, а тоді до скрині клала. У віночок вплітала чорнобривці, незабудки, барвінок, ромашки. Кожна квіточка лікувала дитину: чорнобривці допомагали позбутися головного болю, незабудки та барвінок зір розвивали, ромашка серце заспокоювала.
1 Ведучий: У чотири роки плівся інший віночок. Кінчики квіточок неодмінно розчісувались. Вплітали безсмертник, листочки яблуні.
2 Ведучий: У віночок шестирічної дівчинки вплітався мак – він оберігав спокійний сон та ясну думку
3 Ведучий Для семирічної дівчинки плели віночок із семи квітів. Уперше вплітали до нього цвіт яблуні. Батько торкався голівки донечки з віночком і промовляв: «Мати-яблуне, дядино моя, дай донечці моїй здоров’я і долю красну.» В центрі віночка було гроно калини,
1 Ведучий: Існує декілька варіантів традиційного українського віночка. Це зумовлено тим, що в різних місцевостях використовували іноді свої квіти, в’язали стрічки іншого кольору, мали на увазі свої варіанти символіки.
(Діти 2-4 класів представляють квіти і приклеюють на весняний вінок)
1 учень: Коли розцвітали перші квіти, дівчата плели весняні віночки і закликали весну.
(Дівчата ведуть хоровод "Ой ти весно красна")
- Ой ти, весно красна.
Що ти, весно, нам принесла?
- Принесла я вам літечко,
Ще й зеленее житечко.
Хлопцям по кийочку -
Худобу гонити.
Дівчатам по віночку -
У танок ходити.
2 учень: І в тому віночку переплелися :
3 учень: Конвалія – квітка богині весни і освідчення в коханні.
4 учень: Нарцис – гордість, самозакоханість
5 учень: Півонія – довголіття.
6 учень: Пролісок – ніжність, вірність.
7 учень: Тюльпан – освідчення в коханні.
8 учень: Фіалка – сором’язливість, лагідність, скромність
9 учень: Барвінок — символ життя, він має довгі пагінці — безконечники, які стеляться по садочку, горнуться до оселі людської. Листячко цупке, не боїться суховію, з нього, нанизуючи одне на одне, дівчата виготовляли стрічки-віночки, сколювали ним волосся, щоб не заважало у буденній роботі. А квіти барвінку — яскраво-сині, з жовтою серединкою, надзвичайно скромні, нагадують зірочки на вечірньому небі. Використовували барвінок у лікуванні застудних захворювань, для поліпшення зору; ним хліб святковий прикрашали, виготовляли весільні букетики і до віночка вплітали.
10 та 11 чуні: (з гілочкою яблуневого або вишневого цвіту).
Цвіт вишні та яблуні — це символ материнської любові. Пелюстки цих квіток збирали навесні, а потім додавали до купелі немовляти, а чай з них знімає застуду. Тому й у віночку дівочому цвіту вишні та яблуні відведено почесне місце.
12 учень: (з гронами калини).
Калина — символ України, символ краси та дівочої вроди. Це дерево нашого українського роду. Колись воно пов'язувалося з народженням Всесвіту і назву свою взяло від давньої назви Сонця — Коло. Червоні ягоди калини із ягідками-сердечками — то символ крові та невмирущого роду.
13 учень: Калинова гілочка під віконечком.
Манить мене білим цвітом,
Ніби сонечком.
Я до сонечка долоні простягаю,
До грудей духмяні квіти пригортаю.
14 учень: Підсніжник – провісник тепла
15 учень: Лілія- емблема непорочності.
(виходять ведучі заходу після виступу 2-4 класів)
1 Ведучий: Віночками-оберегами називають нині різдвяні віночки (демонструє) із символами достатку у вашому домі - горіхами, колосками, качанами кукурудзи, головками часнику і цибулі, насінням овочевих.
2 Ведучий: А є ще віночки-обереги із лікарських рослин (демонструє). До цих віночків входять квіти пижма, безсмертника, деревію, звіробою, материнки, буквиці, хмелю, полину. Вішають його над столом, він здоров'я дає, злі духи відганяє, дарує злагоду і спокій усій родині.
3 Ведучий: У давні часи студенти носили віночки з м'яти, вони сприяли активній роботі мозку і пам'яті.
1 Ведучий: (з віночком із пшеничних колосків).Коли закінчувались жнива, то найкращу жницю нагороджували віночком із пшеничних колосків. Він символізував достаток, повагу за руки працьовиті та любов до матінки-землі.
2 Ведучий: У день золотого весілля подружжя також віншували віночками із колосків жита чи пшениці.
3 Ведучий: Вважалося, що вінок з живих квітів захищає дівчину від напасників і лихого ока та нечистої сили. . А щоб посилити захисну силу вінка, дівчата поміж квіт непомітно вплітали часник, полин, любисток — зілля, яке саме по собі має чарівну і захисну силу проти всякого «чортовиння».Народ вірив, що дівчина, маючи на своїй голові вінок, володіє чарами.
1 Ведучий: Існує така «бувальщина». Якось одна дівчина в купальську ніч пішла по ягоди до лісу. Там вона зустріла парубка. Молодий, гарний — він став до неї залицятися. Жартував, сміявся, а потім попросив зняти віночка, віддати йому та стати його нареченою. Дівчина теж сміялася, жартувала і його слова прийняла за жарт, а тому скинула віночка і подала парубкові. Та як тільки це зробила, нею вмить заволоділа «нечиста сила», бо під виглядом парубка був сам дідько.
2 Ведучий: Серед розмаїтості вінків особливе місце належить "вінку кохання". Право виплітати його мали дівчата віком від 13 років і до заміжжя.
Основу такого вінка складають ромашки — символ юності, доброти і ніжності. Поміж ромашками вплітають цвіт яблуні і вишні. Над чолом — квітуче гроно калини. Поміж квітами вплітають вусики хмелю — символ гнучкості та розуму.
3 Ведучий: До українського віночку вплітали різноманітні квіти, а всього в одному вінку могло бути близько 12 різних квіток. Про те, які це квіти, їх значення та місце у віночку ми зараз дізнаємось.
1 Ведучий: А тепер ми запросимо вас в літню пору познайомитися з літнім віночком та квітками - символами в ньому.
(виступ учнів 7 і 5 класів)
(виходять учні із квітками-символами і плетуть літній вінок)
1 учень: (з квіткою деревію)
Деревій — красива квітка, схожа на квітуче деревце. Де б вона не з'явилась, обов'язково порадує всіх своїм квітом. Діти називають цю квіточку рибкою, бо форма листячка в неї мас форму рибки, різьблена й приємна на дотик. Як символ нескореності, деревій посідає центральне місце у віночку.
2 учень: Дзвоник польовий – вдячність.
3 учень: (з букетиком незабудок).
Наче небесні озерця, в окрузі
Розквітли довкруж незабудки на лузі;
Тендітні, блакитні, беззахисно-світлі,
Мов очі дитини, ласкаві й привітні...
4 учень: ( з квітами безсмертника).
Безсмертник у віночку дарує здоров'я, загоює найтяжчі рани. І назва у нього символічна: без смерті прожити.
5 і 6 учні: (з квітами любистку і васильків).
5 учень:У народі існує легенда, що квіти любистку та васильків були колись птахами і вчили людей любити одне одного, бути щирими і відвертими. А коли померли ці пташки, то проросли квітами, пахучими рослинками — любистком та васильком.
6 учень:У них чудові лікувальні властивості: ними миють волосся, освіжають хату, купають маленьких дітей. Тому ці квіти у віночку є символом людської відданості, уміння бути корисними.
7 дівчина: (з оберемком ромашок)
Я — символ ніжності і доброти,
А ще я лікувальну силу маю.
Наприклад, дуже застудився ти,
Хворобу я від тебе проганяю.
Цвіту з весни до самих холодів,
І радую серця я очком ніжним.
По Україні де б ти не ходив,
Я — за тобою цвітом білосніжним
8 дівчина: Волошка — чарівна рослина, яка допомагає людям бути здоровими.
Чарівна сила в простоті моїй.
Кохання символ, що в серцях буяє.
І колір в мене чистий, голубий.
Про мене і легенди дехто знає
1 учень: Я вам одну таку легенду розкажу. Колись давно покохали одне одного селянський син Василь і Русалка. Їхнє кохання було світле і безмежне, але де б вони хотіли жити, ніяк не могли дійти згоди. Бо Василь вмовляв її жити серед земної краси, а Русалка кликала у синю глибінь озера. І от, коли Русалка зрозуміла, що не може вмовити свого Василя піти з ним у водну стихію, то перетворила юнака на цю дивну і незбагненну квітку — волошку, що кольором нагадує і синю воду, і небо, яке в ній відбивається. І тепер виходить Русалка з води та бродить житами. Там вона, мабуть, волошки збирає, які нагадують їй коханого Василя. Квітка волошка лікує людей від багатьох хвороб, вгамовує нестерпний біль, повертає втрачене здоров’я.
виступ учнів 5 класу
1 учень (з квітами маку).
Ніжна пелюстка маку несе в собі пам'ять роду. Дівчата, в сім'ї яких був загиблий, з любов'ю і сумом покладали на голову віночки із семи маків, присягаючи цим зберегти і продовжити рід. А взагалі мак у віночку з'явився дуже давно, у XVI — XVII ст. І він є не лише символом туги й печалі, а й дає сон і думку береже.
Дівчата (з квітами ружі, мальви та троянд).
Автор: В народі кажуть, що колись Ружа була дуже вродливою дівчиною як і її сестри – Мальва та Троянда, лікували людей від сердечних хвороб. І якось прийшов до них вітер-зимовій. Постукав у двері і питає:
Вітер: - Чи тут живуть дівчата-красуні, що людей лікують, здоров’я дають?
Ружа:- Тут.
Вітер: - То впустіть мене до хати.
Мальва: - А хто ти будеш?
Вітер: - Той, хто гори верне, страху наганяє, людей від сонця оберігає.
Троянда: - А чи не завдасиш нам шкоди?
Вітер: - Ні.
Автор: Відчинила Мальва, і влетів до хати вітер-зимовій.
Ружа: - На що скаржишся?
Вітер: На безсилля з Морозом боролися.
Мальва: А чи добре щось ти зробив людям?
Вітер: - Ні.
Троянда:- То чому ж тобі співчувати?
Вітер: - Тому, що я хворий.
Мальва: Але ж ми тільки добрим людям допомагаємо відповіли дівчата.
Автор: Тоді дмухнув Зимовій на сестер і перетворив їх на квіти. А людина навесні висадила їх у квітник: мальву – біля вікна, троянду – до води, ружу – до сонця. Відтоді це символи віри, надії, і любові. А ще ці квіти запобігають серцевим хворобам.
(виступ учнів 6 і 8 класів які складають осінній вінок)
1 учень: Кожна квіточка на цій землі — це не просто краса, а ще й велика природна сила, яка передається дівчині через віночок , тому восени також плетуть вінки з ягідок калини, вербових гілочок, чорнобривців, тирлича, та чарівних айстр.
2 дівчина (з квітами чорнобривців).
У найперший віночок дівчатам вплітали чорнобривці, щоб гарними на вроду були, чорнобривими. Вірили в те, що ці квіти допомагають позбутися головного болю.
Гарні квіти біля хати
Навесні садила мати,
Чорнобривці чорноброві
Квітнуть в тиші вечоровій
Чорнобривці чарівні
Так і просяться в вінки.
3. Айстра – сум
4. Цикорій
5. Верес.
6. Перевивають батіжком хмелю, бо він несе в собі значення розвитку, молодого буяння та любові. Вважають, що хміль — це весільна символіка. Як хміль в'ється, прикрашаючи свої пагони духмяними бурульками, так і хлопець має витись біля нареченої, бути готовим до одруження.
7. Кульбаба
8 клас
8. Хризантема.
9. Петунія.
10. Жоржина.
11. Маргаритка- квітка лицарів кохання й ворожби.
12. Морозець.
13. Календула.
(ведучі після виступу 6 і 8 класів)
1 Ведучий: Ось і відбулося наше знайомство з українським віночком, красивим і загадковим, таємничим і відвертим, прикрасою й оберегом дівчини з малих літ аж до весілля.
2 Ведучий: Нехай у серцях ваших прокинеться бажання більше дізнатись про наші звичаї, традиції, обереги.
3 Ведучий: Щоб над рідною Україною понад ріками й озерами вставала кожного разу неповторна веселка з кольорів нашого віночка, яка б нагадувала всім людям, що ми живемо не просто на землі, а у чарівній казці, і що земля наша — дивовижна і неповторна Україна. Нам її треба берегти та любити без меж.
ПІСНЯ "Український віночок"
Устинівська районна державна адміністрація
Устинівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів
Колективна творча справа «СПЛЕТЕМО ВІНОЧОК»
Підготувала та провела
в рамках тижня біології
вчитель географії та біології
Лозовська В.В.
Устинівка
2014 рік