Медичний турнір.
Мета: формувати такі ключові компетентності, як:
В турнірі беруть участь дві команди «Ескулап», «Діти Гіппократа», в кожній команді по три учениці.
Вчитель. Уявіть собі, що ви заблукали у густому темному лісі. Раптом
перед вами відкрилося роздоріжжя. На великому камені можна прочитати написи.
Перша дорога: Направо підеш — багатство знайдеш, а здоров’я втратиш.
Друга дорога: Наліво підеш — половину багатства знайдеш, а половину здоров’я втратиш.
Третя дорога: Прямо підеш — багатства не знайдеш, проте здоров’я збережеш.
Який ваш вибір? Обґрунтуйте свою думку. (Учні висловлюють свої думки).
Ескулап - давньогрецький бог лікування, сина Аполлона.
Коли Асклепій був ще малим, батько віддав його на виховання кентаврові Хірону, який добре знався на лікуванні. Кентаври — міфічні істоти напівлюди-напівконі. Від Хірона Асклепій навчився лікарської справи і згодом прославився як чудовий лікар, який навіть оживляв мертвих. За це Зевс убив Асклепія блискавкою. Аполлон вирішив помститися за сина й перебив циклопів, які кували блискавки для Зевса, за що був засуджений — тимчасово служити смертним.
Священними тваринами Асклепія вважалися змія і півень. Античні скульптури зображували Асклепія з патерицею, яку обвила змія. У давній легенді розповідається: цар Мінос запросив Асклепія до себе в надії, що славнозвісний лікар воскресить його померлого сина. Асклепій вирушив на острів Кріт. Ішов він, спираючись на свою патерицю, і раптом
помітив, що її обвила змія. Лікар злякався й убив її, та тієї ж самої миті з’явилася інша змія з цілющою травою і повернула першу до життя. Асклепій зрозумів: ця трава допоможе оживити царевича. Відтоді в домі Асклепія
оселилися змії.
Змія над чашею — емблема медицини, тільки вчені не
одностайні в тлумаченні цього символу: деякі з них вважають, що в чаші — їжа для змії, інші — що вона випускає туди свою отруту, яку здавна використовують для приготування цілющих ліків. Асклепій мав двох синів — Махаона і Подарілія — і двох дочок — Гігєю і Панакію (або Панацею). Його діти, як тепер кажуть,— потомствені лікарі. Махао́н — лікар-хірург; Подарілій – лікар терапевт. Сини брали участь у Троянській війні як лікарі і опікувались пораненими. У сучасній фауні це красиві метелики, занесені до Червоної книги.
Махаон Подарілій
Гігієя вважалася богинею здоров’я, від її імені утворене слово гігієна Скульптори зображували Гігією у вигляді молодої жінки, яка годує змію з чаші.
Гігєя Панацея
Панацея грецькою мовою означає «Всецілюща». Вона вважалася богинею-зцілителькою. У сучасній мові слово панацея вживається переносно — як загальна назва — і тому пишеться з малої літери. Так кажуть, здебільшого іронічно, коли людина вважає щось все-
зціляючими ліками від усякого лиха, універсальним рятівним засобом на всі випадки життя.
Візитівка команди «Діти Гіппократа»
Гіппокра́т - грецький лікар золотої доби Афін. Можна сміло вважати, що саме з часів Гіппократа медицина стала наукою. Гіппократ зробив великий вклад в медицину, найперше, він відокремив релігію, відкинув міфічні обґрунтування хвороб. Погляди Гіппократа були прості і ґрунтувалися на самолікуванні. Він не шкодив, він лише допомагав природі самій виліковуватися. Гіппократ сформулював моральний кодекс лікаря, норми його поведінки. Перша заповідь лікаря, за Гіппократом, звучить: " Не зашкодь!" До важливих положень Гіппократа належать:
Чудову медичну освіту він отримав спочатку від батька-лікаря Геракліда, а потім і від інших лікарів його рідного острова Кос. Потім він багато подорожував і вивчав медицину в різних країнах. Гіппократ також збирав різні рецепти виготовлення ліків і записував їх дію на людей. Він заклав основу сучасної лікарської етики: лікар повинен прагнути до найбільш тісного контакту з хворим. Хворого треба вміти так розпитувати, щоб зрозуміти, як він живе і що відчуває. Гіппократ був хорошим хірургом, проводив лише самі прості операції: вправляв кістки, лікував переломи, рани або нариви. Мудрий Гіппократ залишив заповіт своїм нащадкам. Кожен лікар, починаючи свій професійний шлях, неодмінно згадує Гіппократа, коли він отримує диплом, то виголошує клятву, освячену його ім'ям.
Теоретичний конкурс. Капітан кожної команди вибирає один з конвертів, в якому знаходяться теоретичні питання. Команда обговорює їх впродовж 5 хвилин. Капітан надає слово одному гравцю з команди для надання відповіді.
1.Надання першої допомоги при тепловому або сонячному ударі;
2. Надання першої допомоги при обмороженні;
3.Надання першої допомоги при отруєнні грибами;
4.Надання першої допомоги при ураженні електричним струмом.
Практичний конкурс. Каітан обирає конверт з практичним заваданням, представниця команди має показати на практиці як надати допомогу потерпілому..
Інтелектуальний турнір «Я тобі, ти мені» Учасниці по черзі задають питання своїм суперницям. За вірну відповідь отримують по 1 балу.
Конкурс для учасниць «А чи знаєте ви, що…» Представниці кожної команди по черзі розповідають цікаві факти з біології. Команда суперників має доповнювати розповідь опонента в той момент, коли оповідач робить паузу.
Наприклад для глядачів. Печінка – це м’який орган, який легко травмується. В анатомічних музеях ще й сьогодні можна побачити «гофровані» жіночі печінки. Лише після Першої світової війни (не без втручання лікарів) жінки відмовились від таких предметів гардеробу, як…
Представник глядацької аудиторії повинен продовжити розповідь: тісні корсети, бо саме вони спричиняла проблеми зі здоров’ям: стискали ребра, зміщували вглиб грудину, деформували печінку.
Завдання для учасниць.
Підведення підсумків. Слово журі.
Рефлексія. Вправа «Куля здоров’я”. Всі учасники конкурсу на повітряних кульках пишуть маркером позитивні слова, які асоціюються зі здоров’ям. Потім кульки з’єднуються в одну велику кулю – символ здоров’я. (Командне фото на фоні кулі здоров’я)
Вчитель. Лікар Поль Брегг сказав, що за гроші можна купити ліжко - але не сон, їжу – але не апетит, ліки – але не здоров’я. Тож бережіть здоров’я і вмійте відновлювати його уразі втрати. Будьте здорові і щасливи!