Сценарій тематично-пізнавального заняття
для середнього шкільного віку
«Рідна мова – диво калинове»
Мета: розширити, поглибити та узагальнити знання дітей про красу рідної мови; виховувати любов до рідної мови; прагнення нею говорити; збагачувати словниковий запас учнів; удосконалювати навички читання та звукового аналізу слова; розвивати фонематичний слух, розвивати творчі здібності, пізнавальну активність; пам'ять, логічне мислення, увагу.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
І. Організація групи.
Вчитель: Доброго дня, діти! В цей гарний день я бажаю вам миру і добра!
ІІ. Мотивація діяльності.
Вчитель: (декламує вірш Ф. Пантова «Любіть рідну мову»))
Мова — краса спілкування,
Мова — як сонце ясне,
Мова — то предків надбання,
Мова — багатство моє.
Мова — то чиста криниця,
Де б'є, мов сльоза, джерело,
Мова — це наша світлиця,
Вона як добірне зерно.
Мова — державна перлина,
Нею завжди дорожіть:
Без мови немає країни —
Мову, як матір, любіть!
Діти! Як ви здогадалися, сьогоднішнє наше заняття буде присвячене рідній мові. Ви дізнаєтеся багато нового для вас про нашу рідну мову, виконаєте багато цікавих завдань.
Мова - великий скарб. Це найважливіший засіб спілкування і пізнання, який треба берегти і шанувати. Впродовж багатьох віків наш народ боровся за збереження рідної мови. Адже рідна мова - це ще й наша історія.
У листопаді 1999 року під час тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, маючи на меті захист мовної та культурної різноманітності, було встановлено свято - Міжнародний день рідної мови. Щорічно, 21 лютого, люди святкують його по всьому світу.
1. Пропоную вашій увазі цікаві факти про українську мову, які слід знати
Букви в книжці цій вивчай
Букви всі від – А до Я, –
Сіли на сторінки
|
Маленька, менша від мачини.
Що за знак - стрункий, мов спис,
Він після речення, цитати,
Злита з хвостиком ця крапка,
|
Завдання 3. Прочитайте по колу прислів’я про мову.
Б |
у |
д |
ь |
г |
в |
о |
є |
м |
о |
с |
в |
у |
у |
с |
м |
о |
л |
с |
п |
е |
р |
а |
д |
о |
(Будь господарем своєму слову).
Завдання 4. Утворіть і запишіть речення з поданих слів.
І, розмерзається, слова, лід, теплого,від.
(Від теплого слова і лід розмерзається.
Завдання 5. До кожного слова доберіть ознаку.
Квітка (яка?) -
Струмок (який?) -
Руки (які?) -
Народ (який?) -
Пісня (яка?) -
Майбутнє (яке?) -
Хліб (який?) -
Небо (яке?) –
Друзі (які?) –
Завдання 6. Утворіть прикметники від іменників.
Мед - медовий
Пшениця -
Калина -
Козак -
Гори -
Річка -
Завдання 7. З поданих слів утворіть слова із зменшувально-пестливим значенням.
Книжка - книжечка
Риба -
Помідор -
Гарбуз -
Стілець -
Стіл –
Завдання 8. Придумайте слова, які відрізняються одним звуком.
Коза - коса
Коса - роса
Коса – каса
Коса – кора
Коса – кома
Жити – шити, бити, мити, рити, вити, лити.
Завдання 9. Прочитайте вірш. Знайдіть іменник, що прозвучав двічі.
Кущ калини у долині
Білим цвітом квітне нині.
І лунають на калині
Ніжні співи солов’їні.
Автор: Василь Кравчук.
Завдання 10. «Що не так?»
Летять у вирій з рідної землі
Ворони, горобці і журавлі.
(Ворони і горобці не відлітають у вирій).
Дерева взимку білі-білі,
На них висять черешні спілі.
Плаче вовчик край дороги:
Поламав у лісі роги.
В річці пірнає, плаває кіт,
Ловить він рибку собі на обід.
Завдання 11. В поданих словах переставте букви так, щоб утворилися нові слова.
а |
т |
л |
а |
с |
- |
с |
а |
л |
а |
т |
2 |
5 |
3 |
4 |
1 |
|
х |
в |
а |
л |
а |
- |
х |
а |
л |
в |
а |
1 |
4 |
2 |
3 |
5 |
|
л |
и |
п |
к |
а |
- |
п |
и |
л |
к |
а |
3 |
2 |
1 |
4 |
5 |
|
в |
і |
к |
н |
о |
- |
в |
і |
н |
о |
к |
1 |
2 |
5 |
3 |
4 |
|
а |
в |
т |
о |
р |
- |
т |
о |
в |
а |
р |
4 |
3 |
1 |
2 |
5 |
|
Завдання 12. (Є слова, при кількаразовій вимові яких, чуєш інше слово – Поліфонія).
Повторіть слова. Яке слово чуємо?
Сосна насос
Куба Баку
Пили липи
Це сон сонце
Кабан банки
Товар варто
Завдання 13. Оберіть слово-іменник. Запишіть слова, близькі до нього за асоціацією чи дією.
Хмаринка
Дощ, сніг, вітер, парасолька, калюжі, плащ, небо…
Завдання 14. «Незвична математика».
Треба додати два слова, щоб утворилося нове слово. При цьому букви, з яких складаються ці два слова можна міняти місцями.
ПАЧКА + ЛОМ = скляне пристосування для освітлення (лампочка) |
|
ВІНИК + САД = доглядач фруктових насаджень (садівник) |
|
СОВА + БУТ = пасажирський транспорт
(автобус) |
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки Щоб отримати, додайте розробку
Додати розробку |