Бліц-вікторина «Знавці української мови»
Мета. Навчати дітей розуміти і збагачувати рідну мову, формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна, як держава. Розширювати знання про красу і багатство української мови. Пробудити почуття національної гідності. Розвивати логічне і творче мислення. Виховувати любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою.
Обладнання. Вишивані рушники, калина, портрет Т.Г. Шевченка.
Хід уроку
1-й учень.
Раді ми вас всіх вітати,
Бо у нас сьогодні свято –
Будемо нашу рідну мову шанувати.
2-й учень.
Буква до букви – І виникло слово.
Слово до слова – Звучить рідна мова.
Учитель
- Сьогоднішній захід ми присвячуємо рідній українській мові. Саме тій мові, якою ми розмовляємо, пишемо, читаємо. Тож ми починаємо змагання знавців української мови.
Девіз нашого змагання: Хто любить, знає рідну мову, тому вона всміхнеться. Солодке слово «перемога» нелегко всім дається. Хто мову шанує свою, хай той переможе в бою.
- А епіграфом нашого заходу будуть слова Т.Г.Шевченка:
Ну що б, здавалося, слова...
Слова та голос — більш нічого.
А серце б’ється — ожива,
Як їх почує!..
Наша зустріч буде проходити у формі мовної вікторини. У змаганні братимуть участь 4 команди.: «Ерудити», «Знайки», «Інтелектуали», «Знатоки» (представлення команд)
Правили гри:
Уважно послухайте правила гри. Для всіх команд водночас звучить запитання, на яке ви повинні дати письмову відповідь протягом однієї хвилини. Далі капітани команд відносять відповіді нашому журі. За кожну правильну відповідь ви отримуєте 2 бали.
У нас є високо шановане журі, яке буде підраховувати отримані бали і визначить команду переможницю
Отож, розпочинаємо!
1.Державна мова України
2.Список літер встановленого порядку
3.Скільки звуків у слові кущ?
4.Остання літера алфавіту
5. Найменша одиниця мови
6.Скільки букв в українському алфавіті?
7.Скільки голосних звуків в українській мові?
8.Яка буква в українській мові не має відповідного звуку?
Музична пауза
Шановне журі, просимо підрахувати бали за перший тур. Зараз, поки журі підраховує бали за перший конкурс, ми прослухаємо пісню «Україночка»
9.Як називається розмова двох осіб?
10Як називаються слова з протилежним значенням?
11. Яку назву має словник про значення слів?
12.Знак у кінці питального речення
13 Де живуть казкові звірі і птахи?
14. Державі символи України
15.Український народний танок?
А поки наше журі підраховую бали за 2 тур ми з вами відпочинемо.
Фізкультхвилинка «Гопачок»
ІІІ тур. ЗАГАДКИ та головоломки ПРО МОВУ.
16.З и я плаваю у морі,
З і – лювлю мишей в коморі. (Кит - кіт)
17. Що за знак - стрункий як спис.
Він над крапкою завис.
Спонука до поклику,
Хто ж бо він?
(ЗНАК ОКЛИКУ)
19. Розгадайте ребус
20. Із поданих літер складіть слова
21. Загадка
На базарі не знайдеш, нічим не виміряєш
Ось і настав час підбити підсумки. Просимо наше журі підрахувати результати змагання та обрати команду переможницю, а поки журі збирається з думками та закінчує підрахунки вашій увазі пропонується інсценізований діалог у виконанні _________
Хлопець. Хто ти, дівчинко маленька?
Дівчинка Доня я Вкраїни-неньки.
Україночкою зовуся
Й тою назвою горджуся.
Хлопець. А по чім тебе пізнаю?
Дівчинка.
В мене вдача щира й мила
І відвага духу й тіла. І душа моя здорова –
українська в мене мова.
Цікаві факти про українську мову (2-3 учні)
Підведення підсумків. Нагородження.
Вірш
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову.
Пильно й неустанно
Політь бур’ян.
Чистіша від сльози
Вона хай буде.
Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам.
Ви сьогодні добре працювали і на згадку від сьогоднішньої зустрічі прийміть відзнаку «Знавець української мови»
1-й учень
Раді ми вас всіх вітати,
Бо у нас сьогодні свято –
Рідну мову будемо шанувати.
2-й учень
Буква до букви – І виникло слово.
Слово до слова – Звучить рідна мова.
Хлопець. Хто ти, дівчинко маленька?
Дівчинка Доня я Вкраїни-неньки.
Україночкою зовуся
Й тою назвою горджуся.
Хлопець. А по чім тебе пізнаю?
Дівчинка. В мене вдача щира й мила
І відвага духу й тіла. І душа моя здорова –
українська в мене мова.
Хлопець. Хто ти, дівчинко маленька?
Дівчинка Доня я Вкраїни-неньки.
Україночкою зовуся
Й тою назвою горджуся.
Хлопець. А по чім тебе пізнаю?
Дівчинка. В мене вдача щира й мила
І відвага духу й тіла. І душа моя здорова –
українська в мене мова.
Бліц-вікторина «Ми знаємо українську мову»
Мета. Навчати дітей розуміти і збагачувати рідну мову, формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна, як держава. Розширювати знання про красу і багатство української мови. Пробудити почуття національної гідності. Розвивати логічне і творче мислення. Виховувати любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою.
Обладнання. Вишивані рушники, калина, портрет Т.Г. Шевченка.а
Хід уроку
1-й ведучий. Багата і барвиста мова українського народу. Мова - то краса нашого життя, – наше майбутнє. Рідне слово – це невмируще джерело, з якого ми пізнаємо навколишній світ, свою родину, свій народ.
Раді ми вас всіх вітати,
Бо у нас сьогодні свято –
Будемо нашу рідну мову шанувати.
2-й ведучий.
Буква до букви – І виникло слово.
Слово до слова – Звучить рідна мова.
1-й ведучий.
Сьогоднішній захід ми присвячуємо рідній українській мові. Саме тій мові, якою ми розмовляємо, пишемо, читаємо. Тож ми починаємо змагання знавців української мови.
Девіз нашого змагання: Хто любить, знає рідну мову, тому вона всміхнеться. Солодке слово «перемога» нелегко всім дається. Хто мову шанує свою, хай той переможе в бою.
- А епіграфом нашого заходу будуть слова Т.Г.Шевченка:
Ну що б, здавалося, слова...
Слова та голос — більш нічого.
А серце б’ється — ожива,
Як їх почує!..
1-й ведучий.
Наша зустріч буде проходити у формі мовної вікторини. У змаганні братимуть участь 4 команди.: «Ерудити», «Знайки», «Інтелектуали», «Знатоки» (представлення команд)
Правили гри:
Уважно послухайте правила гри. Для всіх команд водночас звучить запитання, на яке ви повинні дати письмову відповідь протягом однієї хвилини. Далі капітани команд відносять відповіді нашому журі. За кожну правильну відповідь ви отримуєте 2 бали.
У нас є високо шановане журі, яке буде підраховувати отримані бали і визначить команду переможницю
Отож, розпочинаємо!
1. Державна мова України. (Українська)
2. Як називаються літери, що записані в певному порядку? (Алфавіт)
3. Скільки букв в українському алфавіті? (33)
4. Найменша одиниця мови. (Звук)
5. Скільки голосних в українській мові? (6)
6. Який знак ставиться в кінці розповідного речення? (Крапка)
7. Як називається розмова двох людей ? (Діалог)
8. Що належить тільки тобі, а не належить іншому? (Ім’я)
9. Де живуть казкові звірі і птахи? ( В казках)
10. На яке питання не можна відповісти «Так»? ( Ти спиш?)
Музична пауза
Шановне журі, просимо підрахувати бали за перший тур. Зараз, поки журі підраховує бали за перший конкурс, ми прослухаємо пісню «Україночка»
ІІ тур. ЗАГАДКИ ПРО МОВУ.
1. Маленька, менша від мачини, Ні з ким не стану на борню. А при читанні, коли треба, Й людини мову я спиню Що це таке? (КРАПКА) |
2. Злита з хвостиком ця крапка, Невелика, власне, лапка. Робить паузу, всім знайома. Як вона зоветься? (КОМА)
|
3. Він після речення, цитати Вмостився, схожий на гачок Всіх нас примушує питати А сам ні пари з вуст — мовчок. (ЗНАК ПИТАННЯ) |
4. Що за знак - стрункий як спис. Він над крапкою завис. Спонука до поклику, Хто ж бо він? (ЗНАК ОКЛИКУ) |
5. На «П» починається, На «К» кінчається. По ньому науки У школі вивчаються. (Підручник) |
6. З и я плаваю у морі, З і – лювлю мишей в коморі. (Кит - кіт)
|
Фізкультхвилинка
ІІІ тур. ЛАБІРИНТ МУДРОСТІ
( За початком продовжити прислів’я:)
Фізкультхвилинка
ІV тур «ПРЯМО І ВЛУЧНО»
- Замінити фразеологізм одним словом.
V тур «НЕЗВИЧАЙНА МАТЕМАТИКА» Мовні головоломки
По + спа – а + ішак – к + йко = (Поспішайко)
Небо – бо + знак – к + й + ко = (Незнайко)
Зима – има + наші – ші + йко = (Знайко)
VІ. тур Ребуси
С,О, Е, В О, Й, Л, Ш, Р, У, К, И, Н
СОЛОВЕЙ рушник
Ось і настав час підбити підсумки. Просимо наше журі підрахувати результати змагання та обрати команду переможницю, а поки журі збирається з думками та закінчує підрахунки вашій увазі пропонується інсценізований діалог у виконанні _________
Хлопець. Хто ти, дівчинко маленька?
Дівчинка Доня я Вкраїни-неньки.
Українкою зовуся
Й тою назвою горджуся.
Хлопець. А по чім тебе пізнаю?
Дівчинка.
В мене вдача щира й мила
І відвага духу й тіла. І душа моя здорова –
українська в мене мова.
Цікаві факти про українську мову (2-3 учні)
Підведення підсумків. Нагородження.
Вірш
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову.
Пильно й неустанно
Політь бур’ян.
Чистіша від сльози
Вона хай буде.
Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам.
Ви сьогодні добре працювали і на згадку від сьогоднішньої зустрічі прийміть відзнаку «Знавець української мови»