Сценарій "Вишивала сорочку мати"

Про матеріал
Захід призначений для вивчення звичаї і символів українського народознавства, вивченню багатства української душі
Перегляд файлу

Лелеки з крилами-вишиванками,

або Ренесанс любові

 (вистава-меседж)

2019 рік

Музичний супровід «Вишивала сорочку мати» (протягом усього дійства – частинами)

 

Голос за сценою:

Усюди Божа благодать –

І в серці, і в хаті…

Та й сон же, сон, напричуд  дивний

Мені приснився…

Лечу й прощаюся з землею.

Прощай, світе, прощай, земле…

 

Виходять юнак і дівчина у вишиванках                                        

Юнак:

Дух, духовність, душа…  Це не просто споріднені слова … Вони пронизані корінням вселенської єдності, віри, надії та любові. У них – життя… Реальне, наповнене по вінця добром…

 

Дівчина:

У час суцільного Інтернету душі черствіють, а серця міліють і стають холодними, мов крига. Матеріальне, наче павутиною, заснувало поступово  все духовне. Аякже, без телефонів чи комп’ютерів  нині – зась… Прикро зізнаватись, але ми на невидимі брами своїх душ навісили величезні замки. Стороннім увійти заборонено…  А що далі? Невідомо…

 

Юнак:

Тож ми сьогодні відправляємо меседж – у майбутнє, у незвідане й далеке.

Якщо нас, українців, не знищили, то ми гордо маємо право називатися нацією.

Якщо віру нашу не  вирвали з душ християнських, то має все-таки відродитися любов і настати глобальне потепління сердець…

У творі – метаморфози, що відбувалися з нами уві сні…

Цей спектакль на три виходи – про непросту історію українського роду…

   

Дівчина:

Як  би тяжко не було нашим предкам, та вічними залишалися духовні  речі:

вишиванки на тілі, лелеки  на хаті, хрестики при душі, а ще – передзвони церкви в серці…  Це святе…

 

Юнак:

Сьогодні вже нічого не залишилось від храму… Горбочок один… Тож наш меседж – цінувати духовне, вічне і земне.  Знати історію роду свого. Відроджувати в душах оте «живе», тендітне й ніжне. Топити лід у серцях. Пам’ятати, що ми – українці…

 

Виходять юнак і дівчина, одягнені, наче лелеки:  у довгих білих сорочках, на плечі накинуті вишиті рушники, тож крила у «птахів» - вишивані (це Бузько й Лелька).

Ця пара розігрує дійство, а перші юнак і дівчина читають слова автора

 

Юнак:

Вихід перший. Болючий. «Бузько»

Мені наснилося, що я – птах. Я Бузько -  великий, сильний, що повертається додому, до свого гнізда на старенькій хатині. Там чекає мене Лелька…

 

Бузько (махає крильми): 

Я лечу над землею. Мої крила стомлені і ледве тримають зморене

тіло. А внизу – поля безкраї… Та що це я бачу… Люди біжать – хто з сокирою, хто з вилами чи сапою. До панської толоки, мабуть. О-о-ох! Хліби горять

(намагається кричати)… Та нащо ж палити, рідненькі? Довели вас кляті

пани, знаю, та не нищіть святого… Кричу німим криком…  Аж ось і посіпаки гаспидські налетіли… Топчуть кіньми селян. Один чоловік упав ниць і очі так широко розплющив… Благально на мене дивився… Востаннє (плаче) … 

А хліби горять (тривожно) …  Далі – мале біжить босе. Стерня коле ніжки, а воно, бідне, слізьми залилося, простує, не розбираючи шляху, навмання… До мами… А вона десь дожинає копу останню. Пристала, але треба..  Інакше бита осавулою буде… Знає спина молодиці присмак нагайки (болісно)…  Ой, не довго панові мед був! Селяни з усіх боків палац оточили. Душать бісових виродків. Так їм! А ще давай (радісно)…  Виносять зерно з комор та роздають бідним! Землю на клаптики ділять… Аж летіти мені радісно стало… Сили де і взялись… А ген-ген за річкою бачу вже й бані нашої церкви… Золотом переливаються на сонці… То моє… Рідне… Серцю дороге… Ті бані нас із Лелькою поєднали. По сусідству на хатині старенькій ми й оселилися… У Бондаренок. Вони бідні. Дітей багацько. Добрі всі. Самим їсти нічого, а зерничка нам підсипають… Люди, одним словом… Серця нам гріють…

 

Дівчина:

Вихід другий. Болючіший. «Лелька»

Мені наснилося, що я – Леля, така тонка й ніжна, мов пір’їнка, що іноді повільно кружляє, упавши з гнізда. Сиджу на двох великих яєчках, а поряд стоїть на одній нозі, опустивши крила,  мій Бузько. Боронить наше гніздо, бо часи тяжкі… Голодний тридцять третій…

 

Лелька: Як світяться бані нашої  церкви! Усе видно, як удень… Тільки хрестів нема. Давно. Майже сімнадцять років…  Коли знімали, то дзвін так гупнув об землю, що захиталося наше гніздо й похилилося набік.  Я саме збиралася сідати. То одне яєчко так і полетіло додолу (утирає вологі очі крилом)… Хлопчик тоді Бондаренків заліз на стріху й поладнав  нам обитель… Нема його вже. Звали Степаном. Десь у Сибіру в таборі згинув, бідненький (жалісно)…  Я бачила потім той дзвін. Перевернутий. Зерна повно насипано було в нього… А в церкві, страшно сказати, хлів тепер. Дві конячини стоять і корівка Бондаренкова. Забрали її у них місяць тому. «На благо государства»…  Мій Бузьо, як ти тримаєшся, рідний, сил нема… Не їли нічого вже днів зо три. Гілочки з гнізда мені розбирає потроху. Думає, що я не бачу (щемно)… А тоді роздзьобує…

І підсуває нишком… Піклується, коханий…  Ой, що я чую? Чи співає хто? Точно, Мотря вже, господиня наша, несповна розуму стала.… «Спіте міцно, спіте, діти, янгол Божий на порозі… Вже не буде хотітись їсти, і не будуть пухнуть  нозі…» (плаче)…Не дивись так на мене, любий… Я зрозуміла, Бузьку… Я вже піднімаюсь… Бери… Коти  яєчка… Обережно… Спускай донизу… Рятувати треба (тихо плаче) … Вони ж люди… Відігріймо їхні серця… (покотили яєчка голодним дітям)

 

Юнак:

Вихід третій. Найболючіший. «Янголи над гніздом»

А потім мені наснилося, що я – янгол. Кружляю над гніздом лелек. Воно на стовпі, біля нової хати. Такі ж закохані Лелька й Бузько. Малі пташата підняли дзьобики до мами й тата. Щаслива родина…

 

Янгол:

Дивлюсь я на них – і душа радіє. Любов. Щастя. Радість. Та Бузько нещодавно повернувся звідти, де неспокійно, де чути вибухи і, найстрашніше, гинуть люди… Зі Сходу… Він летів, а кулі трощили його вишивані крила… Ледве вирвався з пекла… А скільки янголів кружляє в небі. Захисників таких-от родин, які мирно виховують діток…  А Бондаренків онук загинув біля Донецького аеропорту. Танкістом був. Голосило все село за ним… Та де там. Увесь світ…

 

Дівчина:

Куди це дивляться лелеки? А-а-а… У бік горбка, де церква колись стояла… Вони пообіймалися вишитими крильми й нечутно плачуть…  Як люди… З широкими й добрими українськими душами… Із золотими, мов церковні бані,  серцями…

 

Юнак:

Це ренесанс любові…

Я вірю: колись настане в молоді прозріння

Й сердець глобальне потепління…

Щоб дух свободи жив у молодих серцях,

Треба, щоб кожен вірив і любив, –

Це до єднання й перемоги шлях!

Музичний супровід «Вишивала сорочку мати»

doc
Пов’язані теми
Українська мова, Сценарії
Додано
16 лютого 2021
Переглядів
383
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку