Розділ 1. У здоровому тілі – здоровий дух.
§ 10. Що означає «дослухатися до голосу серця»?
Ідентичність — одна з найсуттєвіших характеристик людини, що пов’язана з усвідомленням власного «Я», своєї унікальності та індивідуальності. Розрізняють особистісну і соціальну ідентичності. Ідентичність є основою розуміння себе та світу, формує принципи поведінки, визначає мету, впливає на прийняття рішень.
Особистісна ідентичність людини складається із зовнішньої індивідуальності та внутрішнього світу: темпераменту, характеру, здібностей, почуттів. Вона залежить від наших потреб, цінностей, поглядів на себе та світ. Формування особистісної ідентичності відбувається впродовж всього життя в процесі спілкування, навчання та взаємовідносин й зумовлене багатьма чинниками. Її «пробудження» відбувається з раннього дитинства під впливом сім’ї та близьких людей, друзів, обставин життя, наприклад, місця проживання. Пізніше в цей процес включаються різні заклади освіти, подорожі до інших країн, обрана професія тощо.
Соціальна ідентичність визначається як ототожнення себе з іншими членами суспільства, прийняття певних соціальних ролей. Ця ідентичність формується під впливом мовної, релігійної, національної, культурної приналежностей. Наприклад, українець/українка, учень/учениця, мати/батько, брат/сестра, киянин/киянка тощо. Соціальна ідентичність передбачає присвоєння і дотримання особистістю цінностей і норм поведінки цієї спільноти.
1. Що для вас означає бути українцем чи українкою?
2. Як ідентичність людини залежить від соціальних процесів (наприклад, політичні вибори, військовий конфлікт, виїзд на проживання за кордон) і навпаки? Наведіть приклади.
3. Чи усвідомлюєш ти свою ідентичність? Хто відіграв найбільшу роль у її формуванні? Охарактеризуйте на власному прикладі особистісну та соціальну ідентичність.
4. Пояснить вислів відомого австралійського мотиваційного тренера Ніка Вуйчича, що народився та живе без кінцівок:
«Ми не повинні жити в очікуванні того, що щастя настане, коли ми досягнемо мети або придбаємо якусь річ. Щастя має бути з нами постійно, а щоб досягти цього, потрібно жити в гармонії — духовній, емоційній і фізичній».