Семінар
з навчальної дисципліни Основи філософських знань
Тема |
Філософія європейського середньовіччя та епохи Відродження |
Мета |
Охарактеризувати періодизацію історії філософії Середніх віків, особливості філософії цього періоду; ознайомити студентів з основами філософії патристики, схоластики: дати визначення поняття «Відродження», «гуманізм», «протестантизм»; познайомити студентів з поглядами найвизначніших представників епохи Відродження; формувати науковий світогляд, розуміння важливості свідомого володіння системою філософських знань; виховувати повагу до нових філософських теорій та поглядів. |
Матеріально-технічне забезпечення та дидактичні засоби, ТЗН |
|
Роздатковий та довідниковий матеріал, словник філософських термінів, презентації; комп’ютер; проектор. |
Час – 2 години
План проведення семінару
Структура лекції |
Відведений час |
Методичні вказівки |
1 Організаційна частина |
5 хв. |
Викладач вітає студентів, що має на меті привернути увагу, забезпечити контакт викладача з аудиторією; визначає присутність студентів на занятті. |
2 Повідомлення теми, формулювання мети та основних завдань |
15 хв. |
Викладач формулює мету семінарського заняття. Огляд головних питань семінару: 1. Радикальні зміни у світогляді при переході від античності до середньовіччя. 2. Роль християнської патристики у формуванні ідейних засад середньовічного світобачення. 3. Схоластика та містика як провідні напрями середньовічної філософії. 4. Поняття «Відродження» і характерні риси духовного життя цієї доби. 5. Провідні напрями ренесансного філософствування: гуманістичний антропологізм, платонізм, і натурфілософія. Дидактична гра «Я точно знаю, що…»
Правильна відповідь(1 бал), неправильна(-1 бал). Робота з ілюстраціями Викладач послідовно демонструє портрети Дж. Бруно,М. Кузанського, Мішеля Монтеня, М. Кузанського. |
3 Основна частина |
55 хв. |
Виступи студентів про видатних представників філософської думки епохи Середньовіччя та Відродження. Головне місце викладач приділяється обговоренню питань (розгляд рефератів, доповідей, презентацій тощо), поточному контролю (виконання тестових завдань, вправ, роботі з першоджерелами, перевірці доповідей та рефератів) |
4 Заключна частина Домашнє завдання:
|
5хв. |
Викладач робить висновки, аналізує, оцінює роботу студентів на занятті. |
Література
1.Академічне релігієзнавство [Текст] : підр. / за ред. А. Колодного. – К.: Світ знань, 2000. – 862 с.
2.Основи філософських знань [Текст] : підр. / за ред. В. А. Канке. – М. : Логос, 2000. – 288 с.
3.Петрушенко, В. П. Основи філософських знань[Текст] : В. П. Петрушенко. – К. : Каравела, Львів : Новий світ-2000, 2001 – 448 с.
4.Подольська, Є. А. Кредитно-модульний курс з філософії: філософія, логіка, етика, естетика, релігієзнавство [Текст] : навч. посібник / Є. А. Подольська. – К. : Центр навчальної літератури, Інкос, 2006. – 624 с.
5.Філософія [Текст] : курс лекцій. / за ред. О. Ф. Надольного. – К.: Вікар, 2000. – 516с.
6.Філософія [Текст] : підр. / за ред. Г. А. Заїченка, В. М. Сагатовського.- К.: Вища школа, 1995. - 455 с.
7.Кунцман, П. Філософія [Текст] : пер. с англ. / Петер Кунцман, Франц-Петер Буркард, Франц Відман ; 10-те вид., актуалізоване. – К. : Знання-Прес, 2002.- 270 с.
8.Пазенюк В. С. Філософія [Текст] : навч. посібник / В. С. Пазенюк. – К. : Академвидав, 2008.-280 с.
9.Практикум з філософії [Текст] : навч. посібн. / за. ред. В. А. Петрушенка. – Львів: Новий Світ-2000, Магнолія плюс, 2003. – 256с.
10.Філософія [Текст] : підр. для студентів вищих закладів освіти / І. В.Бичко, І. В. Бойченко, В. Г. Табачковський та ін.
Перелік питань до семінару
1 Співставте ціннісно-світоглядні орієнтації людини епохи Античності та Середньовіччя. 2 Охарактеризувати сутність суперечки номіналістів та реалістів.
3 Дати пояснення, як і чому змінився статус філософії в епоху Середньовіччя у порівнянні з Античністю.
4 Проаналізуйте, які основні світоглядні ідеї формуються в епоху Середньовіччя.
5 Прокоментувати основні погляди Августина Блаженного
6 Дайте характеристику раціональних доказів буття Бога, що їх навів Фома Аквінський.
7 Проаналізуйте, чим відрізняється уява про людину в епоху Відродження від традиційних уявлень Середньовіччя.
8 Проаналізувати, які античні погляди на людину відроджує ренесансний гуманізм.
9 Проаналізуйте, які нові моральні орієнтири висунуті італійськими гуманістами у порівнянні з середньовічною філософією.
10 Визначте особливості італійського гуманізму XIV- XV ст.
Теми для написання доповідей та рефератів
Теми доповідей:
Теми рефератів:
Завдання для контролю знань студентів
Монотеїзм_____________________________________________________________________
Патристика____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Схоластика__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Креаціонізм___________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Теологія______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Античний світогляд |
Середньовічний світогляд |
Політеїзм |
|
|
Бог є духовною сутністю, яка перебуває за межами світу (трансцендентність) |
|
Вихідна якість Бога – любов до людини |
Боги впорядковують та оздоблюють світ |
|
Головне життєве завдання людини - здійснення подвигу |
|
Людина спирається у своїх вчинках на знання |
|
|
Всі люди є рівними перед Богом |
4. Тестові завдання:
1.Приберіть зайве: патристика, схоластика, атомізм, Сократ, номіналізм.
2. Представниками номіналізму були:
1. А. Кентерберійський;
2.Т. Аквінський;
3. Тертулліан;
4. І. Росцелін
3.Філософія є служницею:
1. природи;
2. людини;
3. богослов’я;
4. релігії
4. «Шкільна філософія» - це
1. апологетика;
2. патристика;
3. схоластика;
4. теологія
5. Вихідним джерелом середньовічного світобачення постає:
1 Коран;
2. Тора;
3. Біблія
№ завдання |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Варіант відповіді |
|
|
|
|
|
Тома Аквінськи Августин Аврелій Тертулліан
5. Розкрийте природу універсалій. Заповніть таблицю.
Позиція номіналізму |
Позиція реалізму |
|
|
6.Що означає вислів Фоми Аквінського:
Якщо людський розум виявляє нездатність раціонально осягнути зміст тих або інших «божественних істин, то він повинен «упокорено» схилитись перед вірою.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
7. Порівняйте вчення про матерію Ф. Аквінського та Аристотеля. Заповніть таблицю.
Позиція Аристотеля |
Позиція Фоми Аквінського |
|
|
8 Поміркуйте. Як співвіднести дотримання заповіді «Не убий» з воїнським обов’язком? Чи актуальні наступні цінності в сучасному суспільстві:
«військова звитяга», «мужність», «відвага». Якщо так, то якими принципами, ідеалами, нормами вони можуть бути обґр
9. Попрактикуємо з кольором. «Таємниця кольору». Мефістофель, зазвичай зображувався в чорному плащі з червоним підбоєм. Червоний – колір Кармен. «Червоне та чорне» - роман Стендаля. Спробуйте осмислити кольорову символіку зла. Чому таке гармонійне сполучення кольорів сприймається, що найменше, як небезпечне?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________