Схематичний план уроку "Music"

Про матеріал
Схематичний план уроку по етапно. Тема уроку: ’’My favourite singer/band’’ Для закріплення нововведеного на попередніх уроках лексичного матеріалу. Удосконалювання навичок діалогічного та монологічного мовлення, спираючись на раніше здобуті знання лексики.
Перегляд файлу

Схематичний план уроку

  1. Початок уроку: організація класу, повідомлення цілей уроку.
  2. Мовленнєва зарядка.
  3. Продовження вивчення лексичного матеріалу та перевірка знань учнів.
  4. Бесіда за темою ’’My favourite singer/band’’.
  5. Робота над діалогом.
  6. Завершення уроку: пояснення домашнього завдання, підбиття підсумків уроку та оцінювання учнів.

 

 

 

Тема уроку: ’’My favourite singer/band’’.

Цілі уроку:

Практичні:

  1. Закріпити нововведений на попередніх уроках лексичний матеріал.
  2. Удосконалювати навички діалогічного та монологічного мовлення, спираючись на раніше здобуті знання лексики.

      Розвиваючі:

  1. Розвивати пізнавальну діяльність учнів, сприяти розширенню кругозору.
  2. Розвивати мовленнєві, інтелектуальні здібності, зорову та слухову пам'ять, увагу.

      Освітня:

              Виховувати в учнів інтерес до теми, що вивчається і зацікавлення у   

              вивченні мови.

      Виховні:

              1.   Виховувати культуру спілкування, почуття та емоції, позитивне

                    ставлення до теми.

              2.   Виховувати толерантність, доброзичливість, активність.

      Обладнання уроку: плакати з прислів’ями і епіграфами, картки з фразами

                    для діалогу,   підручник.

 

Хід уроку

 

          Етап 1                          T: Good morning! Nice to meet you! How are you,

Організація класу                 Mariana? And how about you, Stepan? Do you like today’s

                                                weather, Lilia? Why? Ok. Thank you!

 

         Етап 2                           T: First of all remind our counter. Ok. Very well. Now,

Продовження вивчення        remind the new words. So, one person must make up a

лексичного матеріалу           sentence with one of words from black-board, write it

                                                on the black-board and the other try to translate this

                                                sentence. Is it clear?  

 

        Етап 3                           T: As you have understood, we continue our working at 

Бусіда за темою                     at the topic about music. Please, read proverb and

”My favourite                        quotations, try to translate and to explain them. Not bad.

singer/band”                          Ok. Your home task for today was to write about your  

                                               favourite singer or band. So, please, try to tell all of us

                                               about it. Who wants to be the first?

  • Why do you like him/her?
  • What is your favourite song? Why?
  • What features of character of this person you like? Why?

                        All of you must listen to your class-mates and ask some

                        question, if you are interesting in.

 

          Етап 4                          T: As you know we continue our working at the topic

Повторення музичних          about music, so your know music may be different.

        жанрів                             Look at the black-board, please. We have a table with

                                                 it’s definition. Listen to some brief information and try 

                                                 to guess what type of music it is.

                                                

 

 

Music

     

     Symphony

 

         Folk

         Pop

 Opera and Ballet

         Rock

 

2

 

4

 

1

 

5

 

3

                       

               

  1. You can hear this music every day and everywhere. There are a lot of musical

     groups, who perform this kind of music

 

  1. Some young people say it’s difficult to understand this music. But try to listen to it. It’s played by big orchestras. You can hear it at concert halls, on TV and radio programmes. If you listen to this music, you will enjoy Mozart and Beethoven, Tchaikovsky and other composers. Perfomers usually don’t sing or dance to this music.

 

  1. This music is popular mostly with young people. It’s performed by modern electronic instruments. There are hard and heavy-metal styles. We know a lot of musicals groups which are popular in our country and abroad. Sometimes groups organize international music festival for peace and friendship among all people of the world.

 

  1. This music is popular among young and old and lives on for centuries. Every nation has its own national music and dance ensembles. Singers and dancers  often go to other countries to give their performance there. That’s why our music is well-known abroad.

 

  1. One can hear this music at theatre, on TV and over the radio. This music was composed by such great composer as Mozart, sing or dance to this music.

 

 

      Етап 5                             T: Open your books, please,  you can see the

   Робота над                         dialogue. Please  act the 

    діалогом                            dialogue. Thank you, guys!

 

 

      Прийом 2                        T: Make up your own dialogue. You can use such

Складання учнями               questions that I give you.

власних діалогів                   Ok. Very good!

 

        

         Етап 6                           T: Ok, do you remember what we are doing at the

Завершення уроку:                lesson? Yes, of course. Good. Your home task for the

пояснення домашнього        next time.

завдання, підбиття під-        So, see you next time. Have a nice day! Good bye!

сумків і оцінювання

учнів

                                           

 

1

 

doc
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
19 жовтня 2021
Переглядів
799
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку