Тема: Сила тяжіння. Вага. Невагомість
Мета: Навчальна сформувати у учнів розуміння таких понять як сила тяжіння, вага, невагомість. Дати учням розуміння про причини виникнення таких явищ як гравітація, вага, невагомість. Сформувати чіткий алгоритм розв’язання фізичних задач.
Розвивальна: розвинути в учнів логічне мислення, спостережливість. Розуміння явищ природи.
Виховна: виховати у учнів культуру освіти протягом всього життя
Очікувані результати: учень володіє поняттями (сила тяжіння, вага тіла, невагомість) та розуміє природу цих сил; уміє застосувати дані поняття і формули для розв’язування задач та визначати межі їх застосування, усвідомлює цінність знань про силу тяжіння, вагу та невагомість для власного розвитку.
Обладнання: технічне обладнання, динамометр, важки, висок
Тип уроку – комбінований
Структура уроку
Робота в зошиті по картках.
Задумався вчений: тут місця чимало,
А яблуко саме на мене упало.
Тай сили тяжіння якби не було ,
То яблуко б це у повітрі плило.
А звідки ж тяжіння? А, знаю вже я,
Тіла всі притягує, звісно, Земля!
Методика «Гірлянда запитань»( Слайд 3)
З давніх часів люди емпірично розуміли, що планета притянує всі тіла до себе. Але довелось пройти довгий шлях, поки емпіричні дані були усвідомлені і систематизовані в теорії. Англійський вчений І.Ньютон припустив, що між будь-якими тілами існує притягання, і знайшов точний кількісний закон, який описує цю взаємодію.
Ньютон чітко і зрозуміло визначив базові поняття механіки, включаючи такі найважливіші фізичні величини, як маса, кількість руху та зовнішня сила.
Також було встановлено, що не лише планети мають властивість притягувати до себе предмети. А і взагалі всі тіла в Всесвіті. Саме тому це називається закон Всесвітнього тяжіння
Може виникнути питання, чому силу тяжіння землі ми відчуваємо, а силу тяжіння інших предметів ні? Подумайте над цим.
Дійсно, сили гравітації стають помітними тоді, коли маса принаймні одного з тіл велика. Наприклад, дві кульки масою по 1 кг на відстані 1 м притягуються із силою 6,67. 10-11 Н, а така сама кулька до Землі із силою вже 10 Н!
Дослід: Підвісимо до одного динамометра важок, до іншого – два. Пружина більше видовжиться там, де два. Отже, сила тяжіння залежить від маси тіла.
Тепер запишемо формулу
Fтяж=mg.
Для Землі g= 9,8 Н/м.
Але притягання існує не лише між предметами на Землі. Небесні тіла Також впливають на нас. Подумацте яке найближче небесне тіло до нас? Правильно Місяць. Згадайте на які явище на нашій планеті впливає Місяць.
Звичайно залежить. Наприклад, на Місяці сила притягання у 6 разів менша ніж на Землі. Тому що масса Місяця менша.
Емпірично ми знаємо, що будь який предмет падає вниз. Тому вчені прийшли до висновку, що сила тяжіння направлена до центру Землі
Методика «Фізичний слалом»
Учням пропонується текст для самостійного читання
Сила тяжіння на інших планетах
Навколо Сонця рухається 9 великих планет. Всі вони утримуються навколо Сонця силами тяжіння. Ці сили дуже великі. Наприклад , між Сонцем і Землею діє сила тяжіння, яка наближено дорівнює 3.1022Н. Велике значення цієї сили пояснюється тим, що маси Сонця і Землі дуже великі.
Важливим фактором є вага тіла. Але що таке вага?
Вага тіла – це сила, з якою тіло внаслідок притягання до Землі діє на горизонтальну опору або підвіс.
Якщо опора або підвіс із тілом перебувають у стані спокою або рухаються прямолінійно і рівномірно, то вага тіла дорівнює силі тяжіння і визначається за формулою:
Р=gm,
де Р – вага тіла, g=9,8 Н/кг, m – маса тіла.
Бліц опитування:
Розв’язування задач:
1