Тема: Сильний людський характер в екстремальній ситуації (за оповіданням Дж. Лондона «Любов до життя » )
Мета: поглибити знання учнів про творчість Дж. Лондона; вчитись знаходити й виділяти головне через аналіз та переказ тексту; розвивати навички аналізу художнього тексту, образної системи та висловлювати власні враження від прочитаного, робити висновки; сприяти вихованню у школярів мужності ,
сміливості, вірності у дружбі , гуманному ставленню до людей.
Обладнання: портрет Дж. Лондона, ілюстрації до оповідання, тексти оповідання «Любов до життя», виставка творів Дж. Лондона
Тип уроку: засвоєння нових знань
Епіграф:
Наскільки людина перемагає страх ,
настільки вона є людиною .
Томас Карлейль,
англійський письменник та історик
Хід уроку
І. Мотиваційно-орієнтировочна ланка
1.Повідомлення теми, завдань уроку
2.Мотивація: прийом очікування:
- Чого ви очікуєте від теми сьогоднішнього уроку ?
- Від себе особисто на цьому уроці ? (відповіді учнів)
Очікування вчителя озвучуються й вивішуються на дошці :
- знання тексту , вміння відстоювати свою точку зору з опорою на текст ;
- вміння складати характеристику головним героям твору;
- розуміння назви твору та визначення його ідей.
Вчитель: Наприкінці уроку ми з’ясуємо чи підтвердились наші з вами очікування.
ІІ. Актуалізація опорних знань (слово про автора). Метод «Прес» :
- Я знаю , що Джек Лондон …
-Я дізнався про Джека Лондона те ,що …
Висновок: Джек Лондон був людиною наполегливою , працьовитою. Його твори відкрили американцям Північ. Джека Лондона як письменника цікавили яскраві особистості, а суворі умови дикої Півночі давали можливість розкрити їх у своїй повноті.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Евристична бесіда
- Де і в яку пору року відбуваються події , зображені в оповіданні ?
- Яке значення має пора року для розуміння подій , що відбуваються ?
- Що вам відомо про цей край ?
- Хто є героями даного оповідання ?(двоє товаришів , двоє золотошукачів )
- Якими ми бачимо їх на початку оповідання ? (підтвердити цитатою із тексту)
Висновок: обидва були стомлені й виснажені, схилені до низу із втупленими у землю очима.
Вчитель: Ми розуміємо, що наші герої давно разом, йдуть поруч і здається, що мають підтримувати один одного, але що ж трапляється далі ?
(робота з текстом, зачитування ключових епізодів )
- Яку оцінку його вчинка дасте ви ? знайдіть слова, які характеризують поведінку Біла. (відповіді дітей: вчинив погано, непорядно ,підло..)
2. Проблемне питання:
- Чи зустрічались ви у своєму житті із підлістю ?
- Як вона показує себе у реальному житті? (знущання над слабкими; прискіпування до менших або тих, хто не може відповісти грубістю; у мовчазному, а той веселому спогляданні за знущаннями над іншими …)
Вчитель: Ось ми, спостерігаючи за поведінкою і вчинком Біла, замислились і над власними вчинками .
3. Проблемна ситуація:
- Як склалася доля Біла ?
- Чому здоровий Біл загинув?
Висновок: Природа покарала його за підлість і жорстокість . В житті нічого не минає безслідно .
4. Робота з текстом
а) учні в парі добирають із тексту цитати, якими б можна було підписати дитячі ілюстрації до оповідання Дж. Лондона «Любов до життя » ;
б) простежити за текстом, як поводиться герой, коли залишається один у складній ситуації .
- Що відчуває , переживає ? (страх , відчай , самотність )
- Яке з цих почуттів , на вашу думку , найнеприємніше ?
5. Проблемне питання:
- Подумайте, яка роль пейзажу в оповіданні? (учні знаходять і зачитують описи природи , пояснюють якою постає природа по відношенню до людини;
Висновок: Природа ніби кидає виклик, змушує боротися, прагнути вижити, довести свою силу.
6. Переказ найважливіших моментів боротьби героя за життя.
Вчитель: - Як поводиться герой за даних обставин ?
- Якими рисами наділений ?
- Що відрізняє людину від звіра ?
7. Рольова гра :
а) розповідь від імені героя про переслідування куріпки;
б) поради «психолога» щодо поведінки людини в екстремальній ситуації.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
- В чому сенс назви оповідання « Любов до життя » ? Про що це оповідання ?
- Чи співпали наші з вами очікування із реальними результатами роботи ?
- Що ви відкрили сьогодні для себе ?
V. Домашнє завдання:
справжніх людей ? Які вони ?»