Кузнецова О.М.
Криворізький ліцей №49
Урок систематизує і поглиблює знання з теми «Симетрія» і показує її застосування при вивченні фізики, хімії, біології, образотворчого мистецтва, технологій.
Тема. Симетрія і навколишній світ
Мета. Систематизувати і поглибити знання учнів з теми «Симетрія» на основі інтегрування знань з суміжними предметами (фізикою, хімією, біологією, образотворчим мистецтвом, технологій). Забезпечити єдиний підхід до ґрунтовних і цілісних знань при економії навчального часу.
Розвивати логічне мислення; вчити використовувати знання в заданих ситуаціях; розвивати увагу; уміння мислити нестандартно.
Виховати культуру математичної мови, графічну культуру.
Тип уроку: інтегрований.
Обладнання: 1. Презентація «Центрально - симетричні фігури», «Фігури, що мають вісь симетрії», «Побудова симетричних фігур відносно прямої»".
План уроку
Хід уроку
І.Організація класу. Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя:
Повідомлення теми, мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми систематизуємо і поглибимо знання з теми «Симетрія» та побачимо її застосування при вивченні фізики, хімії, біології, образотворчого мистецтва, обслуговуючої праці.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Ми познайомилися з перетворенням фігур на площині.
- Яке перетворення фігури називається рухом?
Перетворення однієї фігури в іншу називається рухом, якщо воно зберігає відстань між точками.
- Поясніть, які точки називаються симетричними відносно даної точки.
Нехай О- фіксована точка і X– довільна точка площини
1) Будуємо пряму ОХ.
2). Відкладаємо відрізок ОХ'=ОХ.
Точка ' Х' називається симетричною точці X
відносно точки О.
- Яке перетворення називається симетрією відносно даної точки?
Перетворення фігури F у фігуру F′, при якому кожна точка X переходить у точку Х', симетричну відносно даної т. O
- Яка фігура називається центральносиметричною?
Якщо перетворення симетрій відносно точки О переводить фігуру F у себе, то вона називається центральносиметричною.
Наведіть приклади центральносиметричних фігур. Квадрат, прямокутник, ромб, коло.
g - пряма.
X- довільна точка.
1). Проведемо перпендикуляр ОХ
2). Відкладаємо ОХ' =ОХ.
Точка X' називається симетричною точці X відносно прямої g.
- Яке перетворення називається симетрією відносно прямої?
Перетворення фігури F у фігуру F’, при якому кожна її точка X переходить у точку X', симетричну відносно даної прямої g називається перетворенням симетрії відносно прямої g
IIІ.Формування умінь та навичок
1. Вказати точки симетричні точкам А1, А2, АЗ при симетрії з віссю l.
|
|
|
|
Домалюйте фігуру а) так, щоб вона мала одну, дві, чотири вісі симетрії.
IV.Валеопауза, сьогодні вона дещо незвична, пов'язана з темою нашого уроку.
Малюємо дзеркальне відображення цифр від 0 до 9 та дзеркальне відображення свого імені.
Ці вправи поліпшують розумову діяльність, сприяють запам'ятовуванню.
Ми розглянули математичну суть симетрії, а зараз побачимо як симетрія застосовується на інших предметах.
Слово має вчитель фізики Кравченко Тетяна Вікторівна
V. Актуалізація опорних знань
З'ясуємо умови. відбивання світлових променів від дзеркальних поверхонь, дифузне відбиття.
З якою швидкістю вона наближається до свого зображення?
VI. Контроль і корегування знань та вмінь учнів
1). Де у фізиці застосовується осьова симетрія?
При вивченні зображення у плоскому дзеркалі.
2). Експериментальна задача.
Які особливості має зображення предмета у плоскому дзеркалі?
3). Індивідуальне завдання.
Яка повинна бути найменша висота вертикального дзеркала, щоб людина змогла бачити своє зображення на весь зріст, не змінюючи положення голови (Половина зросту).
Плоске дзеркало є площиною симетрії.
VII. Зараз подорожуємо на урок хімії з Дюбою Іриною Володимирівною.
- Можливості геометричної хімії величезні. Наприклад, структура графіту досить цікава. Атоми карбону розташовані по кутах правильних шестикутників.
- Уважно подивіться, що нагадує вам плоска молекула графіту?
Бджолиний стільник. Бджоли дають нам мед, віск, прополіс, з властивостями яких ми познайомимося при вивченні органічної хімії.
- Скільки осей симетрії має молекула графіту? (Шість)
VIII. Слово має вчитель біології Волченко Світлана Миколаївна.
- Як добре, що в світі є симетрія. Якщо б її не стало, світ перетворився б на потвору, тому що у красоті природи відображена симетрія.
Ви отримали інформацію про види симетрії та її прояви у неживій природі.
Я пропоную здійснити невелику подорож у живу природу та відповісти на питання:
1. Чи характерна для живих організмів симетрія?
Погляньте на ці два зображення («Гідра», «Метелик»), порівняйте ці організми та скажіть, чи мають вони симетрію?
- Валеопауза.
IX. Зараз завітаємо на урок технологій з вчителем Гречаною Тетяною Леонідівною.
(Мірки об'єму, ширини, довжини, висоти.)
- Які мірки ми записуємо в половинному розмірі, а які повністю?
(Мірки об'єму, ширини записуємо половину, а висоти і довжини повністю.)
Для точнішої побудови креслення ми будуємо одну половину передньої та задньої деталі.
- Чому лише половину, а не всю деталь?
( Фігура людини є симетричною відносно прямої, яку уявно можна провести через середину носа, грудей.)
Отже і тут симетрія.
X. Далі подорожуємо у світ образотворчого мистецтва з учителем Пономарьовою Наталією Миколаївною
Чи чули ви про сім чудес світу, список яких ще в І ст. до нашої ери склав античний автор Антіпар.
Це були Єгипетські піраміди, висячі сади у Вавилоні, храм Артеміди, статуя Зевса в олімпійському храмі, Галікарнаський мавзолей, статуя Геліоса та Александрійський маяк. З цих чудес світу збереглися до наших днів лише Єгипетські піраміди поблизу Каїра. Їх не змогли зруйнувати ні люди, ні час.
З давніх часів симетрія вважалась однією з умов краси, тому що забезпечувала рівновагу композиції.
Закон симетрії в композиції - це взаємовідображення лівої та правої частин.
Давні греки вважали що Всесвіт симетричний саме тому, що симетрія -прекрасна.
Коли ми вивчали образотворче мистецтво в 5, 6, 7 класах, то використовували закони симетрії.
Наприклад, в 5 класі, коли ми вчились малювати метелика ( показати малюнки). Як ви бачите ліва та права частини симетричні.
Далі, в 6 класі при вивченні теми «Натюрморт». Чи використовувалась тут симетрія? Подивіться уважно, де саме? (Відповіді учнів).
Правильно! При зображенні предметів побуту: глечиків, чайників, ваз. Як ви бачите, ми зустрічаємось з симетрією у нашому повсякденному житті, при зображенні живої та не живої природи.
У 7 класі ми вже вчились зображувати людину. Як ви вважаєте, чи використовуються закони симетрії при зображенні людини? (Відповіді учнів)
Правильно! Фігура людини теж симетрична. Ліва частина людини є дзеркальним відображенням правої і навпаки. Недарма з давніх часів симетрія вважалась однією з умов краси.
Вчитель: Який висновок робимо?
XI. Підсумки уроку. Оцінювання знань
XII. Домашнє завдання. Творче завдання: підготувати повідомлення «Симетрія у техніці», «Симетрія в архітектурі».