Майнову і соціальну нерівність у скіфських племенах підтверджують їх поховальні пам’ятки. Бідних скіфів ховали в простих ямах. Багатих скіфів завжди ховали під великими курганами, поховання супроводжуються значною кількістю коштовних предметів. Особливим багатством відзначаються так звані «царські» кургани з похованням скіфських племінних вождів. Про такі кургани далі і піде мова.
Віра в потойбічне життя і безсмертя душі породила пишний, урочистий і водночас жорстокий поховальний обряд, який ніби віддзеркалював характер самого народу. Воїнів ховали разом зі зброєю, одягом, посудом, їжею, часто в жертву приносили дружин і рабинь. Особливим ритуалом відзначалися похорони скіфських вельмож і царів. Бальзамоване тіло померлого возили по всіх скіфських племенах протягом сорока днів, потім ховали у великій могильній ямі, кладучи туди багато коштовних речей, зверху насипали величезний курган. Дослідження таких грандіозних скіфських курганів відкрили світові чудові зразки мистецтва, для якого був характерним так званий звіриний стиль. Зброю, вуздечки, предмети побуту, коштовності прикрашали зображеннями фантастичних грифонів, пантер, вовків, оленів, баранів, птахів, риб тощо.
Скіфські кургани IV ст. до н.е. по висоті умовно можна розділити на шість категорій, в яких, безумовно, знайшла своє відображення соціальна ієрархія скіфського суспільства. Кургани заввишки до 1 м належать скіфам-общинникам, заввишки 1,5-3 м - заможним скіфам, заввишки 3-5 м - родовим старійшинам, заввишки 5-7,5 м - скіфським монархам (правителям областей), заввишки 7,5-11 м - вищій скіфській аристократії, заввишки 14-21 м - скіфським царям і членам царської родини. Рови, якими оточували кургани, мали магічне значення- цей звичай простежується ще з часів ямної культури. Вони, як правило, розташовувалися на значній відстані від курганів: залежно від їх висоти, від 3,5 до 6, і навіть більше метрів. Навколо деяких курганів VI-V ст. до н. е. (рідше - IV ст. до н. е.) споруджували кам'яні кромлехи, які мали те ж значення, що і рови.
В підземеллях було поховано царя і царицю, а також 6 слуг. У трьох ямах виявлено кістки 11 коней. Біля людських кістяків знайдено численні прикраси. Розкопки. 1979 р. Схема розміщення поховальних споруд у Чортомлику. IV ст. до н.е. Розкопки І.Є. Забєліна:І - центральна гробниця; II - бокова гробниця; III - кінські могили; IV - поховання конюхів;V - грабіжницький лаз
Гарнітура вуздечки: наносник у формі скульптурної голови тварини, нащічник з гравійованими зображеннями птахів та орнаментами, та гладкі круглі пластини з отворами ззаду. Пластина від одягу: Геракл бореться зі львом. Пластина від одягу: грифон. Ажурна жаровня з втулкою для ручки. Литий казан скіфського типу з шістьма скульптурними ручками у формі козлів.
Скіфський курган Солоха«Солоха» — одна з найбагатших скіфських т. зв. «царських» могил, положена на південий захід від села Великої Знам'янки Кам'янсько — Дніпровського району Запорізької області, відкрита й досліджена М. І. Веселовським. Об'єм насипу — 52000 кубічних метри, висота — 18 метрів.
Знахідки з кургану. Найвидатнішою знахідкою Солохи, яка прославилася на весь світ, був золотий гребінець, який лежав у головах царя. Вага його становить 294 г, висота 12,3 см, ширина 10,2 см. Гребінь складається з 19 довгих чотиригранних зубів, з'єднаних з фігурами лежачих левів. Над ним скульптурна група, яка зображує трьох воїнів-скіфів, які борються - двох кінних і одного пішого.
Первинні досілдження проводилися під керівництвом А. Терещенка у 1852—1855 роках. Основні дослідження кургану проведені О. Люценком у 1855–1856 роках, під час яких курган був повністю розкопаний. Курган розташований у села Олександропіль в Солоня́нському райо́ні Дніпропетровської області. Висота кургану становить 21 метр, діаметр 101 метр. Олександропільський курган
Двошаровий браслет з рельєфними зображеннями із грецької міфології та накладними розетками на зовнішньому кільці. Пара браслетів з нез'єднаними кінцями. Двошарові золоті платівки прикрашені двоярусним фризом із повторюваною сценою грифонів, які терзають оленя. Кінці прикрашені головами левів.
Курган Огуз став першим в Україні, на якому після дослідження був реставрований насип. Товариство охорони пам'яток історії та культури України реконструювало насип у 1988 році. У вересні 2009 року за кошти громади Нижньосірогозького району на одному із найбільших курганів, що розташовані на території району — кургані Огуз поновлено та упорядковано пам'ятний знак, на якому викарбувано такі слова: Курган «Огуз» — сімейна усипальниця Скіфського царя другої половини 4-го ст. до н. е.
Гайманова Могила. Висота Гайманової могили 8-9 м, діаметр близько 70 м. Довкола могилу було обкладено крепідою з вертикальних плит з білого вапняка. Досліджував курган досвідчений український археолог Василь Іванович Бідзіля. До складу експедиції входили також відомі українські археологи Б. М. Мозолевський та О.І Тереножкін.
Б. Мозолевський на розкопках скіфського кургану Гайманова Могила. При розчищенні, пограбованої ще в стародавності похоронної камери, археологи знайшли не розграбовану схованку. В ній знаходились унікальні вироби із золота й срібла - чаші, кубки, килики, великий срібний хітон із широким золотим орнаментованим розтрубом і золотим наконечником. Знахідки з кургану
Загальний план Товстої Могили. IV ст. до н.е.І - центральна гробниця; ІІ - грабіжницький лаз; ІІІ - бокова гробниця;ІV-VIII - кінські могили і поховання конюхів; IX - майданчик, де відбувалась тризна;Х - рів; ХІ - кам'яний кромлех навколо центральної гробниціПлан бокової гробниці Товстої Могили. IV ст. до н.е. І - первісна вхідна яма; ІІ - вторинний вхід до могили;ІІІ - камера з похованням дівчинки-служниці;ІV - основна поховальна камера; V - господарська ніша.1 - поховання жінки; 2 - поховання дитини; 3-5 - поховання слуг;6 - залишки коліс від катафалків
Загальна вага золотих виробів, знайдених у ньому, складає 4,5 кг, що набагато перевищує вагу золота, знайденого в найбагатшому до того кургані - Куль-Обі (Крим). Без сумніву, головною знахідкою Бориса Мозолевського, що принесла Товстій Могилі й Нікопольській землі всесвітню славу, стала виявлена в центральній могилі золота пектораль - парадна нагрудна прикраса скіфського царя. Знахідки з кургану
Вага пекторалі 1150 гр. Діаметр 30,6 см. Три напівкруглих фризи, які утворюють пектораль, заповнені рослинним орнаментом, численними, литими із золота зображеннями людей і тварин. Пектораль із завершеннями у формі голів левів. Верхній ярус містить сцени з життя скіфів, середній – рослинний орнамент, нижній – сцени терзання тварин.
На останок можна зауважити, що нам дісталась багата історія. З дослідження курганів ми можемо дізнатись про життя і побут скіфів, їх віру. Можемо відтворити їх одяг і побут. За останні роки, археологами, тільки у нашій області було відкрито кілька тисяч нових курганів, ґрунтових могил, давніх поселень, стоянок і городищ, більшість з яких не має певних візуальних ознак.