Історія 6 клас
Тема: Давньогрецьке суспільство. Афіни
Мета: ознайомити учнів з процесом формування Афінського полісу, його державним устроєм; розвивати вміння і навички аналізувати історичні факти і події, давати характеристику історичним діячам, працювати з текстом підручника, аналізувати документи, висловлювати власну думку та брати участь в обговоренні історичних питань; виховувати інтерес до вивчення історії.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
ІІ. Перевірка д/з
Північна Греція Середня Греція Південна Греція
Епір, Фессалія, г.Олімп Беотія, Аттика Пелопеннес
3.Продовжи речення
1). Мінойську цивілізацію відкрив … (Артур Еванс)
2.) На якому острові знаходилась Мінойська цивілізація? (о.Крит)
3) В якому тисячолітті виникла (3-2тис. до н.е)
4) Центром Мінойської цивілізації був… (Кносський палац)
5) Внаслідок чого занепала Мінойська цивілізація?
6) Як називались поеми Гомера? Про що вних розповідалось?
7) Хто відкрив Ахейську цивілізацію? ( Генріх Шліман)
8) Чому ахейську цивілізацію називають ще Мкенською?
9) Які племена захопили Грецію в 2 тис. до н.е.
4. Фронтальне опитування
1) Культурний розвиток дорійців
2)Назвати хронологічні межі гомерівської доби ст.Греції
3) с/г гомерівської доби
4) Якою була торгівля
5)Суспільні відносини
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку
План: 1) Виникнення давньогрецького поліса 2) Утворення Афінської держави 3)Встановлення тиранії в Греції 4) Реформи Клісфена
IV. Вивчення нового матеріалу
Виникнення давньогрецького поліса
Словничок «Поліс» с.117
Поліс – громадська община, що складалась з повноправних громадян-власників і мала свою територію, органи правління, закони.
Робота з підручником с.116, 117
Умови розвитку давньогрецького поліса
Характерні особливості поліса
Агора – торгова площа, центр міста.
Акрополь – укріплена частина міста на пагорбі або кам`яні стіни навколо міст.
Громадянин – повноправний член полісу (общини)
Аристократи – спадкова знать
Демос – народ
Раби- робоча сила без прав.
Утворення Афінської держави
Робота з підручником с.117 (ост.абзац)
Робота з підручником с.118
- Знайти і прочитати що вирощували, виготовляли, чим торгували?
- Як утворився афінський поліс?
Внаслідок розвитку торгівлі, ремесл, міцного укріплення відбулось зростання афінської общини. Всі общини Аттики підкорились або приєднались - у VІІІ ст.до н.е. утворилась Афінська держава (поліс).
Влада Афінського полісу
Робота з підручником с.118
Ареопаг – загальна рада старійшин всіх общин
Архонти – 9 найвищих службовців. (1-й Архонт, верховний жрець, головнокомандувач та 6 суддів)
Демос не брав участь в управлінні державою
Причини Боротьби демоса з аристократами
1) Демос не брав участь в управлінні державою
2) великі борги демоса, розорення селян
3) продаж селян і їх дітей у рабство
Реформа Солона 594 р. до н.е.
Встановлення тиранії в Греції
У 560 р. до н.е. Пісістрат захопив вдладу в Греції і почав правити одноосібно.
Тиранія – форма державної влади, всановлена насильницьким шляхом і заснована на одноосібному правлінні.
Реформи Клісфена 507 р. до н.е.
V. Підсумок уроку
Бесіда за запитаннями
Д/з 29, позначення на контурній карті кордони Афін
Список використаних джерел:
Всесвітня історія. Історія України (інтегрований курс) : підруч. для
6-го кл. закладів загальної середньої освіти / Петро Мороз. – Київ :
Педагогічна думка, 2019. – 224 с. : іл.