Дата _______ Номер уроку _______ Розвиток мовлення 3 клас
Тема. Складання діалогу на задану тему
Мета: вчити будувати діалог; формувати культуру мовлення; розвивати зв’язне
мовлення; виховувати шанобливе ставлення до мови, до співрозмовника, любов до тварин.
Обладнання: зошит, роздатковий та ілюстративний матеріал.
Тип уроку: урок формування практичних знань, вмінь та навичок.
Хід уроку
1. Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
Будем добре працювати,
Будем все з тобою знати.
2. Нервово-психологічна підготовка
Перегляд мультфільму «Як говорять тварини»
3. Перевірка домашнього завдання.
4. Актуалізація опорних знань
Гра «Посміхнись!»
— Мамо, дай мені свою ручку, я уроки робитиму.
— А чому ти не хочеш писати своєю?
— Та моя ж помилки робить!
Обговорення почутого.
— Зрозуміла, хто розмовляє?
Гра «Моя тварина»
Розкажи про тваринку, яка є у тебе вдома або яка тобі подобається.
Гра-пазл «Нагодуй тваринку»
5. Мотивація учбової діяльності.
Сьогодні ми будемо вчитися розпитувати, дізнаватися, спілкуватися, тобто будувати діалоги.
6. Повідомлення теми уроку
7. Пояснення нового матеріалу
Вправа «Мозковий штурм»
— Як ти розумієш значення слова діалог? (Обмін думками між двома або кількома особами чи сторонами; частина літературного твору, в якій відбувається розмова двох осіб.)
Ознайомлення із пам’яткою «Так звертайся!»
— Які слова використовують під час спілкування, діалогу?
Друже сестричко добродію
подруго братику шановна
тату Сергійку пані
мамо Маріє юначе
бабусю Олено Василівно
дідусю Богдане Петровичу
Складання речень з окремими звертаннями (за вибором)
— Склади речення з одним зі звертань.
— Як відокремлюємо звертання на письмі? А в усному мовленні?
Доповнення діалогу
Телефонна розмова
— Добрий день, Маріє Петрівно! Це говорить Надійка Приходько.
— Доброго дня, Надійко.
— Покличте, будь ласка, до телефону Юру.
— Юри немає вдома. Він пішов до бібліотеки.
— Прочитайте діалог.
— Назвіть учасників діалогу.
— Прочитайте репліки кожного співрозмовника.
— Визначте звертання та «чарівні» слова.
— Доповніть діалог.
Інсценізація діалогу
Робота над прислів’ями
— Складіть прислів’я.
говорити, Як, то, краще, дурниці, помовчати.
— Поясніть значення даного прислів’я.
8. Фізхвилинка.
9. Закріплення знань.
Складання діалогу.
10. Рефлексія.
— Чого навчилася на цьому уроці?
— Як потрібно поводитися під час розмови?
— Чого треба уникати?
— Які «чарівні» слова ти використовуєш у мовленні?
11. Домашнє завдання.