Складання таблиць додавання і віднімання чисел 8 і 9 . Різницеве порівняння довжини відрізків . Задача на знаходження невідомого доданка» .

Про матеріал
Розкрити принцип побудови таблиць додавання і віднімання чисел 8 і 9 ; удосконалити обчислювальні навички ; розвивати увагу, мислення ; виховувати уважність. Обладнання: Демонстраційний матеріал, картки, опорні таблиці, мультимедійний проєктор, слайди. Тип уроку: урок формування умінь та навичок
Перегляд файлу

УРОК № 11

Тема : «Складання таблиць додавання і віднімання чисел 8 і 9 . Різницеве порівняння довжини відрізків . Задача на знаходження невідомого доданка» .

Мета : розкрити принцип побудови таблиць додавання і віднімання чисел 8 і 9 ; удосконалити обчислювальні навички ; розвивати увагу , мислення ; виховувати уважність.

Обладнання: Демонстраційний матеріал , картки , опорні таблиці , мультимедійний проектор, слайди .

Тип уроку: урок формування умінь та навичок

Хід уроку

І . Організація класу до уроку .

Доброго ранку ! Доброго дня !

Доброго вчора , сьогодні , щодня …

Кожному гостю щастя бажаю

Маку – цвітіння , житу – врожаю ,

Небові – миру , голубу – неба ,

Кожній дитині – всього , що треба .

Хай усміхаються діти щодня !

Доброго ранку ! Доброго дня !

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку .

Слайд № 1

- Діти , перегляньте фрагмент мультфільму і скажіть , що попросили зробити головного героя ? ( Порахувати слоненят ).

( Перегляд фрагменту мультфільму « Як Петрик П’яточкін слоників рахував» )

- Допоможемо Петрику порахувати слоненят ?

- А до скількох потрібно було порахувати Петрику слоненят ? ( До 10 )

- Допомагаючи хлопчикові ми складемо таблиці додавання і віднімання чисел 8 і 9 , закріпимо вміння додавати й віднімати в межах 10 , складати і розв’язувати задачі на знаходження невідомого доданка і виконувати завдання на різницеве порівняння довжини відрізків .

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу .

Слайд № 2

- А де ж це поділися слоненята ? Ось я бачу перше слоненя . Що це воно знайшло ? Так , пляшку , а в ній вам завдання для математичного диктанту . Слухайте уважно , рахуйте точно і з ‘ єднайте послідовно відповіді , що у вас вийшли .

1 . Математичний диктант .

*1 - й доданок – 3 , 2-й доданок – 4 . Чому дорівнює сума ?

*Знайдіть суму чисел 4 і 5 .

*На скільки 6 більше 4 ?

*На скільки 5 менше 8 ?

*До якого числа додати 9 , щоб дістати 9 ?

*До 4 додати стільки ж . Чому дорівнює сума ?

*Число 5 збільшити на 2 .

*Число 9 зменшити на 4 .

- Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше від другого ?

- Як називаються числа при додаванні ?

2 . Розв’язування прикладів .

Слайд № 3

- Подивіться , з ‘ явилося друге слоненя . Воно принесло нам приклади .

- Оберіть тільки ті приклади , що містять додавання і віднімання числа 7 . Запишіть у зошит і розв ‘яжіть .

Сядьте рівненько , як показано на плакаті . Відкрийте свої зошити , покладіть їх під нахилом , як показано на парті . Відступіть від попередньої роботи чотири клітинки вниз і на п’ятій почнете писати приклади .

9 + 1                           10 - 7                       8 + 1                       6 + 2

4 + 5                           10 - 6                       9 - 7                       1 + 7

7 + 2                            8 - 7                        3 + 7                       5 + 3

3 . Усне розв’язування задач ( робота з числовим віялом )

Слайд № 4 , 5 , 6.

- Третє слоненя пропонує нам попрацювати над задачами .

* У Катрусі було 3 червоних бантики і 2 синіх . Скільки всього бантиків було у Катрусі ?

* На озері плавали 2 качки і 6 каченят . На скільки більше було каченят , ніж качок ?

* Обідало 8 людей . Оля поклала на стіл 6 ложок і 8 виделок . Скільки ложок ще необхідно покласти ?

IV.   Ознайомлення  з  новим  матеріалом .

Слайд № 7

1 . Повторення складу чисел 8 і 9 .

Робота в групах .

- Он в далечині видніється острів , а на ньому групка слоненят . Діти , потрібно допомогти слоненятам потрапити до нас . А для цього попрацюйте в групах і пройдіть лабіринтами так, щоб сума чисел через які ви будете проходити була 8 і 9 .

Видумуйте , пробуйте , творіть !

Розум , фантазію проявіть !

Активними і уважними будьте

І про кмітливість не забудьте 1

( Перевірка результатів кожної групи на екрані )

Фізкультхвилинка .

- Давайте разом із слоненятами відсвяткуємо їхнє повернення .

( Танцювальні рухи під музику пісні « Чунга – Чанга»).

2 . Каліграфічна хвилинка .

Слайд № 8

- А ось під пальмою мавпочка вчить слоненя  писати цифри 8 і 9 .

- Що ви можете сказати про число 8 ? ( Воно одноцифрове , парне .)

- Що ви скажете про число 9 ? ( Воно одноцифрове , непарне .)

- Написання  цифри 9 буде завданням каліграфічної хвилинки .

9 складається з малого лівого овалу та великого правого півовалу . Ширина цифри знизу та вгорі однакова . Починається малий лівий овал від правої сторони клітинки із заокругленням вгору ліворуч , що переходить у лівий малий овал нижче середини клітинки і піднімається вгору до зустрічі з його початком та , не відриваючи руки , опускається вниз , створюючи великий правий півовал так , що він торкнувся середини нижньої сторони клітинки , заокруглюючись внизу ліворуч .

- Запишіть каліграфічно рядок цифр 9 ( по 4 через одну клітинку ) .

3. Складання таблиць додавання й віднімання . Запис таблиць у зошит .

- Увага на екран ! 

Слайд № 9

( На екрані таблиця додавання числа 8 і числа 9 без відповіді )

- У таблиці приклади записані без відповіді . Отже , нам потрібно їх  обчислити .

1 + 8 =

2 + 8 =

1 + 9 =

- Який спосіб обчислення тут зручніше використати ?  ( Шляхом переставлення доданків )

- Які результати отримаємо ? ( 9 , 10 , 10 .)

Слайд № 10

- Тепер , друзі , розв’ яжіть приклади на віднімання 8 і 9 .

- Пригадайте спосіб обчислення  .

9 - 8 =

10 - 8 =

10 - 9 =

Якщо добре знати таблицю додавання чисел 8 і 9  , то легко розв’язати приклади на віднімання . Ми отримали такі відповіді : 1 , 2 , 1 .

Фізкультхвилинка

По доріжці йшли , ішли ,

Багато камінчиків знайшли .

Присіли , зібрали

І далі пішли .

4 . Розв’язування прикладів з коментуванням .

Слайд № 11

- Діти , подивіться ще одне слоненя . А завдання постало перед ним розв’язати приклади з коментуванням . Тож давайте йому в цьому допоможемо .

1 + 9 – 2             10 – 8 + 1            9 – 8 + 6          9 – 9 + 4

5 . Робота з набірним полотном .

Учитель виставляє 3 червоних кружечки ліворуч , а праворуч – 5 синіх , але сині кружечки затулені смужкою паперу , на якому написаний знак питання .

Учитель починає пояснення :

- Дівчинка вирізала всього 8 червоних і синіх кружечків . Червоних кружечків 3 ( показує ). Скільки синіх кружечків вирізала дівчинка ?

- 8 кружечків – це кружечки якого кольору ? ( 3 червоних і сині )

- Якщо ми із усіх кружечків заберемо червоні ( знімає їх ) , то які залишаться ? ( сині )

- Як ще можна дізнатися , скільки синіх кружечків ? ( 8-3=5)

- Перевіримо ( знімає смужку паперу , під якою дійсно 5 синіх кружечків ) .

Висновок : Щоб знайти невідомий доданок , необхідно від суми відняти відомий доданок .

V. Закріплення вивченого матеріалу .

1 . Робота над задачами .

Слайд № 12

- А ось назустріч біжить мале слоненя . Задачу потрібно йому розв’язати . Тому беремося знову до праці .

Щоб усе прекрасно знати ,

Будемо добре міркувати .

Задачі будемо рішати

І свій розум розвивати .

- Давайте пригадаємо з чого складається задача ? ( Умова , запитання , розв’язок , відповідь .)

Ми умову маємо ,

Ми питання ставимо .

Як розв’яжем рішення ,

То відповідь дістанемо .

- За малюнком складіть задачу .

 ( На знаходження невідомого доданка ) .( усно )

Слайд № 13

На пальмі росло 10 кокосів . 7 кокосів достигли .

Скільки  нестиглих кокосів було на пальмі?

- Про що йде мова в задачі ? ( про кокоси )

- Скільки кокосів росло на пальмі ? ( 10 )

- Скільки кокосів достигло ? ( 7 )

- Про що запитується в задачі ? ( Скільки нестиглих кокосів було на пальмі ? )

 - Яку дію потрібно виконати , щоб розв’язати цю задачу ?  Чому ?

- Скільки ж дістанемо , якщо від 10 віднімемо 7 ? ( 3 )

- Сформулюйте відповідь на запитання задачі . ( На пальмі було 3 нестиглих кокоси .)

2 . Робота над геометричним матеріалом .

Порівняння довжин відрізків .

- Розгляньте відрізки , виміряйте їх довжини .( ст. 73 , № 5 . Підручник ) Якої довжини перший відрізок ? Якої довжини другий ? На скільки сантиметрів перший відрізок довший, ніж другий ? Якою дією будемо знаходити цю різницю ? Складіть приклад .

- Накресліть відрізки завдовжки 4 і 6 см . Надпишіть їх довжину .

- Як дізнатися , на скільки другий відрізок більший від першого ?

Запишіть розв’язання .

6 – 4 = 2 ( см )

3 . Самостійна робота .

Слайд № 14

1 варіант розв’язує перший ланцюжок ; 2 варіант – другий ланцюжок .

                             

                                                                      

 

4 . Логічні задачі .

* Дмитрик старший від Вані , а Ваня старший від Марини . Хто старший – Дмитрик , чи Марина ? ( Дмитрик )

* На столі лежали 4 морквини і три огірки . Скільки фруктів лежало на столі ?

Слайд № 15

- Діти , давайте порахуємо слоненят . ( Діти рахують слоненят ).

- Молодці ! Своєю плідною роботою ви змогли зібрати всіх слоненят і допомогли Петрикові їх порахувати .

VI. Підсумок уроку . Рефлексія .

Повторення таблиць додавання і віднімання чисел 8 і 9 .

- Як дізнатися , на скільки одне число більше або менше від іншого ?

- Як називаються числа при додаванні ?

- Як знайти невідомий доданок ?

- Було 9 зошитів . З них 6 – у клітинку . Скільки зошитів було у лінійку ?

Ось і уроку кінець !

Хто працював , той молодець !

Що сподобалося вам , поділіться ,

Що сумним було , пожаліться .

Слайд № 16

 

 

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Гуменчук Ольга
Пов’язані теми
Математика, 1 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
28 лютого
Переглядів
90
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку