Година спілкування 2 клас
Тема: Складання віночка здоров’я: «Що означає вести здоровий спосіб життя».
Мета:
Обладнання: проєктор, екран, фліпчарт, презентація, малюнки: «Паркан очікувань», паперові квіти віночка (або квіти, намальовані на аркуші паперу), заготовки надписів складових здорового способу життя («Заняття спортом» …)
Хід заняття
І.Організаційний момент.
Учитель:
Про здоров'я
Здоров’я — основа усього на світі,
Здоровими бути бажають всі діти,
Для цього потрібно щоденно вмиватись,
Робити зарядку і тепло вдягатись.
Себе гартувати водою і сонцем
І солодко спати з відкритим віконцем.
І їсти усе, що на стіл подають,
Бо страви нам росту і сил додають.
(Людмила Лисенко)
ІІ. Виклик.
Вправа 1. Привітання.
Учитель. Час збиратися у коло і говорити про здоров’я. Давайте привітаємося один із одним (Діти, вітаючись і потискаючи руки бажають один одному здоров’я: « Доброго здоров’я», « Бажаю здоров’я», « Здоровенькі були», « Здрастуйте».)
Учитель: Бути здоровим — це зовсім не грати мускулами та доводити всім, що ти — найсильніший, а вести активний спосіб життя, правильно харчуватися та дбати про режим дня. Переконатися в тому, що у здоровому тілі — здоровий дух.
Вправа 2. Технологія « Асоціативний кущ».
Учитель.Що включає у собі поняття «здоров’я» на вашу думку?
(Діти створюють асоціативний кущ).
Здоров’я:
гарний настрій,
бажання ходити до школи,
відсутність хвороб,
бажання спілкуватися з однолітками,
можливість відвідувати гуртки,
можливість гуляти на свіжому повітрі.
Вправа 3. Сторінка довідника.
Учитель. В інтернет–енциклопедії — Вікіпедії подане наступне визначення слова «здоров’я»:
Здоров'я — стан повноцінного фізичного, психічного та соціального добробуту, а не лише відсутність хвороб чи фізичних вад (ВООЗ, 1948[1]). Це стан живого організму, за якого всі органи здатні добре виконувати своє призначення.
Вправа 4.Технологія: « Мозковий штурм».
Учитель. Пропоную відповісти на запитання:
( Всі відповіді записуються на фліпчарті)
Учитель.
Щоб рости і гартуватись,
І міцніти, як броня,
Треба, друзі, піклуватись
Про здоров’я вам щодня.
ІІІ. Повідомлення теми і мети години спілкування.
Учитель.Сьогодні піде розмова про те, що є складовою нашого здоров’я і що потрібно нам для того, щоб вести здоровий спосіб життя. В ході заняття ми складемо «віночок «здоров’я.
ІV. Очікувані результати.
Вправа. Технологія « Паркан очікувань».
(Діти на листочках пишуть свої очікування і вивішують на малюнок паркану на дошці).
V. Осмислення.
Вправа 1. Технологія « Переплутані логічні ланцюги».
чому здорові (П. Анохін)
і тільки одна хворому - здоров’я
але здоров’я буває лише одне
своє здоров’я (П. Брегг)
Вправа 2. Робота в групах з дидактичним завданням.
Учитель. Я пропоную кожній групі ознайомитися з завданнями, поміркувати над ними
і поділитися висновками з учасниками інших груп.
1 група. Чому це круто мати міцне здоров’я?
Мати гарне здоров’я — так круто! Міцний імунітет допоможе Тобі з легкістю пройти будь-яке випробування: контрольну, шкільні змагання або турпохід.
Навіщо позбавляти себе радості далеких подорожей тільки тому, що можеш захворіти? Набагато легше розпочати загартовування! Плавання, регулярні прогулянки та ігри на свіжому повітрі, повноцінний сон у поєднанні з фізичними навантаженнями зміцнюють здоров’я, розвивають волю, цілеспрямованість і витримку.
2 група. Як стати здоровим?
Здоровий означає веселий, бадьорий та життєрадісний. А от найкращі друзі хворої
дитини — лінь, сум та втома. Щоб завжди бути у гарній формі, турбуйся про свій організм: роби зарядку, не забувай про гігієну та корисну їжу, вчасно лягай спати.
Сонце, вода та повітря — Твої вірні помічники на шляху до відмінного здоров’я, міцного імунітету та краси.
3 група Як розуміти приказку ,,У здоровому тілі здоровий дух’’.
Більш як дві тисячі років існує приказка ,,У здоровому тілі здоровий дух’’. Бо люди давно зрозуміли, наскільки важливо піклуватися про своє тіло, щоб воно завжди було міцним, здоровим та сильним.
Ми з вами щасливі люди, бо нам даровано життя. Життя – це можливість насолоджуватись красою природи, радіти зустрічі з друзями, відчувати піклування і любов рідних і близьких нам людей, дізнаватись нове про світ, що нас оточує.
Вправа 3. Технологія « Крісло автора» .
Учень 1
О Спорт! Ти — мир!
Несеш ти радість, щастя й мир,
Немов ріка — весняні води.
Під покривалом твоїх крил
Племена дружать і народи.
На ґрунті дружби і змагань
Фонтаном б’ють джерела чисті.
І п’ють ту воду без вагань,
І немічні і мускулисті.
То ж на вустах твоє ім’я
У місті, в чумі і в наметі.
О Спорт! Ти — мир і надбання
Усіх народів на планеті!
(П’єр де Кубертен)
Учень 2
Хто здоровий, – той сміється,
Все йому в житті вдається.
Він долає всі вершини,
Це ж чудово для людини!
Учень 3 Хто здоровий, той не плаче,
Жде його в житті удача.
Він уміє працювати,
Вчитись і відпочивати.
Учень 4 Хто здоровий – не сумує,
Над загадками мудрує,
Він сміливо в світ іде
Й за собою всіх веде!
Учень 5 Бо здоров’я – це прекрасно,
Здорово, чудово, ясно!
І доступні для людини
Всі дороги і стежини!
Учень 6
Хто здоров’я не цінує,
В того вибору нема:
Або він життя змарнує,
Або те його злама.
Ну, а хто здоров’ям важить,
До краплинки зберіга,
Той вам з радістю покаже,
Де черпається снага!
Вправа 4. Технологія « Вірю – не вірю» .
Учитель. Я буду читати висловлення про здорові звички людини, а ви визначите,
які висловлення є істинними, а які ― хибними.
Вправа 5. Технологія « Крісло автора». Продовження.
Учень 7
Сон тихенько йде до хати,
Нам у вічі заглядає.
Ніч надворі — треба спати
І боротись сил немає.
Загорілись в небі зорі,
Тихо місяць покотився.
Затихає хвиля в морі,
А мені вже й сон приснився.
Красоткіна Надія
Вправа 6. Руханка . «Колискова»
Сон приходить тихо-тихо, (Руку піднести до вуст).
Понад вечір у поля. (Підняти руки вгору).
Спи,маленьке пташенятко, (Помахати руками, як пташка крилами).
Спи, дитиночко моя. (Приставити дві руки до вушка).
Хай тобі насниться казка (Імітувати рух чарівної палички).
Повна щастя і чудес,(Покружляти з піднятими руками)
Хай жар - птиця веселкова (Помахати руками, як пташка крилами).
Понесе аж до небес. (Підняти руки вгору, піднятися навшпиньки).
Вже поснули зайченятка (Приставити дві руки до вушка).
І ведмедики малі. ( Присісти, показати ручкою маленьку відстань).
Сплять у нірках мишенята (Приставити дві руки до вушка).
В надрах нашої Землі. (Підняти руки вгору і помахати вліво, вправо).
Учитель. Коли дитина спить повноцінно — вона гарно працює на уроках, залюбки
відвідує гуртки і спілкується з друзями.
Вправа 7. Технологія « Крісло автора». Продовження.
Учень 8 Віршик про шкідливу їжу та звички
Тільки-но прийшов зі школи –
Поспішаю вже до столу,
Бо зі школи довгий шлях,
300 метрів, просто жах!
Щоби скоротить дорогу,
Взяли з другом по хот-догу.
Ми їх на ходу жували,
«Пепсі-колу» попивали.
Та бурчить у животі..
Знаю, вдома на плиті
Плов лишився від сніданку
(Готувала мама зранку,
Й наказала: «Пам’ятай,
В холодильник заховай!»).
Та підвів мене будильник,
Де ж згадать про холодильник!
Поки гріється обід,
Хоч чайку напитись слід,
Ще й халвою закусити.
Зразу ж тєліка включити,
Бо дивитись бойовик
Я з тарілочкою звик.
Зникла їжа із тарілки,
Я й не зчувсь,
як схрумав стільки!
Любі друзі, поясніть
Чом мені живіт болить?
Вправа 8.. Технологія « Т - карта» .
Учитель. Ми створимо карту харчування людини, де доберемо продукти для раціонального харчування дитини.
Харчування людини |
|
Корисна їжа |
Шкідлива їжа |
Овочі |
Фастфуд |
Фрукти |
Тістечка |
Борщ |
Цукерки |
Каші |
Печиво |
Фруктові десерти |
Чіпси |
Компот |
Газовані напої |
Вправа 9. Технологія « Займи позицію» .
Учитель.Зараз ми прослухаємо два віршики про Василька і Оленку. Прошу
зайняти позицію: хто із дітей хоче бути здоровим?
Як думав Василько...
Думав Вася, Танін брат,
Щоб здоровим стати,
Треба їсти — все підряд
І побільше спати.
Так Василько і робив,
Враз, як прокидався,
Щось жував він, їв і їв,
Просто — запихався.
Став гладкий — не підбіжить!
Та і йти не може...
Як такому в світі жить,
Хто тут допоможе?
Думала Оленка так:
Щоб здоров’я мати,
Треба їсти їй буряк, пити чай із м’яти,
Їсти супчики й борщі, вареники з сиром,
І котлетки, й вергунці, але знати міру.
Прокидатись на зорі, зарядку робити,
Помагати у дворі, з дітьми в мирі жити.
Ще трудитися щодень, волю гартувати,
І завжди співать пісень, словом, не тужити!
Чемні говорить слова та людей вітати,
Добрії робить діла, менших захищати.
«Ми є те, що ми їмо». Ці слова належать Гіппократу — грецькому лікарю, основоположнику сучасної медицини. Це прадавня приказка. Наше фізичне здоров’я залежить від корисної їжі. Не варто у харчування добавляти іще й такі продукти: копчені ковбаси, смажену їжу. Якщо хочеш бути здоровим — не пропускай сніданок. Візьми до уваги: дитина початкової школи повинна їсти не менше 4 разів у день.
Вправа 10. Технологія « Крісло автора». Продовження.
Учень 9
Про режим дня
Вранці я встаю, вмиваюсь,
Ліжко своє застелю.
Ну а потім я вдягаюсь,
Снідаю й до школи йду.
На уроках я пишу,
Ліплю, вишиваю.
То малюю, віршик вчу,
Пісеньку співаю.
А уроки лиш скінчаться,
Йду скоріш перевдягаться,
Щоб свій одяг зберегти,
В чистоті ходить завжди.
Далі — пообідаю
І, звичайно ж, граюсь.
Можу я попрацювати:
Спочатку добре насмічу,
Потім — прибираюсь.
Далі йде в нас підготовка.
Підготовка — це не гра.
Треба гарно написати,
Все швиденько прочитати.
Тут додати, тут відняти
Та ще й вірш запам’ятати.
А уроки лиш зроблю —
На вечерю сміло йду.
Далі миюсь, роздягаюсь,
Ліжко стелю та лягаю.
Галина Клиса
Вправа 11. Технологія «Гра доміно» .
Учитель. Пропоную вам створити «доміно режиму дня».
700 |
Підйом. |
705 |
Ранкова зарядка. |
715 |
Умивання. Водні процедури. |
720 |
Сніданок. |
750 |
Дорога до школи. |
800-1330 |
Заняття у школі. |
1330 |
Обід. |
1430-1530 |
Відпочинок на свіжому повітрі. |
1530-1700 |
Виконання домашнього завдання. Читання книг. |
1730-1900 |
Прогулянка на свіжому повітрі. |
1900 |
Вечеря. |
1930-2030 |
Читання дитячих книжок. Домашні ігри. Перегляд дитячих телепередач. |
VІ. Рефлексія.
Учитель. Наш віночок заплетений. Тепер ми знаємо правила, яких треба дотримуватися, щоб бути здоровою людиною. Давайте колективно попрацюємо над віршиком, доповнивши його.
Вправа. Технологія « Доповни вірш» .
І під музику бадьору ти зарядку ... (починай).
Щоб здоровим довго жити, воду слід усім ... (любити),
Мило, пасту, гребінець — будеш справжній ... (молодець).
Пам'ятай про основне, що здоров'я ... (головне).
Але ти не поспішай, подивись спочатку,
Чи нічого не забув, чи усе в ... (порядку).
В школу швидко, швидко ... (мчись).
В школі, в класі не брудни, сміття бачиш ... (підніми).
Крейду, яблука і булки,
Кнопки, цвяхи, сірники,
А носи ... (носовички).
З усмішкою в світ ...(ідіть).
Хай вам щиро сонце світить,
Всі здоровими ... (ростіть).
6. Щоб тобою всі пишались,
Перехожі оглядались,
Так роби, щоб люди звикли -
Ти у всьому завжди ... (приклад).
7. Щоб міцне здоров'я мати,
Треба добре ... (пам'ятати)
Дітям правила прості,
А за змістом — ... (золоті).
VІІ. Підсумок.
Учитель. Прослухайте вірш.
Здоров’я — розкіш для людини,
Найбільша цінність у житті.
Як є здоров’я день при днині,
Можливість є йти до мети.
Тоді є радість, щастя, диво,
Краса у крапельці роси.
Тоді людина йде щасливо
Серед безмежної краси
Й чарівність світу відчуває.
Для неї в хмурість — дні ясні.
Вона всі труднощі долає
Й співає радісні пісні.
Вона — здорова! Це чудово,
Бо їй нічого не болить.
Вона добро творить готова.
І це прекрасно! Можна жить!
(Надія Красоткіна)
Учитель. Дякую за співпрацю в ході заняття, а також за активну участь у конкурсі малюнків «Бережи здоров’я змолоду».
[1] Після того, як діти дадуть правильну відповідь по кожному вислову, на слайді по черзі з’являються стрілки (від початку вислову до закінчення) клацанням маніпулятора «миші» (або стрілкою на клавіатурі)
[2] В ході заняття діти прикріплюють відповідні надписи на кожну паперову квітку