Міністерство освіти і науки України,
Департамент науки і освіти
Харківської обласної державної адміністрації
Комунальний заклад
«Харківська гуманітарно-педагогічна академія»
Харківської обласної ради
Конспект уроку
На тему:
«Слова, близькі за значенням (синоніми)»
Студент:
311 ПО групи
Психолого-педагогічного факультету
Макарчук Анна Богданівна
Методист з практики:
Крехна Тетяна Іванівна
Харків, 2022 р.
Тема.Слова, близькі за значенням (синоніми).
Мета: розширити уявлення учнів про слова, близькі за значенням (синоніми); формувати вміння добирати синоніми до загальновживаних слів, використовувати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас; виховувати старанність, наполегливість, прагнення до оволодіння новими знаннями.
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: приймати мету, яку ставить вчитель; створити умови, що сприяють появі інтересу до навчання, бажання вчитися; контролювати й оцінювати свої результати; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати; розвивати критичне мислення, уміння висловлювати свою думку; самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, витримувати паузи);
соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в парі, групі; виховувати толерантність, повагу до однокласників ;
здоров’язберігаючої: формувати основи культури здоров’я під час читання та письма, роботи з цифровими пристроями;
інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Освітнігалузі:мовно-літературна,природнича,технологічна,інформатична. Клас:3.
Перебіг уроку
1. Організація класу.
1.1.Вітання.
Доброго ранку – сонце привітне!
Доброго ранку – небо блакитне!
Доброго ранку – в небі пташки!
Доброго ранку – зелені дубки!
Доброго ранку – люди привітні!
Я всім бажаю щоб посмішки квітли!
1.2Переіврка готовності.
-На уроці у нас сьогодні буде сяяти сонечко. Воно своїм теплом і світлом буде надихати нас на творчу роботу, а його лагідні промінці даруватимуть нам цікаві завдання, які відкриють безліч таємниць.Ви готові до роботи!?
1.3Гігієнічні вимоги до уроку.
Кожен з вас приготувався –
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
Всі за парти ми сідаєм.
До роботи приступаєм.
Щоб помилок уникати,
Треба гарно працювати.
2.Актуалізація опорних знань.
2.1Гра «Упіймай словечко»
-Прочитайте. Назвіть в кожній групі слів слова, які звучать і пишуться однаково.
1) Поле засіяли добірним зерном пшениці. Наталка поле рядки.
2) Моя мати лікар. Добре мати рідну сестричку.
2.2Робота з текстом.
-Прочитайте текст, знайдіть у ньому помилки.
Діти з кубиків будували будинок. Хлопчики вправно зводили стіни будинку. Дівчатка поставили на будинку дах. Будинок вийшов чудовий.
3.Мотивація навчальної діяльності.
- Мої очікування від уроку такі: на уроці буде багато цікавих завдань , які допоможуть нам краще пізнати українську мову ,дізнатись багато нового і корисного. Але це стане можливим за умови, якщо ви будете старанними, активними, тактовними.
-Діти,а які ваша очікування від уроку?Щоб ви хотіли дізнатися від сьогоднішнього уроку?
4. Повідомлення теми та мети уроку.
З перших літер кожного малюка складіть слово
-Сьогодні на уроці ми будемо працювати зі словами, які пишуться по- різному, але близькі за значенням, дізнаємось, як вони називаються, і навчимося використовувати їх у своєму мовленні.
-Як ви вважаєте, наскільки важлива ця тема? Чому?
5. Вивчення нового матеріалу.
5.1 Вправа на увагу .
-Прочитайте текст, замініть слово будинок.
Діти з кубиків будували будинок. Хлопчики вправно зводили стіни будинку. Дівчатка поставили на будинку дах. Будинок вийшов чудовий.
-Слова, які мають близьке або однакове значення, але рiзне звучання, називають синонімами. Вони є словами однієї частини мови. Наприклад: лан, нива, поле.
-Українська мова дуже багата на синоніми. Так, до слова бити є 45 синонімів! А до слова говорити - аж 108!Якщо тобі важко дібрати синоніми, використовуй «Словник синонімів української мови».
5.2Вправа «Настрій».
-Вибери хмаринки із синонімама ,які відповідають настрою сонечка.
Хіхікає,посміхається,сміється,плаче,регоче,сумує.
-Отже,велика кількість синонімів уможливлює уникнення повторів
https://www.youtube.com/watch?v=3suQb7il4kM
5.4.Вправа «Поєднай».
- Прочитайте у колонках слова. Поєднайте синоніми.(Робота в парах)
друг |
робоча |
заметіль |
стежка |
школяр |
будинок |
горе |
доріжка |
учень |
віхола |
приятель |
справа |
житло |
нещастя |
-Багатство синонімів - ознака краси мови. Синоніми роблять нашу мову багатшою і виразнішою.
5.5Вправа «Знайди синоніми».
https://edugames.rozumniki.ua/task-online/
Прочитай вірш.Вибери синоніми.
Слова-синоніми близькі за змістом.
Різняться лиш відтінками весь час.
І Батьківщина, й рідний край , і Вітчизна -
святі слова для кожного із нас.
5.6Пальчикова гімнастика(Гойдалка).
Я на гойдалці гойдаюсь
Вгору й низ на ній здіймаюсь.
Висоти я не боюсь
Навкруги все роздивлюсь.
6.Осмислення та систематизація знань,умінь та новичок.
6.1 Робота з підручником.
Вправи для самостійної роботи 58-59 (Українська мова та читання (Захарійчук) 3 клас НУШ
https://pidruchnyk.com.ua/1525-ukrmova-ta-chytannya-zahariychuk-3klas-nush.html
6.2Вправа «Допомога фермеру«.
-Допоможи фермеру зібрати овочі.Вибери синоніми до слова «РОБОТА».
Труд,праця,відпустка,заняття,відпочинок,діло.
6.3Есе
Діти,пропоную вам написати коротельне есе на тему :«Синоніми»
7.Підсумок уроку.Руфлексія.
7.1 Рефлексія
Заповни таблицю
Я можу назвати… |
|
Я вмію пояснювати, що таке… |
|
Я можу порівняти… |
|
7.2Підсумок уроку.
Висновок.Правильне використання синонiмiв допомагає увиразнити мовлення й уникнути тавтологiї, тобто повторення спiльнокореневих або тих самих слiв.
8.Повідомлення д/з.
Вправа 60 (Українська мова та читання (Захарійчук) 3 клас НУШ
https://pidruchnyk.com.ua/1525-ukrmova-ta-chytannya-zahariychuk-3klas-nush.html