Протягом всієї історії людської цивілізації в багатьох культурах Сонце було об'єктом поклоніння. Культ Сонця існував у давньому Єгипті, де сонячним божеством був Ра. У греків богом Сонця був Геліос , який, за переказами, щодня проїжджав небом на своїй колісниці. В слов'янській міфології було два сонячних божества — Хорс і Дажбог.
98% маси Сонця складають водень і гелій. Сонце обертається навколо своєї осі в тому ж напрямку, що і планети навколо нього, тобто проти годиникової стрілки. Світність (тобто потужність випромінювання ) Сонця . Щоб краще уявити цю величину, зауважимо, що при сучасному розвитку електроенергетики людство лише за 10 млн років змогло б виробити таку кількість електроенергії, яка дорівнювала б енергії, що її випромінює Сонце за 1с.
Сонце — розжарена газова куля. Хімічний склад (за кількістю атомів) визначено з аналізу сонячного спектра:водень складає близько 90%,гелій — 10%,інші елементи — менше 0,1% . Речовина на Сонці дуже іонізована, тобто атоми втратили свої зовнішні електрони й разом з ними стали вільними частинками іонізованого газу — плазми.
Сонце – це не звичайний жовтий карлик, як раніше було прийнято говорити. Це зірка, біля якої є планети, що містять багато важких елементів. Це зірка, яка утворилася після вибухів наднових, вона багата залізом і іншими елементами. Біля якої змогла сформуватися така планетна система, на третій планеті якої - Землі - виникло життя.
Ядро – зона, де зосереджена половина сонячної маси і виділяється практично вся енергія, що змушує його світитись, і яка знаходиться від центра Сонця і до віддалі (0,2-0,3)радіуса Сонця. Зона променистої рівноваги – зона, в якій енергія переноситься шляхом поглинання випромінювання і наступного його перевипромінювання. Усі надра Сонця перебувають у стані променистої рівноваги. Конвективна зона – зона, де енергія переноситься шляхом конвекції,і в перенесенні енергії починає брати участь сама речовина.
Фотосфера. Фотосфера – це найнижчий і найщільніший шар атмосфери, 300 км завтовшки, і саме її називають поверхнею Сонця. Вона має жовто-білий колір і густину, в сотні разів меншу від густини атмосфери при поверхні Землі. Температура фотосфери зменшується з висотою, і той її шар,випромінювання якого сприймає людське око, має температуру 6000 К. Активні утвоення у фотосфері – плями.
Поверхня фотосфери “засіяна” дрібними яскравими зернятками, розділеними вузькими темними доріжками. Ці зернятка називають гранулами. Гранули – це потоки гарячого газу, які підіймаються догори, тоді як у темних, дещо прохолодніших місцях, газ опускається вниз. Температура гранул на 500 К вища, ніж у проміжках між ними, розміри – близько 700 км. Гранули з’являються та існують пересічно близько 7 хв, після чого розпадаються, і на їхньому місці виникають нові.
Хромосфера (з грец. - «забарвлена сфера»), її можна побачити під час повного сонячного затемнення у вигляді вузького жовто-червоного кільця. Товщина хромосфери становить 12 - 15 тис. км, а температура зростає від 4500 К на межі з фотосферою до 100000 К у її верхніх шарах. Активними утвореннями в хромосфері – спікули (схожі на язики полум'я).
Хромосфера нагадує траву, що горить. Час життя окремої спікули - до 5 хв, діаметр біля основи - від 500 до 3000 км, температура у 2-3 рази вища, а густина менша, ніж у фотосфері. Речовина спікул піднімається із хромосфери в корону і розчиняється в ній. Через спікули відбувається обмін речовини хромосфери з короною
Сонячна корона. Вона має сріблясто-білий колір і простягається на висоту в кілька сонячних радіусів, поступово переходячи у міжпланетний простір. Температура її на межі з хромосферою становить 100000 К, а далі зростає до 2000000 К.спостерігається лише під час повної фази сонячного затемнення чи за допомогою спеціальних телескопів. Корона не має чітких обрисів, її неправильна форма змінюється з часом.
Запитання та задачі для самоконтролю студентів до модуля№21. Яка планета має найбільші кільця і один із найбільших супутників? А. Нептун ; Б. Сатурн; В. Земля; Г. Марс.2. Яких хімічних елементів найбільше на Сонці? А. H та He; Б. N та O; В. Fe та Ni; Г. Ag та Au.3. Що розташовано у центрі Землі? А. Мантія; Б. ядро; В. кора; Г. атмосфера.4. Що таке протуберанець?5. Назвіть планети земної групи та вкажіть їхні основні характеристики.6. Поясніть причини зоряного дощу.7. Напишіть, що вам відомо про астероїди.8. Опишіть, як проявляється сонячна активність і як вона впливає на біосферу Землі.
9. На якій планеті є полярні шапки та найвища гора. Сонячної системи - Олімп?А. Меркурій; Б. Юпітер; В. Марс; Г. Земля.10. Яка температура поверхні Сонця?А. 1000 К; Б. 6000 К; В. 60 00 К; Г. 15 · 10 6 К.11. Зовнішній шар атмосфери Сонця називається…А. фотосферою; Б. конвективною зоною;В. короною; Г. хромосферою.12. Що таке болід?13. Назвіть планети - гіганти та вкажіть їхні основні характеристики?14. Поясніть причини припливів та відпливів.15. Напишіть, що вам відомо про комети.16. Опишіть схематично гіпотезу процесу утворення Сонячної системи.