Сонце- найближча зоря

Про матеріал
Презентація з теми "Сонце- найближча зоря" розкриває такі питання: основні характеристики Сонця, будову атмосфери Сонйя, джерела його енергії, вплив сонячної активності на планети Сонячної системи.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема 4. Сонце – найближча зоря. Загальні відомості про Сонце. Будова Сонця і джерела його енергії. Атмосфера і поверхня Сонця. Сонячна активність. Прояви сонячної активності.

Номер слайду 2

1. Загальні відомості про Сонце

Номер слайду 3

Протягом всієї історії людської цивілізації в багатьох культурах Сонце було об'єктом поклоніння. Культ Сонця існував у давньому Єгипті, де сонячним божеством був Ра. У греків богом Сонця був Геліос , який, за переказами, щодня проїжджав небом на своїй колісниці. В слов'янській міфології було два сонячних божества — Хорс і Дажбог.

Номер слайду 4

Сонце — потужне джерело енергії, яку воно постійно випромінює в усіх ділянках спектра електромагнітних хвиль - від рентгенівських і ультрафіолетових променів, до радіохвиль. Сонце існує близько 5 млрд. років , а може світитися ≈ 10 млрд. років

Номер слайду 5

98% маси Сонця складають водень і гелій. Сонце обертається навколо своєї осі в тому ж напрямку, що і планети навколо нього, тобто проти годиникової стрілки. Світність (тобто потужність випромінювання ) Сонця . Щоб краще уявити цю величину, зауважимо, що при сучасному розвитку електроенергетики людство лише за 10 млн років змогло б виробити таку кількість електроенергії, яка дорівнювала б енергії, що її випромінює Сонце за 1с.

Номер слайду 6

Сонце - зірка, навколо якої обертається наша планета. Середня відстань від Землі до Сонця, тобто велика піввісь орбіти Землі, складає 149,6 млн. км = 1 а.о. (астрономічна одиниця)

Номер слайду 7

Сонце — розжарена газова куля. Хімічний склад (за кількістю атомів) визначено з аналізу сонячного спектра:водень складає близько 90%,гелій — 10%,інші елементи — менше 0,1% . Речовина на Сонці дуже іонізована, тобто атоми втратили свої зовнішні електрони й разом з ними стали вільними частинками іонізованого газу — плазми.

Номер слайду 8

1868 рік англійський учений Д. Локєр виявив гелій в атмосфері Сонця

Номер слайду 9

2. Будова Сонця і джерела його енергії

Номер слайду 10

Сонце – це не звичайний жовтий карлик, як раніше було прийнято говорити. Це зірка, біля якої є планети, що містять багато важких елементів. Це зірка, яка утворилася після вибухів наднових, вона багата залізом і іншими елементами. Біля якої змогла сформуватися така планетна система, на третій планеті якої - Землі - виникло життя.

Номер слайду 11

Будова Сонця

Номер слайду 12

Ядро – зона, де зосереджена половина сонячної маси і виділяється практично вся енергія, що змушує його світитись, і яка знаходиться від центра Сонця і до віддалі (0,2-0,3)радіуса Сонця. Зона променистої рівноваги – зона, в якій енергія переноситься шляхом поглинання випромінювання і наступного його перевипромінювання. Усі надра Сонця перебувають у стані променистої рівноваги. Конвективна зона – зона, де енергія переноситься шляхом конвекції,і в перенесенні енергії починає брати участь сама речовина.

Номер слайду 13

Головні джерела енергії Сонця : Термоядерний синтез. Гравітаційне стискання

Номер слайду 14

3. Атмосфера і поверхня Сонця

Номер слайду 15

Сонце має складну будову як внутрішніх, так і зовнішніх шарів. Зовнішні шари Сонця - це його атмосфера, яку умовно поділяють на три концентричні оболонки: Фотосфера. Хромосфера. Сонячна корона

Номер слайду 16

Фотосфера. Фотосфера – це найнижчий і найщільніший шар атмосфери, 300 км завтовшки, і саме її називають поверхнею Сонця. Вона має жовто-білий колір і густину, в сотні разів меншу від густини атмосфери при поверхні Землі. Температура фотосфери зменшується з висотою, і той її шар,випромінювання якого сприймає людське око, має температуру 6000 К. Активні утвоення у фотосфері – плями.

Номер слайду 17

Поверхня фотосфери “засіяна” дрібними яскравими зернятками, розділеними вузькими темними доріжками. Ці зернятка називають гранулами. Гранули – це потоки гарячого газу, які підіймаються догори, тоді як у темних, дещо прохолодніших місцях, газ опускається вниз. Температура гранул на 500 К вища, ніж у проміжках між ними, розміри – близько 700 км. Гранули з’являються та існують пересічно близько 7 хв, після чого розпадаються, і на їхньому місці виникають нові.

Номер слайду 18

Хромосфера (з грец. - «забарвлена сфера»), її можна побачити під час повного сонячного затемнення у вигляді вузького жовто-червоного кільця. Товщина хромосфери становить 12 - 15 тис. км, а температура зростає від 4500 К на межі з фотосферою до 100000 К у її верхніх шарах. Активними утвореннями в хромосфері – спікули (схожі на язики полум'я).

Номер слайду 19

Хромосфера нагадує траву, що горить. Час життя окремої спікули - до 5 хв, діаметр біля основи - від 500 до 3000 км, температура у 2-3 рази вища, а густина менша, ніж у фотосфері. Речовина спікул піднімається із хромосфери в корону і розчиняється в ній. Через спікули відбувається обмін речовини хромосфери з короною

Номер слайду 20

Сонячна корона. Вона має сріблясто-білий колір і простягається на висоту в кілька сонячних радіусів, поступово переходячи у міжпланетний простір. Температура її на межі з хромосферою становить 100000 К, а далі зростає до 2000000 К.спостерігається лише під час повної фази сонячного затемнення чи за допомогою спеціальних телескопів. Корона не має чітких обрисів, її неправильна форма змінюється з часом.

Номер слайду 21

Сонячна корона перебуває в стані динамічної рівноваги. Вона постійно поповнюється речовиною із хромосфери, і одночасно з неї в міжпланетний простір витікає неперервний потік частинок (протонів, електронів, частинок, іонів ) , який називають сонячним вітром.

Номер слайду 22

У внутрішніх шарах корони виникають величезні потоки плазми аркоподібної чи фонтаноподібної форми - протуберанці (від латинського protubero - здуватись).

Номер слайду 23

4. Сонячна активність. Прояви сонячної активності.

Номер слайду 24

Сонячна активністьсукупність явищ на поверхні Сонця, зумовлених процесами в його надрах. Проявами сонячної активності є плями, факели, протуберанці, спалахи. Що більше цих утворень, то вищою є активність Сонця. Спостереження свідчать, що з часом сонячна активність змінюється.

Номер слайду 25

Існує чимало зручних способів кількісно оцінити рівень сонячної активності. Найпростіший і найраніше запроваджений індекс сонячної активності - число Вольфа (Р. Вольф ( 1816 - 1893 ) - швейцарський астроном ): , де g - кількість груп плям, f - загальна кількість плям.

Номер слайду 26

Прояви сонячної активності на ЗемліВплив сонячних спалахів на магнітосферу і атмосферу (руйнування озонового шару,полярні сяйва, магнітні бурі)

Номер слайду 27

Вплив на погоду (утворюються тайфуни, посилюються засухи у місцях з континентальним кліматом)

Номер слайду 28

Коливання клімату Землі (коливання рівня води у Каспійському морі,зміна клімату Ісландії та Гренландії)

Номер слайду 29

Вплив на рослинний і тваринний світ (циклічність урожайності, розмноження каракуртів, бліх, саранчі, циклічність епідемій)

Номер слайду 30

Вплив на самопочуття людей і їх працездатність (найчутливішими є нервова і серцево-судинна системи людини)

Номер слайду 31

Запитання та задачі для самоконтролю студентів до модуля№21. Яка планета має найбільші кільця і один із найбільших супутників? А. Нептун ; Б. Сатурн; В. Земля; Г. Марс.2. Яких хімічних елементів найбільше на Сонці? А. H та He; Б. N та O; В. Fe та Ni; Г. Ag та Au.3. Що розташовано у центрі Землі? А. Мантія; Б. ядро; В. кора; Г. атмосфера.4. Що таке протуберанець?5. Назвіть планети земної групи та вкажіть їхні основні характеристики.6. Поясніть причини зоряного дощу.7. Напишіть, що вам відомо про астероїди.8. Опишіть, як проявляється сонячна активність і як вона впливає на біосферу Землі.

Номер слайду 32

9. На якій планеті є полярні шапки та найвища гора. Сонячної системи - Олімп?А. Меркурій; Б. Юпітер; В. Марс; Г. Земля.10. Яка температура поверхні Сонця?А. 1000 К; Б. 6000 К; В. 60 00 К; Г. 15 · 10 6 К.11. Зовнішній шар атмосфери Сонця називається…А. фотосферою; Б. конвективною зоною;В. короною; Г. хромосферою.12. Що таке болід?13. Назвіть планети - гіганти та вкажіть їхні основні характеристики?14. Поясніть причини припливів та відпливів.15. Напишіть, що вам відомо про комети.16. Опишіть схематично гіпотезу процесу утворення Сонячної системи.

pptx
Додано
15 листопада
Переглядів
175
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку