Специфіка німецького романтизму і творчість Генріха Гейне

Про матеріал
Урок вивчення нового матеріалу, що ознайомлює учнів з характерними рисами європейського романтизму та біографією Генріха Гейна
Перегляд файлу

  КОНСПЕКТ УРОКУ

Тема.  Специфіка німецького романтизму і творчість Г. Гейне (9клас)

Мета: ознайомити учнів з характерними рисами європейського романтизму; вчити характеризувати творчість одного з основних представників цього напрямку в німецькій літературі; розвивати навички складання опорного конспекту, увагу, пам’ять; виховувати гуманістичний світогляд.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: Зарубіжна література: підручник для 9 кл./ Н.Р. Міляновська.– Тернопіль: Астон, 2017; ілюстрації

Хід уроку

Вступна частина

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Репродуктивна бесіда

        Послухайте поезію, вивчену вами раніше. Назвіть автора твору.

Коли настав чудовий май,

Садочків розвивання,

Тоді у серденьку моїм

Прокинулось кохання.

 

Коли настав чудовий май,

І пташок щебетання,

Тоді я милій розказав

Мою журбу й кохання.

        Пригадайте, що ви вже знаєте про Генріха Гейне. Назвіть збірку, яка принесла поету світову славу («Книга пісень», 1827)

  1. Слово вчителя

        Німецький поет Генріх Гейне був одним з найвидатніших ліриків 19 століття. У своїх поезіях він зумів бездоганно поєднати фольклорно-пісенну форму з високим романтичним піднесенням.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

        Сьогодні на уроці ми розглянемо специфіку європейського романтизму, його основні риси, а також життя та творчість Г. Гейне, який мав великий вплив на літературу та мистецтво у наступні століття.

Основна частина

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Слово вчителя

        Романтичне світобачення виникло на зламі 18 і 19 століть у середовищі німецьких митців. Упродовж кількох десятиліть романтизм поширився всією Європою, потрапив до Америки й охопив різні види мистецтва ­– літературу, музику, живопис, театр. Митців, які були прихильниками романтичного світобачення, стали називати романтиками.

Прихильники романтизму обстоювали свободу творчості й особистості. Просвітницький культ розуму з початком 19 століття поступився романтичному культу почуттів, а класичні закони і правила – вільній уяві та бурхливій фантазії.

Письменників-романтиків цікавила не будь-яка пересічна людина, а романтичний герой – духовно багата людина, яка гостро переживає свій конфлікт з аморальним і лицемірним суспільством.

Джерелом натхнення для романтиків стала природа. Її романтичні пейзажі відтіняють глибокі настрої та переживання героїв. Також на початку 19 століття в освіченої європейської молоді виник великий інтерес до фольклору. Багато хто з романтиків навіть починав із наслідування народних пісень, наприклад: Г. Гейне. Не менший захват у романтиків викликала середньовічна література (згадайте творчість В. Скотта, роман «Айвенго» 7 клас)

  1. Складання опорного конспекту

кінець 18 – початок 19 ст.

Німеччина, Англія

Французька буржуазна революція                                                   Наполеонівські війни

Романтизм

 

 

 

 

Романтичний бунт особистості

 

 

 

 

 

 

3. Робота з репродукціями творів «Шедеври Романтизму»

1) Картина «Замок у місячному світлі» Г. Петер

Замок Апнор, Кент (картина) — Генри Петер

2) Картина «Подорожній над морем туману» К. Д. Фрідріх

Файл:Caspar David Friedrich - Wanderer above the sea of fog.jpg — Википедия

3) Картина «Перемога і смерть консула Деция Муса в бою» П. П. Рубенс

Публий Деций Мус (консул 340 года до н. э.) — Википедия

 

 

 

 

        ­Які з творів образотворчого мистецтва відображають романтичний світогляд? Аргументуйте думку.
 

4. Робота з підручником с. 56-59 (складання анкети письменника)

Анкета письменника

  1. Ім’я письменника
  2. Дата та місце народження
  3. Інформація про батьків
  4. Освіта
  5. Фах
  6. Перші твори
  7. Світогляд
  8. Найвідоміші твори
  9. Дата смерті

Орієнтовна анкета, складена учнями

  1. Крістіан Йоганн Генріх Гейне
  2. 13 грудня 1797 р., місто Дюссельдорф, Німеччина
  3. Батько – Самсон Гейне, єврейський торговець, дядько – Соломон Гейне, банкір-мільйонер
  4. Дюссельдорфський ліцей, університети Бонна, Геттінгена, Берліна
  5. Юрист, журналіст
  6. 1817 р. журнал «Гамбурзький страж» опублікував 5 віршів, 1823 р. цикл «Ліричне інтермецо»
  7. Ідеї Маркса щодо перебудови світового устрою на засадах соціальної справедливості та ідеї утопічних соціалістів, зокрема А. Сен-Сімона
  8. 1827 р. збірка «Книга пісень», 1844 р. поема «Німеччина. Зимова казка», 1851 р. збірка «Романсеро»
  9. 17 лютого 1856 р., місто Париж, Франція

V. Закріплення вивченого матеріалу

Складання сенкану

        Висловте своє ставлення до поета, використавши прийом сенкану

 

Генріх Гейне

кохання, природа, фольклор

страждає, кохає, оспівує

нерозділене кохання

«Книга пісень»

 

Заключна частина

VI. Підсумок уроку. Оцінювання учнів

Складання грона «Романтизм»

 

                                             В. Скотт

 

буржуазна революція                                        література середньовіччя

 

 

бурхливі почуття                                                                     краса природи

 

           фольклор                                            фантазія

                                           Г. Гейне

 

VII. Домашнє завдання

Повторити біографію Гейне, виразно читати вірші с. 60-62

docx
До підручника
Зарубіжна література 9 клас (Міляновська Н.Р.)
Додано
30 січня
Переглядів
55
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку