Методична розробка розрахована на те, щоб розширити знання учнів про тригонометричні функції; ознайомити з формулами, що пов'язують тригонометричні функції одного й того самого аргументу, формувати вміння і навички застосовувати вивчені співвідношення для тотожних перетворень (спрощення) виразів, знаходження значення тригонометричних функцій за однією відомою функцією.
Тема уроку: Співвідношення між тригонометричними функціями одного аргументу.
Мета уроку:
Навчальна: розширити знання учнів про тригонометричні функції; ознайомити з формулами, що пов'язують тригонометричні функції одного й того самого аргументу, формувати вміння і навички застосовувати вивчені співвідношення для тотожних перетворень (спрощення) виразів, знаходження значення тригонометричних функцій за однією відомою функцією.
Розвивальна: розвивати вміння самостійно міркувати, аналізувати та використовувати набуті знання на практиці; пізнавальний інтерес, логічне мислення,математичну мову, спостережливість, увагу, інтелектуальні здібності.
Виховна: виховувати вміння проводити об’єктивну самооцінку, самостійність та відповідальність, толерантне ставлення учнів до людей; формувати систему моральних ставлень особистості до світу.
Очікувані результати
Учні повинні знати:
Учні повинні вміти:
Тип уроку: засвоєння нових знань і умінь.
Міжпредметні зв’язки: біологія, інформатика, історія, фізика, спецтехнологія, виробниче навчання.
Обладнання уроку: підручники, роздатковий матеріал, ноутбук, мультимедійний проектор та екран,презентація.
План проведення уроку:
Структура уроку
1. |
Організаційний момент |
1 хв |
2. |
1. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів |
5 хв |
3. |
Мотивація навчальної діяльності учнів |
2 хв |
4. |
Повідомлення теми і мети уроку |
2 хв |
5. |
Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу |
20 хв |
6. |
Закріплення матеріалу. Тренувальні вправи (за рівнями) |
10 хв |
7. |
Підсумки уроку |
1 хв |
8. |
Оцінювання навчальних досягнень учнів |
2 хв |
9. |
Домашнє завдання. Інструктаж до д/з. |
2 хв |
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання, налаштування учнів на роботу на уроці.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів
Учні виконують інтерактивні вправи «Знайти рівні пари кутів представлених градусною і радіанною мірою», «Тригонометричні означення».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Дуже часто при розв'язуванні задач виникає проблема: знайти значення тригонометричних функцій, якщо задано лише значення однієї з них. Отже, на сьогоднішньому уроці ми повинні згадати формули (залежності), які пов'язують тригонометричні функції одного і того самого аргументу.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку. Працювати ми з вами будемо за планом. Запишіть його в зошит
V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
Користуючись цими формулами, можна числове значення будь-якої тригонометричної функції виразити через значення іншої тригонометричної функції такого самого аргументу. Але треба враховувати, якій чверті належить цей аргумент.
1. Співвідношення між синусом і косинусом.
Нехай точка Ρα(х, у) одиничного кола отримана поворотом точки Р0(1; 0) на кут α радіан, тоді згідно з означенням синуса і косинуса: х = cos α, у == sin α (рис. 100)
Оскільки точка Рα(х;у) належить одиничному колу, то координати (х; у) задовольняють рівнянню х2 + у2 = 1. Підставивши в це рівняння замість х і у значення cos α і sin α , отримаємо:
(cos α)2 + (sin α)2 = 1 або (враховуючи, що (cos α)2 = cos2 α, (sin α)2 = sin2 α)) cos2 α + sin2 α = 1.
Таким чином, sin2 α + cos2 α = l для всіх значень α. Ця рівність називається основною тригонометричною тотожністю.
З основної тригонометричної тотожності можна виразити sin α через cos α і навпаки. , .
Виконання вправ
1. Чи можуть бути справедливими одночасно рівності:
a) cosα = і sinα = ; б) sinα = - і cosα = -; в) sinα = і cosα = - .
при одному і тому самому значенні α?
Відповідь: а) ні; б) так; в) так.
2. Знайдіть cos α, якщо sin α = 0,6 і < α < π.
Відповідь: cos α = -0,8.
3. Знайдіть sin α, якщо cos α = і < α < 2π.
Відповідь: sin α = - .
4. Спростіть вирази:
а) 1 + sin2 α + cos2 α; б) 1 – sin2 α – cos2 α; в) 2sin2 α + cos2 α – 1;
г) (1 – cos α)(l + cos α); д) ; є) sin4 α – cos4 α + 1.
Відповідь: а) 2; 6) 0; в) sin2 α; r) sin2 α; д) tg2α; є) 2sin2α.
5. Доведіть тотожності:
а) (1 – cos 2α)(l + cos 2α) = sin2 2α; 6) cos4 α – sin4 α = cos2 α – sin2 α;
в) (sin2 α – cos2 α)2 + 2cos2α sin2α = sin4 α + cos4 α;
r) 2cos2α sin2α + cos4α + sin4α = 1; д) sin6 α + cos6 α = 1 – 3sin2α cos2α;
є) .
6. Знайдіть cos α, якщо cos4 α – sin4 α = .
Відповідь: cosα = ±.
2. Співвідношення між тангенсом і котангенсом.
, .
Перемноживши ці рівності, одержимо
Отже, tgα · ctgα = l для всіх значень α, крім α = , k, k Ζ. із одержаної рівності можна виразити tg α через ctg α і навпаки: ; .
Виконання вправ
1. Чи можуть бути справедливими одночасно рівності:
a) tg α = і ctgα = ; б) tgα = і ctgα = ; в) tg α = - і ctg α = 2
при одному і тому самому значенні α?
Відповідь: а) так; б) ні; в) ні.
2. Знайдіть
а) tg α, якщо ctg α = ; б) ctg α, якщо tg α = -1; в) tg α, якщо ctg α = 0.
Відповідь: а) ; б) -1; в) не існує.
3. Дано: х = 2tg α, у = ctg α. Знайдіть ху.
Відповідь: ху = .
4. Дано tg α + сtg α = 2. Знайдіть tg 2 α + сtg2 α.
Відповідь: 2.
5. Спростіть:
а) tg α · сtg α – 1; б) sin2 α – tg α · сtg α; в) tg 1° · tg 3° · tg 5° · ... · tg 89°.
Відповідь: а) 0; б) – соs α; в) 1.
6. Доведіть тотожності:
а) (tg α + сtg α)2 - (tg α - сtg α)2 = 4; б) ;
в) ; г) ;
є) 4 + (сtg α - tg α)2 = (сtg α + tg α)2.
3. Співвідношення між тангенсом і косинусом, котангенсом і синусом.
Розділимо ліву і праву частину рівності sіn2 α + соs2 α = 1 на соs2α, вважаючи, що соs2α ≠ 0, одержимо:
; ,
звідси: , де .
Розділимо ліву і праву частину рівності sіn2 α + соs2 α = 1 на sіn2 α, вважаючи, що sіn α ≠ 0, одержимо
; ,
звідси: , де .
Виконання вправ______________________________
1. Чи можуть бути справедливими одночасно рівності.
а) tg α = і соs α = ; б) сtg α = 1 і sіn α = ; в) tg α = і sіn α = при одному і тому ж значенні α?
Відповідь: а) ні; б) так; в) ні.
2. Відомо, що tg α = 2 і . Знайдіть sіn α, соs α і сtg α.
Відповідь: sіn α = ; соs α = ; сtg α = .
3. Відомо, що sіn α = і 0 < α < . Знайдіть соs α, tg α, сtg α.
Відповідь: соs α = ; tg α = ; сtg α = .
4. Відомо, що сtg α = -3 і α — кут IV чверті. Знайдіть sіn α, соs α, tg α.
Відповідь: sіn α = ; соs α = ; tg α = .
5. Відомо, що соs α = і α — кут І чверті. Знайдіть sіn α, tg α, сtg α.
Відповідь: sіn α = ; tg α = ; сtg α = .
6. Спростіть вираз:
а) ; б) ; в) ;
г) ; д) ; є) .
Відповідь: а) 1; б) 0; в) 0; г) 0; д) ; є) tg α.
7. Доведіть тотожності:
а) ; б) (1 – сtg α)2 + (1 + сtg α)2 = ;
в) ; г) .
VI. Закріплення матеріалу.
Приклад 1. Знайдіть cos α, tg α, ctg α, якщо sin α=0,8 i .
Розв’язання
, тому .
Тоді .
α – кут ІІ чверті, тому .
Значить .
.
.
Відповідь: cos α=___, tg α=___, ctg α=___.
Приклад 2. Спростіть вираз: .
Алгоритм розв’язання |
Розв’язання
|
|
|
1. Замінимо тангенс і котангенс відношеннями:, , А вираз у знаменнику розкладемо як різницю квадратів:
|
|
2. Зводимо дроби у чисельнику до спільного знаменника |
|
3. Ділимо дріб у чисельнику на знаменник |
|
4. Скорочуємо дріб
|
|
|
Відповідь: |
|
І варіант |
ІІ варіант |
Кількість балів |
||
|
Початковий рівень |
|
|||
1 |
Укажіть неправильну формулу: |
1 |
|||
|
А) |
Б) |
В) |
Г) |
|
2 |
Чи можуть бути одночасно справедливими рівності: |
1 |
|||
|
|
|
|
||
3 |
Якщо |
Якщо |
1 |
||
|
А) |
Б) |
В) |
Г) |
|
|
Середній рівень |
|
|||
|
Спростіть вираз: |
|
|||
4 |
|
|
1,5 |
||
5 |
|
|
1,5 |
||
Достатній рівень |
|||||
6 |
Знаючи, що , обчисліть значення cos α, tg α, ctg α за умови, що |
3 |
|||
|
|
|
|
||
Високий рівень |
|||||
|
Доведіть тотожність: |
|
|||
|
|
|
3 |
VII. Підсумки уроку Вправа «Мікрофон» .
- Сьогоднішній урок був для мене корисним, тому що ….
- Я дізнався …
- Я навчився …
- Мені сподобалось …
- Мені не сподобалось …
VIII. Оцінювання учнів. Оцінювання навчальних досягнень учнів
(з обґрунтуванням кожного виставленого балу відповідно до Критеріїв оцінювання).
IX. Домашнє завдання. Інструктаж до д/з.
Оголошення домашнього завдання ( обов’язкове та на вибір), інструктаж до його виконання.
Середній рівень
Достатній рівень
ЗНО за 30 днів. Математика. Навчальний посібник для підготовки до ЗНО