Спорт. Підсумковий урок.

Про матеріал
закріпити вивчений лексичний матеріал та вміти застосовувати знання на практиці; удосконалювати навички читання, письма, аудіювання та говоріння; сприяти розширенню словникового запасу новою лексикою.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку з англійської мови

« Спорт. Спорт у нашому житті »

   C:\Users\виталий\Desktop\Без названия678.jpg                                  C:\Users\виталий\Desktop\11.jpg                              

                                                             

                                                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Users\виталий\Desktop\sportsman-600w-33061630.jpg                                 Конспект уроку з англійської мови

Клас: 6                                                                                        

Тема. Спорт.

Підтема. Спорт у нашому житті.

Мета: навчальна: закріпити вивчений лексичний матеріал та вміти застосовувати знання  на практиці; удосконалювати навички читання, письма, аудіювання та говоріння; сприяти розширенню словникового запасу новою лексикою.

 розвивальна: стимулювати розвитку логічного мислення, розмірковувати над завданнями, різнобічно оцінювати ситуацію, аналізувати інформацію з точки зору значимості, важливості та необхідності; сприяти розвитку комунікативних здібностей, розвивати вміння співпраці у групі, розширити кругозір, сприяти розвитку мовних, пізнавальних та інтелектуальних компетенцій;

виховна: виховувати інтерес до різних видів спорту, усвідомити важливість занять спортом, поважати різні точки зору однокласників

Тип уроку: урок закріплення і застосування знань, умінь і навичок

Вид уроку: нестандартний урок, 

Форми роботи: індивідуальні, парні, групові

Методи роботи: словесні, наочні, практичні, застосування отриманих знань, умінь і навичок, частково - пошукові

Обладнання: підручник, робочий зошит, ілюстрації, предметні картки, картки з граматичним матеріалом, проектор.

Очікуваний результат: удосконалити комунікативні здібності учнів ( розповідати, характеризувати, висловлювати свої враження, захоплення щодо певноговиду спорту), закріплять граматичний матеріал, щодо вживання прислівників частотності (Adverbs of frequency) у теперішньому часі (Present Simple).

 

                                   Хід уроку      

I. Організаційна частина (4 хвилини).

1.1 Привітання.

Teacher: Good morning, boys and girls!

How are you getting on? I’m sure you do sports, you’re in a good mood and eager to work upon the topic “Sport in our life”.

 

1.2 Повідомлення теми та мети уроку (уведення в іншомовну атмосферу).

Teacher: Dear children, today we have the last lesson of our topic. On this lesson we will do a lot of work today. Let’s take a motto of our lesson “Life is nothing without sport”. Let’s start our lesson.

Today we have a quest lesson. It is devoted to a very important problem. Let’s talk about healthy way of life. Health is the most precious thing in people’s life. We can’t buy it, but we can do a lot to keep it.

1.3 Мотивація навчальної діяльності (метод “Мозковий штурм”)

Teacher: What words do you associate with the topic «Sports»? (team, baseball, basketball, sailing, baseball, snowboarding, volleyball, cycling, skating, running, hockey competition, game, health, energy, gym, stadium, field, Olympics…)

ІІ. Основна частина

 

2.1 Актуалізація лексичних знань .

1. Pair-work     Sport puzzle.

T: Find 12 sports here. The words go in different directions.

G

O

S

I

N

N

E

T

V

I

K

A

R

V

T

I

S

E

S

K

A

T

I

N

G

E

A

L

F

G

B

I

F

C

D

O

L

I

E

S

T

U

A

O

N

F

A

D

V

S

K

I

I

N

G

C

I

S

O

I

O

D

S

R

C

I

G

H

M

S

O

S

O

T

D

V

I

L

K

R

S

W

I

C

M

N

W

A

B

R

R

U

N

N

I 

N

G

I

R

O

V

I

P

A

A

U

P

U

N

V

T

T

P

W

S

H

M

E

L

O

G

O

L

F

I

S

B

B

N

V

C

M

O

L

B

B

E

R

D

A

I

O

A

L

I

P

I

C

S

E

Y

R

G

N

L

A

Y

G

L

P

S

N

A

T

T

Z

O

M

L

D

F

M

R

S

L

A

G

C

E

A

L

Y

F

I

S

T

S

A

I

L

I

N

G

G

K

G

O

N

H

L

R

I

E

S

H

S

A

U

O

S

A

G

N

I

D

C

Y

C

F

R

E

H

S

O

N

 

 

2. Teacher: Are you ready to compete? We have first task with flashcards.

 

1. Which of these sports do you know? Match them to the pictures.

 

     C:\Users\виталий\Desktop\imagesшшшш.png   C:\Users\виталий\Desktop\imageххх.jpg  C:\Users\виталий\Desktop\imagesогеа.jpgC:\Users\виталий\Desktop\сыа.jpgC:\Users\виталий\Desktop\Без названиясип.jpg

 

C:\Users\виталий\Desktop\ип.jpg C:\Users\виталий\Desktop\ьр.jpg C:\Users\виталий\Desktop\Без названияччы.jpg  C:\Users\виталий\Desktop\imagesсс.jpg  C:\Users\виталий\Desktop\еееее.jpg                   

                       

               

 rugby

 badminton

 sailing

 baseball

 snowboarding

 volleyball                                

 cycling

 skating

 running

 hockey

2. Complete the table with the words from words above:

 

 (rugby, badminton, sailing, baseball, snowboarding, volleyball, cycling skating, running, hockey). 

play

go

rugby

running

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keys: play (rugby, baseball, volleyball, badminton, hockey)

go (running, snowboarding, cycling, sailing, skating)

 

4). Фізкультхвилинка                                                                                                         

  Т. Now let’s have a rest. _______, come to the blackboard and start doing exercises, and your classmates will repeat them.

                            Hands up, Hands down,

                            Hands on hips, sit down,

                            Hands to the sides

                            Bend left, Bend right

                            One, two, three hop!

                            One, two, three stop!

                            Stand still!  Sit down!

Один з учнів проводить фізкультхвилинку.

 

 

2.2 Актуалізація граматичних структур. Grammar use adverbs of frequency.

Teacher: We use the Present Simple to talk about things we do often or every day.

I play football after school every day.

He doesn’t go skating in winter.

 

3. Complete the sentences with the Present simple form of the verbs in the box

(play, watch, not go, study, not play, go)

1. I … basketball in a team.

2. My teacher … sailing when the weather is bad.

3. My brother … TV after dinner every day.

4. … your mum … running before work? 

 

4. Rewrite the sentences with the adverb of frequency in brackets in the correct place.

e.g. I’m late for school. (always) I’m always late for school.

 

1. We play badminton. (never) _________________________________________

__________________________________________________________________

2. My dad doesn’t go running. (often) ___________________________________

__________________________________________________________________

3. My friends and I go cycling. (often) ___________________________________

__________________________________________________________________

4. We aren’t bored in the our sports lesson. (usually) ________________________

__________________________________________________________________

 

5. Put the words in order to make questions. Then write true answers for you.

e.g. play / you / tennis / how often / do / ?

 How often do you play tennis? – I sometimes play tennis.

 

1. you and your friends / go / often / sailing / do / ?

__________________________________________________________________

2. you / sometimes / bored / are / at home / ?

__________________________________________________________________

3. dinner / how often / cook / you / do / ?

__________________________________________________________________

4. your best friend / how often / watch / does / TV / ?

__________________________________________________________________

 

 

2.3    Читання.

1.Підручник впр.9 с.84

2.   Now you must finish  the proverbs. I’ll give you cards with the beginning of proverbs. You will show the cards to the opposite team, they will read and finish the proverb.

  1. Health is ... (better than wealth)
  2. A sound mind ... (in a sound body).
  3. Early to bed ... (early to rise, makes one man healthy wealthy and wise)
  4. An apple a day ... (keeps the doctors away).
  5. Good health is … (better than wealth).
  6. Eat with pleasure, … (drink with measure).

2.4 Розвиток навичок аудіювання.

T.Well,let’s continue.Our next task will be listening.You listen to some texts and guess what kind of sport is it?

1.Alice watched the game inWonderland.The Queen was playing it with the help of birds.(Cricket)

2.The name of the game sounds as a kind of sweater.(Golf)

     3.A game when 11 players run for a ball on a large field,is….(Football)

4.A game,which needs 2 teams with 5 players in each,a ball and 2 baskets on the opposite sides of the wall is ….(Basketball)

5.It’s a team game.Both men and women can play it.The players have a ball.They play the ball with their hands.There are 6 players in every team.(Volleyball)

6.It is one if the most popular games in the world.It was first played in Canada.It is a team game.It is a winter game.Only men and boys can play it.

Many people like to watch this game on TV.The players don’t run on the field.They have sticks in their hands.(Ice-hockey)

 

 

 

2.5 Робота у групах. Діалогічне мовлення.

 T. Now we’ll have a group work. Please, make two groups. I’ll give you cards with phrases. Your task    will be to make dialogues with them. Then you’ll act this dialogue.

Учні складають з поданих фраз діалог. Група, яка виконала завдання першою, розігрує діалог. Потім можливість продемонструвати виконане завдання надається другій групі.

Dialogue.

Dan: Do you like sports?

Bob: Yes, I do.

Dan: What sports do you go in for?

Bob: I go in for hockey in winter and football in summer. And what about you?

Dan: I like skating in winter and volleyball and tennis in summer.

Bob: Can you play tennis well?

Dan: Yes, I can. And what sport game can you play well?

Bob: I think I can play hockey well. I want to be a sportsman.

 Dan: Oh, that’s fine.

 

III. Заключна частина

 

Підведення підсумків уроку (бесіда з учнями) .

1.Рефлексія.

T: Today we spoke about sports.

Why is it important to go in for sports?

 What does sport give to our health?

  • I go in for sport because I want to be healthy. What about you?

P1: I go in for sport because sport is good for everybody.

P2: I go in for sport because it helps us strong and healthy.

P3: I go in for sport because it gives me energy.

1. What sport do you do?

2. Do you do this sport alone or in team?

3. When do you do this sport?

4. How often do you travel to competitions?

5. Is this a difficult sport to learn and do? Why?

6. What competitions do you want to win?

 

2. Домашнє завдання. (2 хвилини)

Розповідь про улюблений вид спорту

 

docx
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
30 січня 2022
Переглядів
704
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку