Тема уроку: Спорт у нашому житті
Мета уроку: поглибити знання студентів про важливу роль спорту в нашому житті, удосконалювати лексичні знання учнів по даній темі;
розвивати навички комунікативного спілкування, роботи в парах
та групах, навички роботи з проектом;
виховувати любов до спорту, бажання займатися спортом,
усвідомлення важливості заняття спортом як складової здорового
способу життя.
Хід уроку:
Перевірка раніше засвоєних знань
Good day . I am very glad to see each of you and I hope today's lesson will be very useful.
First of all let's start by checking the homework. At home you had to write an essay on The Role of Art in My Life. Let's listen to some of them.
Повідомлення теми, мети, задач заняття , мотивація навчальної діяльності.
What are we going to speak about today?
Right you are. We are going to speak about sport and the role which
it plays in people’s life. So are you into sport? I personally adore sport. I work out 2 or 3 times a week . My favorite kind of sport is fitness. You can see me doing fitness
I think each of you is realizing the importance of sports in a person's life. And today we will talk about it. We will revise words and phrases related with sport and read the text “Opinion about sport”. But first let`s speak w hat associate in your mind with the word “Sport”? Write down the words and make up sentences with them.
Актуалізація опорних знань студентів
Do you know the main sport terms? Let’s check your knowledge. What is it?
- A group of people in sport game (team)
- A person who trains sportsmen for competitions (a coach)
- A place where people do physical training inside the building (a gymnasium)
- A person who controls matches (referee)
- What do we do in the river? ( swim )
- What do we do with the ball? ( play )
- What game is football? ( outdoor )
- What do we do at PE lessons? ( run, jump )
Вивчення нового матеріалу.
Ознайомлення з новими словами та виразами по темі:
And now let's read the words and phrases associated with sports. There are also examples of the use of these words
Слово |
Приклад |
a pitch – поле, майданчик |
Thousands of fans invaded the pitch at the end of the game. – В кінці матчу на поле вийшли тисячі уболівальників. |
to win – виграти (матч, змагання) |
Who do you think will win this match? – Як ти думаєш, хто виграє цей матч? |
a play – п’єса, спектакль |
The school theater is going to put on a play this Thanksgiving day. – У День подяки шкільний театр збирається поставити спектакль. |
a spectator – глядач на стадіоні |
The match attracted over 40 000 spectators. – Матч зібрав понад 40 000 глядачів. |
an umpire – суддя |
I hate it when players argue with the umpire. – Я ненавиджу, коли гравці сперечаються з суддею. |
final – фінал, вирішальна гра в матчі |
Unfortunately, she lost in the final of the game. – На жаль, у фіналі вона програла. |
a bat – бита; ракетка для настільного тенісу |
A good bat is extremely expensive. – Хороша бита коштує дуже дорого. |
an amateur – спортсмен-любитель |
Andrew won his first major golf tournament while still an amateur. – Ендрю виграв свій перший великий турнір з гольфу, будучи ще спортсменом-аматором. |
sport – спорт |
Nowadays people are encouraged to take part in a sport. – У наш час людей долучають до занять спортом. |
interval – антракт |
The play was too boring, thus we left the theater during the interval. – П’єса була занадто нудною, тому ми покинули театр під час антракту. |
to draw – йти з рівним рахунком, зіграти внічию |
The team drew 2-2 with another team last week. – Минулого тижня команди зіграли внічию з рахунком 2: 2. |
a competitor – суперник |
Canada is our major competitor in hockey. – Канада – наш головний суперник в хокеї. |
Активізація лексики в реченнях та словосполученнях
Next, let's do exercise 1 - your task is to connect words to form sentences
(впр.1 , с. 134)
Говоріння
Talk with your partner on the following items( впр. 2, с. 134.)
Читання тексту “Opinions about Sports” , його переклад, пояснення складних граматичних конструкцій, переклад нових словосполучень
Read the young people`s opinions and complete them with the suitable final sentences (впр.3, с.134-135)
Письмо
Read the young people`s attitudes to sport activities in ex.3 and say if the statements below are true or false (впр.4, с. 136)
Усне мовлення
Read the resuts of the interviewing British pupils about sport at school. Ask your classmates and add some answers to the list below (впр.6, с. 136)
Домашнє завдання
Make a list of all the for and against of doing sports , which are mentioned in ex. 3. впр. 5, с. 136