Вчити помічати ознаки кожної пори року. Формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного, побаченого, почутого. Розвивати творчі здібності, збагачувати словниковий запас. Пробуджувати у дітей естетичні почуття, розвивати їхні пізнавальні інтереси. Виховувати любов до природи, бажання словами змальовувати красу навколишнього світу.
Спостереження за змінами в природі. Конкурс малюнків
Мета. Вчити помічати ознаки кожної пори року. Формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного, побаченого, почутого.
Розвивати творчі здібності, збагачувати словниковий запас. Пробуджувати у дітей естетичні почуття, розвивати їхні пізнавальні інтереси. Виховувати любов до природи, бажання словами змальовувати красу навколишнього світу.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
1.Бесіда.
- Відгадайте загадку:
Гарне, добре, по всіх
Людей дивиться,
А людям на себе
Дивитись не дозволяє (Сонце).
- А що ви знаєте про сонечко?
Сонце низько чи високо,
Посила Землі уклін,
З ним проходять пори року
І приносять безліч змін.
2. Дидактична гра.
- Які пори року ви знаєте ?
- Розставте у певному чергуванні назви пір року.
(Дві команди виставляють ланцюжок із назв пір року: зима-весна-літо-осінь).
- Давайте припадаємо назви місяців кожної пори року. (Чотири дитини підписують під назвою кожної пори року відповідні назви місяців).
Січень січе, лютий лютує,
Березень плаче, квітень квітує,
Травень під ноги стелить травицю,
Червень складає сіно в копиці,
Липень медовий бджілок чарує,
Серпень чудовий булки дарує.
Вечерень трусить груші в садочку.
Жовтень готує жовту сорочку,
Йде листопад – застеляє килими,
Грудень надходить – початок зими.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
- Яка пора року вам найбільше до вподоби? Чому?
- Ось бачите кожен місяць, кожна пора року приносить свої радощі і красу. Важко сказати, яка ж пора року найкраща . Сьогодні на уроці ми пригадаємо ознаки кожної пори року і спробуємо всі наші спостереження за змінами у природі відобразити на малюнку “Пори року”.
ІV. Творча робота.
Зимові зміни у природі
зима.
- Які зміни у живій природі відбуваються у цей час? Як нежива природа почувається взимку?
2. Гра “Вчись складати вірш”.
- Спробуймо розповісти про зиму віршами. Я буду починати рядочок вірша, а ви спробуєте дібрати потрібні зимові слова в риму.
А яка зима буває
Скаже той, хто добре (знає).
Чи ж вона буває ніжна?
Ні! Холодна й . (білосніжна).
Так. Холодна, вітер віє,
І від снігу все . (біліє),
В небі темна хмара висне
Іноді мороз аж . (тисне).
Чудеса на склі малює,
На річках мости . (будує)
Не прості, а льодяні,
Дуже гарні, мов . (скляні).
Під ногами сніг рипить
Звір від холоду . (тремтить)
Є хурделиця, природно
Є метелиця . (холодна).
Хуга є, і є завія,
Сонце світить, а не .(гріє).
І його частіш немає –
Хмара сонце . (закриває).
3. Малювання зимового пейзажу
– Давайте намалюємо першу частину нашої картини “Зима”.
(На дошці вчитель одночасно з дітьми малює зимове дерево, білого зайця, сніжинки).
Весняні зміни у природі.
4. Спостереження за змінами у живій та неживій природі.
Радіють береги:
Розтанули сніги!
На схилах річкових
Струмки дзвенять, мов сміх,
Парад свій відкриває.
Лавина льодова,
Зорі наперекір
В танок пустився вир.
Десь хлопнув окунець –
Ура! Зимі кінець!
- Якій порі року присвячені ці рядки?
- Як весну зустрічає природа?
5. Конкурс “Хто знає – той відгадає”.
(Конкурс загадок про весну: діти готують свої питання заздалегідь).
6. Малювання весняного пейзажу.
– З приходом весни починає просипатися природа і повертаються птахи, деякі тварини після зимового сну, на деревах з’являються бруньки, а за ними і перші листочки.
(На дошці вчитель до свого малюнка вносить відповідні зміни, діти малюють другу частину картини).
Літні зміни у природі.
7. Спостереження за змінами у живій та неживій природі.
Розквітають в луках квіти,
Зеленіють в лісі віти
Все зелене, молоде,
За весною літо йде.
- Пригадайте своє найяскравіше враження від літа.
- Що в цей час відбувається у природі?
(Приказки та прислів’я про літо: дати картки, на яких записані початок або кінець фрази, завдання учнів – знайти “свою пару”):
Літній день рік .(годує).
Люди раді літу, бджоли . (раді цвіту).
Не проси у Бога літа довгого . ( а проси літа теплого).
У червні на полі густо, а .(у коморі пусто).
Чоло липень і серпень не доварять, . (того вересень не досмалить).
Літо дає коріння, . (а осінь – насіння).
Що влітку вродиться, .(то взимку згодиться).
9. Малювання літнього пейзажу
(На дошці вчитель до свого малюнка вносить відповідні зміни, діти малюють третю частину картину).
10. Спостереження за змінами у живій та неживій природі.
Коли вона загляне в сад.
Наллється соком виноград.
І кислі яблука “Ранет”
Солодкі стануть, наче мед.
Як промандрує по гаях,
З червоним пензликом в руках, -
Все розмалює на путі,
Дерева стануть золоті!
- Як ви гадаєте, що це за гостя така?
- Які ще ознаки осені ви спостерігали у природі?
Малювання осіннього пейзажу.
(На дошці вчитель до свого малюнка вносить відповідні зміни, діти малюють останню частину картини.
V. Закріплення знань учнів
1. Повторення назв пір року.
- Перевіримо вашу уважність. У моїх загадках сховалися різні пори року – відгадайте їх.
Прийшла до нас бабуся
У білому кожусі
Поля причепурила –
Пухнастим снігом вкрила.
Відгадайте, хто вона,
Бабуся чепурна? (Зима)
Зійшли сніги, шумить вода,
Земля вже квіти викида,
Буяє травичка молода,
Все мертве оживає,
Коли, діти, це буває? (Навесні)
Сонце пече, липа цвіте
Вишня поспіває – коли це буває? (Влітку)
У південний край землі
Відлітають журавлі.
Знов лункий шкільний дзвінок
Нас покликав на урок. (Осінь).
2. Виставка малюнків.
VІ. Підсумок заняття
Осінь багряна. Літо – барвисте
Весна – це красуня в зеленім вбранні
Зима – синьо-біла, морозно-срібляста
Та кожна із них – до вподоби мені.