Спостерігаю за написанням слів із префіксами роз-, без-.

Про матеріал
Ознайомити учнів із літературною вимовою та написанням префіксів роз-, без-; закріплювати вміння розрізняти префікси й прийменники, правильно їх писати, розвивати орфографічну пильність, увагу до усного і друкованого слова; збагачувати словниковий запас учнів синонімами з префіксами роз-, без; виховувати почуття доброти, поваги до батьків.
Перегляд файлу

Урок з української мови у 3 класі

 

Тема. Спостерігаю за написанням слів із префіксами     роз-, без-.

Мета. Ознайомити учнів із літературною вимовою та написанням префіксів роз-, без-;

                закріплювати вміння розрізняти префікси й прийменники, правильно їх писати,                                                                               

                розвивати орфографічну пильність, увагу до усного і друкованого 

                слова; збагачувати словниковий запас учнів синонімами  з префіксами роз-, без;

                виховувати почуття доброти, поваги до батьків.

Обладнання. Презентація ,мовний матеріал.

 

                                                    Хід уроку :

I . Організація класу  до уроку

1.Привітання (2 хв)

Я всміхаюсь сонечку:

- Здрастуй , золоте!

Я всміхаюсь квітоньці -

Хай вона цвіте!

Я всміхаюсь дощику:

- Лийся , мов з відра!

Друзям усміхаюся -

Зичу їм добра.

- Сьогодні ми почнемо урок української мові з посмішки. Повернемося один до одного, посміхнемося ся і побажаємо  один одному успіхів.

2. Інтерактивна вправа «Очікування»

 Девіз уроку:  Мудрим ніхто не родився, а навчився.

- Діти,як Ви це  розумієте ?

- Які очікування від уроку Вам підказує ця народна мудрість?

- Яким буде наш урок?

- А якими будете ви?

Вчитель. –До нас на урок завітало Сонечко, як символ нашого з вами успіху.

3. Складання асоціативного куща до слова « Сонце»

 (Світло, тепло енергія, щастя, доброта,злість)

-Яке слово залишилось?

-Що означає це слово?

Щоб жити в мирі,злагоді треба бути доброю ,чуйною людиною

Вчитель. Так, сонце – це символ миру, щастя, доброти.

  • Які прислів’я про добро ви знаєте?

(За добро добром платять. Світ не без добрих людей.

II . Актуалізація опорних знань.(2 хв)

1. «Незакінчене речення»

1)Ми зараз вивчаємо розділ

 (Будова слова)

2)Змінна частина слова -це

                 (Закінчення -)

3)Частина слова без закінчення - це

                   (Основа слова - )

4)Спільна частина споріднених слів називається

                     (Корінь – )

5)Частина слова,що стоїть перед коренем називається

                      (Префікси – )

6)Частина основи слова ,яка стоїть після кореня,називається суфіксом

7) На попередньому уроці ми вивчали префікси і (службові слова)

 (Префікс – (це частина слова). А службове слово– (окреме слово.)

  • Ви молодці !

III. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу(3 хв)

1.Хвилинка каліграфії

- Розгорніть зошити,запишемо число .Класна робота.

- Діти, ми сьогодні говоримо про добро.

А хто перший нам приходить на допомогу? (Близькі та друзі)

- Давайте разом прочитаємо прислів’я .

                            Друг пізнається в біді.

  • Як ви розумієте це прислів’я?
  • Перш, ніж його записати, повторимо написання деяких букв та буквосполучень.

                                Рр  Дд  Бб  уг ру друг

  • Запишіть це прислів’я.
  • Чи є в реченні службове слово? Назвіть його.
  • Назвіть слово, у якому є префікс.

2. Проблемна ситуація

- На деякий час станемо з вами дослідниками рідного слова.

- Прочитаємо спочатку слова першого стовпчика.

Розквіт Безстрашний

розфарбувати безмежний

 рознести  безсоння

розгадати безлюдний

  • Яка спільна частина всіх цих слів ?
  •  Як називається ця спільна частина ?                  
  • (Префікс                                                                  (Префікс без-)
  • А на яку букву він закінчується?                       А на яку букву він закінчується?
  • Шановні дослідники, то який висновок можна зробити?

(В українській мові префікси роз-, без- пишуться з буквою з-)

Ознайомлення з правилом.

- Перевіримо наші припущення за правилом у підручнику

- Ви у мене ще й розумники!

IY. Повідомлення теми.  Мотивація навчальної діяльності

  • Отже, діти про що ми будемо навчатися робити сьогодні на уроці?
  • Так,сьогодні на уроці будемо далі опановувати мудрість рідної мови, а зокрема навчимося правильно вимовляти та писати префікси роз-, без- у словах.

Y. Робота над новим матеріалом(1 хв)

         1. Правильна вимова слів

- Прочитаємо слова  першого стовпчика ,розпочну я , а ви уважно слухайте:

Розписати Розбити

розклеїти роздерти

безхмарне безрогий

безстрашний безмовний

  • Який чуєте кінцевий приголосний звук у префіксах роз-, без-? (С)
  •    Наша мова милозвучна і для того, щоб легше вимовляти слово, інколи перед глухими деякі дзвінкі вимовляються глухо.
  • Але не дивлячись на це потрібно писати букву «ЗЕ»
  • Прочитаємо 2 стовпчик.
  • У другому стовпчику звук (з) вимовляється дзвінко, бо наступний дзвінкий.
  •  Отже, потрібно не тільки правильно писати, а й правильно вимовляти.

     2. Повторення правила

   У префіксах роз- і без-

    Не буває букви «ес»

     Букву «зе» завжди пиши

      І усім  про це ти розкажи.

YII. Первинне закріплення

1.Робота з підручником ( 7 хв)

1.Виконайте вправу  1 на стор.56

Списати подані слова.Позначити в них префікси.

2.Вправа 2.

- Утворити слова з префіксами  - роз або - без від поданих слів і записати .Позначити префікси

2. Фізкультхвилинка (1 хв)

Встаньте ті, хто серцем добрий.

Підстрибніть, хто з вас хоробрий.

Покрутіться щедрі й чесні.

Ну, а злі в долоні сплесніть.

Підстрибніть, хто маму завжди слуха.

Неслухи смикніть себе за вуха.

Хто веселий, усміхніться.

Ті, хто вдячний, поклоніться.

Дуже гарні тут малята!

Ждіть даруночків до свята.

3.Творче завдання ( 3 хв)

А)Замініть одним словом. (Усно)

1).Тварини, які не мають хребта.(Безхребетні)

2). Небо, на якому немає хмар.(Безхмарне)

3). Людина, яку нікому захистити. (Беззахисна)

4). Чоловік, який не має роботи. (Безробітний)

Б) До виділених прикметників доберіть з довідки синоніми з префіксами без-.

Засушливе літо-     сумний день  -

 пустинний острів -                                     жорстокий вчинок-

Слова для довідок: безлюдний, безрадісний, безжалісний, бездощове.

  • Запишемо у зошит під мою диктовку: Бездощове літо, безлюдний острів, безрадісний день, безжалісний вчинок.
  • Виділіть префікс.

4.Гра «Знайди слово» (на дошці)(2 хв)

  • префіксом роз-                                                -з префіксом без-

 

 

 

5.   Гра « Будівельник»(2 хв)

Без   вітр ян ий 

Без   вод   н ий   

Роз   пис   к   а

Без хмар н ий- 

 

 6.Виразне читання тексту ( 4 хв)

А зараз ми прочитаємо текст про одну дівчинку. Я б хотіла, щоб ви були схожі на неї.

         «  По дорозі зі школи я роздумую, якби мені допомогти мамі. Прийшовши додому, розпитала у неї, що я можу зробити. Ненька мені розказала.

            Я роздягнулась, пообідала. Потім розтопила пічку і розвісила сушити білизну. А ще розповіла молодшій сестричці казочку.

            Ось і прийшов час готувати домашнє завдання. Я довго розмірковувала над задачею, поки врешті-решт не розв’язала її.

             Мама дуже розвеселилась, побачивши,що я хороша помічниця і школярка».

  • Що ви можете сказати про цю дівчинку?
  • З яким префіксом найчастіше вживалися слова у тексті. Випишіть їх, виділіть префікс .

         YIII. Підсумок уроку(1 хв)

     1.   Гра  «Мікрофон»

  -   Чи збулися ваші очікування?

  -  Чи сподобався вам наш урок?

   -  Що ж ви запам’ятали про правопис префіксів роз-, без-.?

     2.  Слово вчителя

    -  А я хочу сказати, що ви, мої любі, сьогодні працювали  - бездоганно, відповідали – безпомилково, безупинно, розважливо, роздумливо.

- Оцініть свою роботу на уроці за допомогою цеглинок.

    3.Домашнє завдання

Стор. 57 ,вправа 9

 

doc
Додано
26 листопада 2021
Переглядів
1421
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку