СПР з підрядними ступеня і способу дії та підрядними порівння
Номер слайду 2
Підрядними ступеня і способу дії називаються речення, що вказують на ступінь і спосіб дії головного речення і відповідають на питання якою мірою? наскільки? як? у який спосіб? У світі все було так (як?), як сто, і тисячі, і мільйони років тому (Ю. Збанацький). Пісенність Шевченкової лірики настільки приваблива і природна (якою мірою? наскільки?), що багато його поезій стали народними піснями (О. Гончар).
Номер слайду 3
Підрядні ступеня і способу дії приєднуються до головного речення сполучниками ніж, чим, як, мов, немов, наче, неначе, ніби. У головному реченні здебільшого вживається вказівне слово так.
Номер слайду 4
Підрядні ступеня і способу дії можуть вказувати і на ступінь вираження якості: Скільки зір у високім небі, стільки співів у серці моїм (В. Сосюра). Вона засоромилась вся, аж сльози заблищали на очах (М. Коцюбинський).
Номер слайду 5
Різновидом підрядних способу дії є підрядні порівняльні. Вогонь то здіймався, то падав, наче дихали груди (М. Коцюбинський). Видно, хоч голки збирай (Народна творчість).
Номер слайду 6
Порівняльні сполучники як, мов, немов, наче, неначе, ніби, ніж часто приєднують неповні підрядні речення, що називаються порівняльними зворотами: Навколо стало видно, як удень(В. Козаченко). На хвилину залягла тиша і натяглася, наче струна (М. Коцюбинський).
Номер слайду 7
ЦЕ ТРЕБА ЗНАТИ!Якщо порівняльний зворот входить до складу присудка, то він комою не відокремлюється: Руки зробилися як лід. Він був неначе і сонний (М. Коцюбинський).