«Стилі музики, смаки та уподобання»

Про матеріал
Конспект уроку з англійської мови за темою «Стилі музики, смаки та уподобання».
Перегляд файлу

Тема: «Стилі музики, смаки та уподобання»

Цілі уроку:

Навчальна: підготовка та вдосконалення лексико-граматичних навичок говоріння та вміння вести діалогічну та монологічну мову за заданою тематикою, вдосконалення уявлення про деякі музичні стилі (джаз, блюз, фолк-музика, кантрі-музика), удосконалювати вміння розуміти англомовну мову на слух, удосконалення техніки пошукового читання та писемного мовлення, розвивати навички співробітництва через роботу в парах та групах.

Розвиваюча: розвивати вміння висловлювати аргументоване ставлення до поставленої проблеми. Розвивати критичне мислення, пам'ять, здатність узагальнювати та аналізувати.

Виховна: формувати ціннісні орієнтири; виховувати естетичний смак; розвивати прагнення дізнатися більше про музику інших країн, розширення загального світогляду учнів; посилення інтересу до уроків англійської мови та музики в цілому.

 

Тип уроку: урок удосконалення знань, умінь та навичок, цільового застосування засвоєного матеріалу.

 

Обладнання уроку: презентація, опорний конспект.

Хід уроку

MUSIC IN OUR LIFE

Music is the Universal language of the world”

H.Longfellow

І Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення:

1.Greeting:

Good morning, dear children! How are you today? How are things going with you? I hope you are OK!

2.Theme, aims and warming - up:

Today we are going to talk about music. Music is a universal language.

II. Основна частина уроку

  1. Робота у групах. Завдання: скласти три діалоги з шести карток.

They say you love music.

Yes, but never mind. Keep on playing.

I don’t know whether to buy my daughter a piano or a violin.

Oh, buy her a violin. You can kick a violin in his bits when you’re fed up, but you can’t do the same with a piano.

Aren’t your daughter’s piano lessons costing you too much?

On the country. Thanks to them I could buy the house next door at half its worth.

 

  1. Фонетична зарядка

https://fsd.videouroki.net/html/2020/02/22/v_5e5178f56d758/99745783_1.png

T: You like music, don’t you?

What kind of music do you prefer?

(Classical, pop, jazz, reggae, rap, heavy metal, country, folk, etc.)

Do you play any instrument?

Who is your favourite singer?

What is your favourite group?

Why do you like his/her/their music?

When do you usually like to listen to music?

  1. Перевірка домашнього завдання.
  2. Подання нового матеріалу.

Ex.2, p.90 - Look at the photos. Say where the people are, what they are doing, what you think their age is. Do they enjoy listening to music? What kind of music do they listen to? Use the words in the box.

  1. Listening & Reading

Do Ex.1, p.90 - Listen and read a poem. Say why the author says that music is everywhere.

       Do Ex.3, p,91 - Listen and complete the text. Use the words in the box given below. Say where you think music tunes come from.

  1. Speaking

Work in pairs. Take turns to ask and answer the questions.

1. Why is music called ‘a universal language’?

2. How does music communicate to different people?

3. What do our emotions depend on?

4. What kinds of sounds did the ancient people listen to?

5. How has the music changed through centuries?

6. What helps modern composers make their expressions more personal?

ІІІ Заключна частина уроку:

  1.  Hometask:

Do Ex.8, p.92 – Write a short essay on the topic “Music Is a Part of My World”.

  1. Summarising

Which types of music do you prefer?

Discuss your likes/dislikes with your partner. E.g.: I like classical music, I find it relaxing. – I prefer the hip-hop music. It makes me want to dance. You are to choose a favourite piece of music you’d like to listen to while you do each activity. І  т.д. 

docx
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
13 жовтня
Переглядів
108
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку