«Сторінками книги природи»
(Комплексне заняття з рідної природи та англійської мови
для дітей середньої групи)
Вихователь ЗДО 12
Шемейко Т.В.
Програмовий зміст: поглиблювати й розширювати знання дітей про природу та її вплив на життя людей; продовжувати вчити викладати екологічні ланцюжки для різних живих істот; закріплювати знання дітей про живу і неживу природу та їх взаємозв’язок; формувати вміння орієнтуватися за екологічними таблицями, розгадувати кросворд, відгадувати загадки, складати речення про природу. Продовжувати знайомити дітей з назвами частин тіла англійською мовою, закріплювати слова англійської пісні. Розвивати логічне мислення, уяву. Виховувати любов до природи, бажання охороняти її.
Хід заняття
Вихователь: Сьогодні ми звертаємось ще до однієї з сторінок чудової книги природи:
«Жили собі у всесвіті дев’ять сестер, дев’ять красунь. Та одна з них була найчарівніша. Милувала вона своїми чистими очима, що сяяли плесом тихих озер, дзвінким життєрадісним голосом, що розливався пташиним щебетом, видзвонювався крихітними цвіркунами. Розвівалося на вітрах її розкішне зелене волосся з переплетеного березового та вербового гілля. А ще красуня мала велику вдачу. Ступить крок - і заллється все навколо яскравими кольорами, а притихне в задумі - і видніється рожевий обрій».
-Чи впізнали ви, діти, цю красуню? Так, це - Земля. Наша домівка. Ось вона.
(Вихователь показує дітям глобус).
-Такою ми бачимо її з висоти космічного простору.
-Що означають її кольори? (Зелений- дерева, трава, квіти. Синій - вода. Коричневий - гори. Жовтий – пісок).
-Та минав час. Почали тьмяніти її очі - озерця, рідшати волосся, затихати голос. А в душу закралася тривога. Що саме непокоїть нас і так тривожить? (Багато сміття, забруднене повітря, вирубані ліси, зламані гілки, поруйновані гнізда, витоптані квіти, звірі в капканах).
-Ось, скільки проблем ви назвали. А що ж ми повинні робити, знаючи, що наша рідна домівка б’є на сполох?
Дидактична гра «Екологічні знаки».
(Діти вибирають знак і називають правила поводження в природі. Що можна робити, а що забороняється?).
Вихователь: Виходить, що людина може знищити все навколо. Ось цікаво, якби ми змогли перетворитися на якийсь час на квіти, комах, птахів, тварин. Щоб нам понад усе сподобалось, а чого ми найбільше боялися? За допомогою своїх мрій і фантазії спробуйте уявити себе живими істотами.
Гра на розвиток емпатії.
(Діти перетворюються на живих істот, імітують їхні рухи і розповідають про свої страхи і вподобання).
Вихователь: Ось подивіться, на цій таблиці є живі істоти, на яких ви перетворилися. (Показує таблицю).
-Як можна назвати всіх, хто намальований у першому рядку? ( птахи).
-Скільки всього птахів у таблиці? (чотири).
-Кого більше - тварин чи комах? (комах).
-На скільки груп можна розділити всіх, хто зображений на таблиці? (Три - птахи, комахи, тварини).
-Подивіться на малюнку у третьому стовпчику. Що спільного на всіх, хто там намальований? (всі вони літають).
-Порівняйте перший і другий стовпчики. Що ви помітили спільного? (У кожному стовпчику зображена пташка, комаха, тваринка).
Вихователь: А чи уявляєте ви себе частинкою природи? На які великі дві частини поділяють природу? Що належить до живої природи? Чи може існувати жива природа без неживої?
-А тепер, дітки, пограємо у гру, яка називається «Павутинка», та з’ясуємо, чи дійсно це так.
Гра « Павутинка»
(У дітей прикріплені емблеми із зображенням представників живої і неживої природи. Діти стають у коло і передають клубок ниток один одному:
«Я пташка - я люблю комашку.
Я комашка - я люблю сонечко.
Я сонечко - я люблю земельку
Я земелька - я люблю жабку» і т.д.
(По завершенню діти роблять висновок, що жива природа не існує без неживої).
Вихователь: Поки ми гралися, комусь вже потрібна допомого. Це Буратіно, його частини розсипалися, і зараз ми його зберемо за допомогою гри.
Гра»Частини тіла» (англійською мовою)
(На фланелеграфі діти самостійно збирають ляльку Буратіно по частинах, прикріплюючи і називаючи їх):
This is a head - це голова
This is a nose -це ніс
This is a mouth -це рот
These are eyes -це очі
These are ears - це вуха
These are shoulders -це плечі
These is an arm - це рука
These is a leg- це нога
Вихователь: Ви допомогли Буратіно. Але я почула, що це дерево теж потребує допомоги.
-А що потрібно для життя дереву? (Сонце, земля, вода, людина).
(Грає музика, чути спів пташок).
Вихователь: Високо-високо в небі щебече маленьке пташеня. Це жайворонок. Він дуже вдячний вам за допомогу. Нарешті вся природа ожила, заспівала. Давайте складемо речення про природу:
Дидактична гра» Доповни речення»
-Сонце світить яскраво…
-Вітер гойдає...
-Комашка сховалась...
-Їжачок побіг через...
-Камінець лежить...
Вихователь: Діти, я вважаю вас справжніми друзями й охоронцями природи. І, закриваючи нашу книгу, згадаємо девіз нашої групи:
«Природа нам -як рідний дім.
Вона усім, як мати.
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про неї треба дбати.»