Стресові фактори середовища та здоров’я людини

Про матеріал
"Біологія і екологія " Рівень стандарту 11 клас Тема 6 Біологічні основи здорового способу життя Конспект уроку на тему: "Стресові фактори середовища та здоров’я людини"
Перегляд файлу

Тема уроку          Стресові  фактори середовища  та здоров’я

людини

Цілі уроку:

        освітня:      сформувати знання учнів про вплив навколишнього середовища на  організм людини, а також  ознайомити учнів із стресовим факторами, які шкодять здоров’ю;

        розвивальна:   оцінювати вплив навколишнього середовища та  стресових   чинників на організм  людини, робити висновки про необхідність уникати стресових ситуацій;

         виховна:     виховувати власне ставлення до необхідності дотримуватися здорового способу життя, та бережного ставлення до навколишнього середовища.

Обладнання та матеріали:        слайди, таблиці, олівці, папір.

Тип уроку:                              засвоєння нових знань.

Очікувані результати:    розкривати та розуміти взаємозв’язок живого зі своїм довкіллям, наслідки порушень умов життя та подолання екологічних проблем; набувати навички безпечної поведінки та збереження власного здоров’я; а також  бути готовими до участі у природоохоронних заходах.

Методи та методичні прийоми:

  1. Інформаційно–рецептивний:       словесний, наочний.
  2. Репродуктивний:                            конкретизація, закріплення знань.
  3. Проблемно–пошуковий:               постановка проблемного питання,

                                                            індивідуальна робота       

  1. Візуальний :                                    складання схем.

 

Структура уроку.

  1. Організаційний момент (1  хв.)
  2. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів( 5  хв.)
  3. Вивчення нового матеріалу ( 30 хв.)
  4. Узагальнення та систематизація знань учнів ( 5 хв.)
  5. Підсумок уроку (3 хв.)
  6. Домашнє завдання (1 хв.)

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів.

Працюємо над розгадуванням « Кроссенсу»

C:\Users\4\Pictures\images (33).jpg

C:\Users\4\Pictures\images (35).jpg

C:\Users\4\Pictures\Без названия (37).jpg

C:\Users\4\Pictures\images (34).jpg

C:\Users\4\Pictures\Без названия (36).jpg

C:\Users\4\Pictures\Без названия (38).jpg

C:\Users\4\Pictures\Без названия (39).jpg

C:\Users\4\Pictures\images (37).jpg

C:\Users\4\Pictures\images (36).jpg

 

Який висновок треба зробити після виконаного завдання?

Стрес – це не те, що з вами трапилось, а те, як ви на це реагуєте.

                                                                         ( Г. Сельє)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Що таке стрес?

Стрес – це втрата самоконтролю і невідповідності бажань і дійсності.

                                                 ( Р. Еліот.)

  1. Природа чинників стресу .

Згадайте, які  чинники можуть стати стресорами.

 

          Фізичні                   Хімічні                             Біологічні

 

 

                                     Чинники стресу      

 

                     Соціальні                     Екзогенні                  Ендогенні

  1. Інтенсивність та тривалість дії стресу.

Вплив стресорів залежить від їхньої інтенсивності й тривалості дії, а також від фізичного й психічного стану організму. Позитивні емоції можуть зменшити негативний тривалий вплив тривоги й переживань, а негативні – посилити дію стресорів. Однак не кожен вплив викликає стрес.

 

  1. Стадії стресу за Г. Сельє.

C:\Users\4\Pictures\400px-General_Adaptation_Syndrome_ukr.jpg

  1. Механізм впливу стресових чинників.

Згадаємо наш «кроссенс». Дія стресорів починається з порушення гомеостазу, що є сигналом для активації регуляторних центрів та активації стрес – системи. Тобто запускаються фізіологічні та функціональні системи, які специфічно відповідають на дію конкретного стресора.

 

Порушення гомеостазу  →   стрес система  → адаптивна відповідь → відновлення гомеостазу ( еустрес) або тривала дія стресора → дистрес.

 

  1. Наслідки стресу.

Негативні                           

  • напади агресії;
  • перепади настрою;
  • втрата інтересу до життя;
  • порушення сну;
  • головний біль;
  • шлункові розлади;
  • загострення хронічний хвороб.

        

Позитивні

  • захищають організм, примушуючи швидко реагувати на ситуацію, що склалася;
  • якщо людина успішно долає стрес, це підвищує її самооцінку і впевненість.

 

  1. Біологічне значення стрес – реакції.

                              Загальний адаптаційний синдром.

1.  збільшення концентрації універсального мобілізатора функцій – Са та ферментів – протеїнкіназ;

2.  активація мембранних білків завдяки збільшенню активності ліпаз і фосфоліпази;

3.  мобілізація енергоресурсів, що призводить до збільшення концентрації глюкози, жирних кислот, амінокислот в крові;

4.  спрямована передача ресурсів у функціональну систему, що здійснює адаптивну реакцію;

5.  активація синтезу НК та білків в різних органах.

       Унаслідок взаємодії фізіологічних систем та стрес-системи відновлюється гомеостаз організму. Але відповідний процес відбувається, якщо сила й тривалість дії стресора є помірним. Надмірний і тривалий вплив стресорів викликає перетворення адаптивних ефектів на шкідливі, що може призвести до порушень функцій організму та викликати захворювання.

 

  1. Навколишнє  середовище та його чинники. Вплив чинників середовища на здоров’я людини.               ( перегляд слайдів презентації)

За твердженням фахівців ВООЗ, здоров’я людини на 50% залежить від способу життя, на 20% - від спадковості, на 10% - від медичних послуг і на 20% - від стану  навколишнього середовища.

      Навколишнє середовище – сукупність абіотичного, біотичного, антропічного  середовищ , які впливають на людину та її діяльність. Це явища природи, речовини, енергія, природні тіла, сили, що перебувають в контакті з людиною.

       Абіотичне середовище та його чинники: космічні, геофізичні, кліматичні, едафічні, гідрологічні.

       Біотичне середовище: біорізноманіття та природні об’єкти та їхні взаємозв’язки ( внутрішньовидові  та міжвидові ).

       Антропічне середовище: природні екосистеми, природні ландшафти, антропогенні об’єкти.             

 

  1. Робота з підручником та іншими джерелами.

Знайти співвідношення між середовищами, їх чинниками та прикладами. Відповіді внести в таблицю відповідей.                                                       

 

Робота по знаходженню співвідношення.

Середовище

Чинники

Приклади

А.   абіотичне                  

 

1      едафічні

а        місячне світло

Б.   біотичне                 

 

2     гідрологічні

б       магнітне поле

Вантропічне     

 

3      кліматичні

в    вологість повітря

 

 

4      міжвидові

г       сольовий склад

 

 

5      геофізичні

д       мікробіогенні

 

 

6       космічні

є       дендропарки

 

 

7      антропогенні

е       природні          радіонукліди

 

Таблиця для відповідей

А

6а,  1е,  3в, 5б, 2г.

Б

4д.

В

7є.

 

  1.  Середовища життя та здоров’я людини.

(разом з учнями робимо висновок, вставляючи пропущені слова)

 

Отже,  людина є частиною ………, і впливи чинників навколишнього …. є важливою …  її існування. Біотичне середовище – це сукупність ресурсів, що справляють на нього … або опосередкований … . Знання чинників антропогенного середовища важливі для формування, … й … здоров’я людини.

ІV. Узагальнення знань.

     1).  Розгадування кросворду.

 

 

1 

 

 

 

 

2  

 

 

 

 

 

 

 

3  

 

 

 

 

4  

 

 

 

 

 

5  

 

 

 

 

6   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

7

 

 

 

 

8   

 

 

 

 

 

 

  1. Ніколи не буває багато для життя.                           (знань)
  2. Досконала природна біосистема.                            (людина):
  3. Центральний  регулятор відповіді на стресори.   (кора)
  4. Змінює сталий баланс організму.                             (стрес)
  5. Найбільше середовище життя.                                 (водне)
  6. Місце існування живих організмів.                        (середовище)
  7. Місце утворення додаткових білків в

екстремальних умовах.                                             (м′язи)

  1. Найважливіше для людини.                                     (життя)

 

V. Підсумок  уроку

Найголовніший висновок нашого уроку, це ваше розуміння, що здоров’я людини це скарб, який можливий тільки в здоровому навколишньому оточенню, як природному так и суспільному.

 

VІ. Завдання додому .

Опрацювати відповідний параграф підручника, вміти відповідати на запитання.

 

                                                                                                             Додаток

Розгадування кросенсу по принципу «равлика» : 1-2, 2-3, 3-6, 6-9, 9-8, 8-7, 7-4, 4-5.

  1. Стресор – порушення гомеостазу.
  1. Збудження кори головного мозку.
  1. Реакція ендокринних залоз ( реакція тимусу).

 

  1. Нормалізація роботи органів.
  1. Відновлення гомеостазу – подолання стресу.
  1. Надниркові залози – виділення адреналіну.
  1. Мобілізація функцій організму.
  1. Активація процесів анаболізму.
  1. Мітохондрії забезпечують вироблення додаткової енергії.