Структура та обсяг корекційно-розвивальної системи занять з подолання комунікативних порушень у старших дошкільників із ТПМ та психоемоційними розладами поведінки з використан

Про матеріал
Комунікативні здібності - вид здібностей, що проявляється у сфері спілкування та сприяє успішності людини в різноманітних сферах діяльності. У дітей із ТПМ та психоемоційними розладами поведінки часто спостерігаються такі комунікативні порушення: зниження потреби в спілкуванні, несформованість способів комунікації, недорозвинення ігрової діяльності, зниження активності і самостійності в процесі спілкування, агресивність, підвищена збудливість, тривожність, конфліктність і т.д. Таким чином, подолання комунікативних порушень якомога раніше - в дошкільному віці - є актуальною проблемою, вирішення якої має важливе значення як для кожної конкретної людини, так і для суспільства в цілому. Спеціально розроблена система занять з використанням обладнання LEGO-дакт, а також методів ігротерапії, казкотерапії, психогимнастики і колективної творчості допоможуть подолати комунікативні порушення старших дошкільників із ТПМ та психоемоційними розладами поведінки в комунікативному розвитку.
Перегляд файлу

Система занять з подолання комунікативних порушень у старших дошкільників із ТПМ з використанням обладнання LEGO

Заняття 1

Казка починається. Знайомство з містом «LEGO-КРАЇНА «

Завдання:

мотиваційні:

  • викликати початковий інтерес;
    • створити у дитини бажання допомогти казковим героям.

виховні:

  • виховувати дружні взаємини між дітьми;
  • виховувати готовність допомагати і здатність до співпраці.

терапевтичні:

  • боротьба зі страхом, який вселяє Баба Яга і Дракон.

Розвиваючі:

  • продовжувати вчити дітей, на прикладі казкових персонажів, розрізняти і розуміти характер емоційного стану людей;
  • вправляти в вираженні протилежних емоційних станів;
  • вчити диференціювати вчинки казкових персонажів;
  • розвивати уяву.

Короткий зміст

1. Читання Першої казки про LEGO-країну. Бесіда за змістом казки.

Мета: створення мотивації, стимулювання пізнавального інтересу, актуалізація почуття доброти особистості. Створення незвичайної, «Казкової» атмосфери. Налаштування на спільне слухання казки. Розвиток наочно-образної пам'яті, творчої уяви, уваги, пам'яті. Формування мотивації на спільну діяльність.

Мета бесіди: пояснити розуміння змісту казки, розвивати вміння вести діалог.

  1. Гра «Тіні»

Відмова від звичних вербальних и предметних способів взаємодії, перехід до безпосереднього спілкування, подолання сформованих ігрових стереотипів. Відпочинок, розслаблення, зміна виду діяльності, рухів, активність після статичної пози слухача.

3. Поява Феї-хранительки LEGO-країни у з чарівними подарунками

Мета: сюрпризний момент, збагачення ігрового задуму, перехід до інтерактивної гри (мета, способи вирішення, спільно-індивідуальна діяльність, обмін враженнями).

4. Конструювання будиночків за схемами парами. Малювання стін майбутніх кімнат. Спільно-індивідуальна колективна діяльність. Залучення до колективної творчої діяльності дітей,  які не мають досвіду колективної роботи, збагачення дитячої творчої гри.

5. Чарівна поява маленьких чоловічків - жителів LEGO-країни. Ефект досягнення поставленої мети, переживання, співчуття.

6. Спільна режисерська гра

7. Ритуальне прощання. Чарівне заклинання: «скажем ми всього три слова, посміхайся – буде кльово!» Подарунки на пам'ять (розмальовки на тему ігор)

Технічний супровід

 - барвисто оформлена книга казок LEGO-країна у з ілюстраціями;

- фігурки Феї, Баби   Яги, Дракона;

- аудіозаписи чарівної музики;

- плащ і окуляри для казкарки;

- схеми LEGO-будиночків, паперові заготовки для прикрас стін із зображеними на них вікнами;

- конструктор LEGO-дакт;

- розмальовки на тему ігор.

Хід заняття

Педагог:  Діти, сьогодні у нас незвичайна зустріч. В гості до нас прийшла казка. (Показує книгу казок LEGO-країна).

- Хочете послухати?

- Так.

- Тоді сідайте зручніше (діти сідають на стільчиках під плавну казкову музику). А хто зазвичай дітям розповідає казки?

- Казкар, бабуся, мама, тато.

- Правильно, тому я зараз перетворююся на казкарку.

Педагог одягає «чарівний плащ», «казкові» окуляри» і говорить заклинання:

«Була Тетяна Іванівна - стала казкарка». Казка починається ...

Читає казку, показує ілюстрації:

Перша казка про LEGO-країну.

В деякому царстві, десь далеко-далеко було прекрасне місто, яке мало чудову назву LEGO-країна.

Dealey Plaza, part of Eric Peschke's LEGO treatment of the Kennedy assassination. З незапам'ятних часів жителі цього міста були дуже дружні, добрі і веселі.

Славилося місто красою своїх вулиць, акуратністю будинків, чистотою і радісним настроєм маленьких чоловічків - жителів міста. А все це було можливо тому, що жителі LEGO-країни уміли все робити разом. Вони були маленькі, тому тільки всі разом могли впоратися з будь-якими справами ...

Разом було легше домовитися, якщо були в чомусь не згодні.

Разом вони допомагали друзям, якщо у них були труднощі (наприклад, у когось не виходило спекти смачний пиріг або побудувати гарний будинок) ...

Разом жителі вирішували, якого кольору і якої форми побудувати будинки на одній вулиці.

Разом жителі веселилися, гуляли, святкували дні народження.

Якщо у когось був важкий день (так буває в житті кожної людини: ми можемо втомитися або сумувати, журитися), всі разом намагалися підтримати його: іноді розповісти веселу історію, іноді просто вислухати або побути поруч.

Ось чому це місто всі навколо називали LEGO-країна. Мирним було місто: там не було бійок і сварок, в суперечці народжувалася істина, маленькі чоловічки були веселі і добрі, вони вміли радіти і втішити друзів ...

Логово дракона Lego 41178  Але ось настали важкі часи для царства-держави. Щоночі в різні міста став навідуватися великий-превеликий злий дракон, який забирав людей в свій замок на горі. Що сталося з цими людьми - ніхто не знає. І тільки в LEGO-країні не пропало жодного маленького чоловічка. А вся справа в тому, що жителі міста ховалися в свої будиночки, сиділи там обнявшись і умовляли один одного не боятися, втішали один одного, гладили. Дракон не любив  добрих слів і, коли чув їх, намагався швидше полетіти і продовжити пошуки в тих будинках, де не було чутно добрих слів.

Як ви вже, напевно, здогадалися, в LEGO-країні таких будинків не було, тому всі маленькі чоловічки залишилися цілими і неушкодженими.

Фігурка Bullyland Феї Disney Перівінкл 6.5 см (12842)Тоді дракон змовився зі злою Бабою Ягою. Вона придумала зачарувати будинки в LEGO-країні так, щоб будь-хто, хто в них заходить - стає злим, холодним, образливим. А для цього на LEGO-країну  вона послала злісну зливу. Всі будинки намокли і від злої води стали зачарованими.

У місті була добра Фея, хранителька LEGO-країни. Вона попередила жителів про навислу над ними небезпеку і до настання темряви всі жителі міста зустрілися на гарній площі і вирішили побудувати повітряний корабель, щоб полетіти на ньому в далекі краї, щоб побудувати там нове місто і жити там як і раніше ...

Тільки з тих пір вони ніяк не можуть приземлитися, бо з висоти їм видно чорні плями злості над містами і будинками. Це вірна ознака того, що люди в цих місцях зляться, не підтримують один одного, ображаються, сердяться і ненавидять ...

Не хочуть маленькі чоловічки LEGO-країни будувати нове місто в таких місцях ...

Мріють вони знайти таке місце,  де люди веселі і добрі,  дружні і сміливі, вміють допомагати один одному і домовлятися, щоб в світі було менше зла і більше добра.

Приклад запитань для бесіди за змістом  казки:

- Чи сподобалася вам казка?

- Про кого йдеться в цій казці?

- Якими були жителі LEGO-країни?

- Чому маленькі чоловічки покинули своє гарне місто?

- Що вони хочуть знайти?

- А ви хочете допомогти маленьким чоловічкам?

- Як же ми можемо їм допомогти? (Не ображати один одного, бути добрими, дружними, веселими, навчитися підтримувати один одного і допомагати)

- Які гарні слова ви говорите! А чи вийде у нас з вами все це зробити, давайте перевіримо?

Гра «Театр тіней»

Педагог:

- У кожного з нас є тінь. Ми часто не звертаємо на неї уваги, хоча вона - наш найвірніший друг. Вона слідує  за нами всюди і в точності повторює всі наші рухи: гуляє, бігає, стрибає, займається і спить разом з нами. Вона дружить з тінями наших друзів, прислухається  до тіні наших мам і тат. Вона як дві краплі води схожа на нас, тільки вона не вміє розмовляти і видавати звуків: вона все робить безшумно. Давайте уявимо, що ми - наші тіні. Погуляємо по кімнаті, подивимося один на одного, спробуємо один з одним поспілкуватися, а потім разом побудуємо що-небудь з уявних кубиків. Але при цьому ми будемо намагатися робити це тихо-тихо, не видаючи жодного звуку. Добре? Тоді почали.

 Діти разом з ведучим мовчки пересуваються по кімнаті, дивляться один на одного, вітаються за руку. Дорослий показує дітям приклад гри з уявними кубиками: бере в руки уявний предмет, оглядає його, кладе його на попередній кубик, поправляє, кличе дітей до себе, показує їм, що вийшло, жестами просить їх допомогти будувати далі.

Педагог:

- У вас дуже добре вийшло. Давайте відпочинемо, закриємо очі, послухаємо музику і уявимо місто маленьких чоловічків LEGO-країни.

Діти, сидячи на стільчиках, слухають музику, закривши очі.

Несподівано з'являється Фея (переодягнений дорослий або маленька лялечка) з казковими дарами.

Діти відкривають очі і бачать Маленьку Фею. Фея вітається з дітьми і каже: «Ви впізнали мене? Правильно, я Фея - берегиня LEGO-країни. Я бачу, що ви зможете допомогти місту маленьких чоловічків ... А я допоможу вам, друзі. Ось мої чарівні дари».

Звучить таємнича музика, гасне світло, а коли включається, - Фея зникає, перед дітьми лежать артифакти:

  • Закони добра (інакше жителі не захочуть приземлитися в нашому місті).
  • Закони LEGO-країни
  • Взаємовідносини людей - велика цінність, і важливо вміти підтримувати їх, щоб вони не зіпсувалися;
  • Не чекай від інших, що вони прочитають твої думки, говори їм про те, що ти хочеш, відчуваєш чи думаєш;
  • Не потрібно гнобити інших людей і не давай їм «втратити обличчя»;
  • Чи не нападай на інших, коли тобі погано;
  • Чарівне заклинання, написане на казковому старовинному пакунку: «Давайте не будемо сердитися, посмішка завжди стане в нагоді!»;
  • Різні схеми будинків, паперові та картонні деталі міста
  • (Стіни, дерева, кущі, предмети інтер'єру);
  • Коробка з деталями конструктора LEGO-дакт.

Діти разом з Педагогом розглядають «дари», обговорюють, для чого вони потрібні, що можна з ними зробити і т.д. Обговорюються правила добра, діти символічно підписуються під ними (ставлять відбитки своїх пальців).

Починається спільно-індивідуальна робота і взаємодія в парі з конструювання будиночків за схемами, прикраси будиночків.

Поступово діти складають готові будинки в одну композицію.

Педагог просить дітей закрити очі. Лунає чарівний звук загадково-повітряної мелодії: УРА! Прилетіли маленькі чоловічки! Вони дякують дітям, розмовляють про почуття:

- Чи змогли б ви в поодинці побудувати такі красиві будинки?

- Які правила вам сподобалися?

- Кому б ви хотіли сказати сьогодні спасибі?

- Що вам сьогодні запам'яталося?

- І т.д.

Чоловічки прощаються з дітьми до наступної зустрічі і кажуть, що чекають їх у гості, просять приносити свої іграшки для знайомства, щоб пограти в цікаві ігри на наступному занятті.

Наступні зустрічі проходять протягом тижня малими підгрупами у вільний від занять час, діти приносять свої іграшки, знайомлять маленьких чоловічків з ними, продовжує розгортатися творча сюжетна гра за допомогою дорослого. Крім цього діти допомагають зробити LEGO-країну  більш затишною, пропонують свої рішення, як це можна зробити.

Можливі теми ігор:

  • Маленькі чоловічки просять допомогти прикрасити будиночки і двір (спільне виготовлення дерев, чагарників, парку за допомогою паперу, колективної аплікації, з використанням природного матеріалу). Всі готові деталі інтер'єру та прикраси активно використовуються в грі з чоловічками. В ході гри неминуче виникають конфліктні ситуації між дітьми. Дорослий стимулює дітей висловлювати свої почуття, повідомляти про свої переживання, спонукає до прояву співпереживання, виховує вміння ділитися іграшками і т.д. Зовнішнім стимулом регулювання своїх негативних емоцій є закони LEGO-країни і «Чарівне заклинання», про яких «нагадує» Фея - Берегиня міста, дорослий, а потім самі діти:
  • Маленькі чоловічки ходять в гості один до одного.
  • День народження в місті LEGO-країна.

 

docx
Додав(-ла)
Kovalchuk Olya
Додано
14 лютого 2022
Переглядів
271
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку