Презентація створена для уроку "Вступ до історії України та громадянська освіта" 5 клас. В презентації пояснюється поняття "світогляд", "релігія". Розповідається про науковий та мистецькій світогляд.
Світогляд, наукові знаннята художня культуравпродовж історії
Номер слайду 2
Мета: визначити чинники, які впливають на формування світогляду, роль освіти та науки у відображенні світогляду людини; з’ясувати що таке художня культура, мистецтво; як людина вивчає історію за пам’ятками культури; дати уявлення про діячів української культури, які залишили свій слід в історії.
Номер слайду 3
План: Світогляд давніх людей. Релігія. Науковий та мистецькій світогляд.
Номер слайду 4
Світогляд давніх людей Те, як у давнину люди уявляли світ, досить сильно відрізнялося від його сучасного розуміння. Для первісної людини майже ніщо у світі не існувало просто так, але пояснювала вона це діями надприродних сил. Також люди вірили у свою здатність впливати на ці сили за допомогою обрядів та магічних предметів. Світогляд- уявлення людини про світ і її місце в ньому.
Номер слайду 5
Історично сформувалося кілька типів світогляду. Найдавнішим уважають міфологічний світогляд. Його втіленням є міфи. У міфах багатьох народів розповідається як було створено Всесвіт. Міф (від грец. — розповідь) — це розповідь, що передає уявлення наших далеких предків про створення світу, його будову, про богів і різних фантастичних істот.
Номер слайду 6
Релігія Давня людина прагнула захиститися від небезпек, причини яких не розуміла, таких як хвороби та природні лиха, відсутність їжі. Також вона прагнула зрозуміти світ навколо: причини природних явищ, походження людини та її смертність. Спроби пояснити світ та вплинути на нього втілилися у зародженні релігії. Віру в багатьох богів називають багатобожжям, або язичництвом. Язичниками були і давні слов’яни. Релігія пояснювала світ: як його було створено, чому він саме такий, а не інакший, так з’явилися релігії які ґрунтувалися на вірі в єдиного бога – творця світу і людини. Релігія — віра людини в надприродні сили та існування богів. У сучасному світі існують сотні релігій, серед них виокремлюють ті, що мають найбільшу кількість послідовників у різних куточках світу. Такі релігії називають світовими. До них зараховують буддизм, християнство та іслам.
Номер слайду 7
У сучасному світі існують сотні релігій, серед них виокремлюють ті, що мають найбільшу кількість послідовників у різних куточках світу. Такі релігії називають світовими. До них зараховують буддизм, християнство та іслам.буддизмісламхристиянство
Номер слайду 8
Науковий та мистецькій світогляд В основі наукового світогляду – закономірні зв’язки між явищами, які можна підтвердити експериментами, обґрунтувати законами. Зародження і розвиток науки сягає давніх часів. Наприклад, багато законів математики і фізики відкрили давні греки. Зародження історії теж пов’язують з Давньою Грецією. Закон Архімедатіарема Піфагора. Геродот батько історії
Номер слайду 9
Мистецький світогляд спирається на художні образи. Про особливості сприйняття й осмислення світу в художніх образах свідчать, наприклад, твори живопису або літературні твори. Різні типи світогляду формувалися в різні історичні періоди, усі вони існують і досі, маючи, утім, різну вагу в загальній картині уявлень про світ.
Номер слайду 10
Поширенню наукового світогляду сприяє освіта. Велику роль у цьому відіграють школи та університети. Один з найстаріших вищих навчальних закладів України – Львівський національний університет імені Івана Франка. Його історія починається 1661р. Першу кафедру історії України, відкрито в 1894р.
Номер слайду 11
Перший університет було засновано в 1805 р. у Харкові – зусиллями просвітника, ученого, винахідника Василя Каразіна та інших громадських діячів. Нині Харківський університет носить ім’я свого засновника.
Номер слайду 12
У 1834 р. було засновано Київський університет імені святого Володимира ( зараз – Київський національний університет імені Тараса Шевченка). Університети були не тільки осередками розвитку освіти й науки, а й острівцями вільнодумства й свободолюбства.
Номер слайду 13
ВИСНОВКИ• Уявлення людей про те, як влаштований світ та які сили діють у ньому, змінювалися протягом історії людства.• До часу формування сучасної науки і накопичення наукових знань людством на людську свідомість визначальний вплив мала релігія.• У другій половині XVIII ст. зародилася наука в сучасному розумінні. Її розвиток сформував той світ, який ми знаємо зараз.