Тема. Т.Г. Шевченко, «Садок вишневий коло хати». Картини довколишнього світу, природи в поезіях Т. Шевченка. Поетичні засоби мови.
Мета: навчитися передавати настрої пейзажних поезій за допомогою виразного читання, описувати власні відчуття, викликані художнім словом; розвивати навички виявлення й аналізу наявних у тексті епітетів; виховувати любов до батьківського дому.
Обладнання: репродукція картини Т. Шевченка «Селянська родина», мультфільм «Садок вишневий коло хати», запис співу солов`я.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань. Налаштування на сприйняття нового матеріалу
Учитель. Ім’я Т.Г.Шевченка відоме кожному українцеві з раннього дитинства. Мабуть, немає родини, в якій би не шанували поетичний спадок видатного сина українського народу, не знали основних віх його життя.
Давайте пригадаємо ключові моменти біографії Т.Г.Шевченка (перевірка виконання домашнього завдання)
Гра «Вірю! – Не вірю!»
Запитання
Давайте зараз разом перегорнемо окремі сторінки «Кобзаря» - святої для всіх українців книги, пригадаємо окремі поезії Т.Шевченка, з якими ви познайомилися в початкових класах.
Поетична композиція (попередньо підготовлені учні декламують вірші Т.Шевченка )
1 уч. «По діброві вітер виє»(З балади «Тополя»)
2 уч. «Світає,край неба палає»(З поеми «Сон»)
3 уч. «Село на нашій Україні»(З поеми «Княжна»)
4 уч. «Встала й весна «(Із поеми «Гайдамаки»)
5 уч. «Зацвіла в долині червона калина»
6 уч. «Тече вода з-під явора»
Обговорення
II. Повідомлення теми та мети уроку
Уявіть собі, що людина сидить у в’язниці. Це не якийсь розбійник, злодій. Його вина тільки в тому, що він щиро прагне щасливої долі для свого поневоленого народу, піднімає на захист людей своє полум’яне слово. У камері високо під стелею — заґратоване віконечко з похмурим петербурзьким небом. А перед очима — рідна Україна, квітучий вишневий садочок біля старенької білої хати, селяни, що йдуть потомлені зі свого поля. Бринять дівочі чисті й дзвінкі співи. І народжується вірш — перлина, у якому ні слова суму, розпачу, образи, а лише світлий спогад, мрія, ідеал життя.
Про знаний усіма щирими українцями вірш Т. Шевченка «Садок вишневий коло хати…» ми й будемо говорити сьогодні.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Теорія літератури
Чому українську мову називають солов’їною
Соловей співає так гарно тому, що колись ще й умів по-людськи розмовляти.
Та коли Бог ділив землі і мови, запорозькі козаки були в поході .Повернулися – ні мов, ні землі вже не залишилося, все інші народи позабирали. Тоді змилосердився Бог і віддав запорожцям землю, яку для себе залишив, тому
вона найбагатша й найкраща у світі. А соловейко подарував запорожцям свою мову, тому наша мова солов’їна.
Розповідь учителя про історію створення вірша
Після закінчення Академії мистецтв у 1845 р. Шевченко повертається в Україну з наміром там оселитися. Він знайшов роботу у Київській археографічній комісії та почав змальовувати історичні пам`ятки по всій Україні. Побував у Кирилівці, був обурений знущанням над простими селянами – кріпаками.
1845р. – рік розквіту творчих сил Шевченка: написав п`ять поем та «Заповіт». У Києві познайомився із Костомаровим, письменником, ученим – істориком. Саме він загітував Шевченка приєднатися до таємної політичної організації, яка називалась Кирило – Мефодіївське братство, його девізом було: « І не буде ні царя, ні пана, ні кріпака». Студент Петров вступив до братства з провокаційною метою, доніс у поліцію на його учасників, і 5 квітня 1847 р. Шевченка було заарештовано і в супроводі двох дужих жандармів відправлено до Петербурга.
Важко навіть уявити, що теплий і радісний вірш «Садок вишневий коло хати» Т.Г.Шевченко створював у холодному підземеллі з широкими кількаметровими стінами Петропавловської фортеці в Петербурзі. Тут, у казематі, захований від усього світу, в огидних допитах і нестерпному очікуванні вироку провів Тарас Шевченко найжахливіший квітень і травень свого життя 1847 року.
Його кати, мабуть, луснули б від злості, коли б довідалися, що їхній арештант і тут, у в’язниці, пише вірші. Цей цикл віршів Шевченко назвав „У казематі”. І серед них – „Садок вишневий коло хати”.
Робота з текстом вірша Т.Г.Шевченка «Садок вишневий коло хати»
Прослуховування аудіозапису вірша Т.Шевченка «Садок вишневий коло хати
Виразне читання поезії учнями
Бесіда за змістом
«Музична пауза»
Учениця виконує українську народну пісню
|
Цікаво! СОЛОВЕйКО Соловейко — один з найвідоміших співочих птахів України. Мешкає він не тільки в лісах. Відомо досить багато випадків гніздування солов’їв у селах. За наявності сприятливих умов солов’ї оселяються поряд із людиною навіть у великих містах, де вони охоче займають зручні місця в парках, скверах, садах, річкових заростях, у придорожніх лісосмугах. На території України солов’ї з’являються в середині квітня — на початку травня. Весь період гніздування займає приблизно два місяці, починаючи з перших чисел травня до кінця червня. У липні молоді солов’ї стають самостійними й починають вести одиночний спосіб життя. Відліт триває з кінця серпня до початку вересня. У вподобаних місцях солов’ї гніздяться щороку, тому дуже важливо не порушувати ту обстановку, в якій вони гніздилися в попередні роки. Молоді солов’ї теж повертаються до місцевості, де вони вивелися. І чим більше таких «солов’їних місць» буде залишати людина, тим більше в нас буде весняних солов’їних співів. |
|
Цікаво! Хрущ — жук родини пластинчастовусих, який має червоно-буре забарвлення; шкідник лісу й саду. Народні прикмети говорять: весною багато хрущів — літом слід чекати засухи; як купа хрущів навесні, то будуть проса рясні. |
Ідейно-художнй аналіз поезії
Тема: показ краси рідної природи і щасливого родинного життя українських селян.
Головна думка: уславлення чарівності природи рідного краю,дружної української родини.
Вид лірики : пейзажна
Вірш написаний у фольклорному стилі, тому не дивно,що він став народною піснею (на музику його поклав композитор Я. Степовий).
Прослуховування пісні «Садок вишневий коло хати» (мультфільм)
Порівняльна характеристика поезії і картини Т.Г. Шевченка
« Селянська родина»
- Кого і що зображено на картині?
- Яким настроєм пройнята картина ( сум, печаль )
Коментар до картини «Селянська родина»
На картині зображена стара, під солом’яною стріхою хата. Тут у затишку наприкінці робочого дня зібралась селянська родина – молоді батьки та їх синочок. Малюк, що цілий день бавився з дідусем, ненароком розбив глиняний горщик, що висів на тину і був неабиякою цінністю родини. Першим порухом батька було покарати хлопчика за вчинену шкоду. Але мати заступилася за сина, благаючи батька простити. І той полагіднішав, заспокоївся, взяв люльку і, наче вибачаючись перед дружиною, прагне пригорнути сина. За цією драмою стежить дворовий пес. Трохи далі у променях призахідного сонця гріється сивий дідусь, якому байдуже до того, що діється. Художник гостро, насторожено, драматично вдивляється в життя людей. Т.Г.Шевченко у цьому полотні передав свій біль за скривджений, підневільний народ. Цей біль від душевної рани змушує малювати. Це не лише доля героїв картини, а це і його доля.)
- Яким настроєм пройнята поезія?
Висновок: природа знімає проблеми, наближає життя до ідеалу.
Ідеальним є життя родини у поезії « Садок…». Саме про таке життя мріяв Шевченко, але доля була невблаганною. Повернувшись із заслання, мріяв про родину і власну домівку :
Поставлю хату і кімнату,
Садок – райочок насаджу.
Полежу я і походжу
В своїй маленькій благодаті
Та в однині – самотині
В садочку буду спочивати.
Присняться діточки мені,
Веселая присниться мати…
Він майже реалізував свою мрію: родич Варфоломій купив на прохання Шевченка земельну ділянку, а Тарас намалював проект власної домівки . Але передчасна смерть стала на заваді.
IV.Підведення підсумків
Мікрофон
· Сьогодні я дізнався (дізналась) ….
· Мені було цікаво …
· Я зрозумів (зрозуміла), що …
· Урок дав мені для життя …
. «Кобзар» повинен бути в кожній родині,тому що…
Прослуховування пісні
На сьогоднішньому уроці ми з вами ще раз долучилися до краси невмирущого Шевченкового слова. Але ми ,нащадки великого Тараса, повинні виконувати його заповіти.
Свічечка букви Ї.
Хай це можливо і не найсуттєвіше
але ти дитино
покликана захищати своїми долоньками
крихітну свічечку букви «ї»…
бо кажуть дитино
що мова наша — солов'їна
гарно кажуть
але затям собі
що колись
можуть настати і такі часи
коли нашої мови
не буде пам'ятати
навіть найменший
соловейко
тому не можна покладатися
тільки на солов'їв
дитино.
V. Домашнє завдання. Колективне: вивчити вірш «Садок вишневий коло хати» напам’ять , підібрати епітети до слова край; індивідуальне (за бажанням): намалювати ілюстрацію до вірша.
VІ . Оцінювання роботи учнів на уроці.