Таблиці в текстових документах

Про матеріал
сформувати поняття: комірка, стовпець, рядок; формувати вміння: створювати таблиці; редагувати таблиці; навчити: використовувати Інструменти для креслення й настроювання властивостей таблиць у текстовому документі; створювати в текстовому документі таблиці довільного рівня складності різними способами; використовувати набуті знання на практиці; розвивати: творчі здібності; аналітичне мислення; виховувати інтерес до навчання
Перегляд файлу

Урок № 6

Тема. Таблиці в текстових документах

Мета: сформувати поняття: комірка, стовпець, рядок; формувати вміння: створювати таблиці; редагувати таблиці; навчити:  використовувати Інструменти для креслення й настроювання властивостей таблиць у текстовому документі;  створювати в текстовому документі таблиці довільного рівня складності різними способами;  використовувати набуті знання на практиці; розвивати:  творчі здібності; аналітичне мислення; виховувати інтерес до навчання

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 

Хід уроку

I. Організаційний етап

II. Перевірка домашнього завдання

III. Актуалізація опорних знань

Експрес-опитування

1. Як зазвичай у тексті виокремлюють перелік предметів? (Списками)

2. Як здійснюється організація списків?

3. Які ви знаєте види списків?

4. Для чого використовуються графіки в тексті?               

5. Обґрунтуйте необхідність використання графічних зображені у тексті.

6. А як, на вашу думку, можна оформити логічно структурований текст — журнал успішності чи відвідування, розклад тощо? (У вигляді таблиці)

 

IV. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Отже, у повсякденному житті ви зустрічаєтеся з різними текстовими документами, які містять не тільки текстовий. фрагмент, а й таблиці. Наприклад, розклад уроків, розклад руху транспорту, табель успішності, різні відомості тощо. Без таблиці важко, а інколи й неможливо правильно розташувати текст, розділити його за певними змістовими ознаками.

 

V. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

Таблиця відображається у вигляді сітки із вертикальних стовпців і горизонтальних рядків. Перетин рядка і стовпчика визначають комірку, в якій може зберігатися слово, речення, число, формула чи картинка.

 

І. Створення таблиці

  • Перший спосіб. Таблицю можна побудувати з допомогою миші використовуючи як основні інструменти Олівець (кнопка Створи ти таблицю) та Гумку, що знаходяться на панелі інструментів Таблиці і межі або команду Таблиця Побудувати таблицю .Такий спосіб часто використовують, коли для стовпців чи рядків хочуть отримати різні розміри.
  • Другий спосіб. Вставити таблицю, задавши кількість рядків та стовпців. Команди:  Таблиця Вставити таблицю або клацнути на кнопці Вставити таблицю на панелі інструментів (використовують, якщо потрібна таблиця стандартного вигляду). Цей спосіб використовується найчастіше.
  • Третій спосіб. Перетворення готового тексту в таблицю. Текст необхідно для цього підготувати — інформацію потрібно розміщу­вати в певному порядку, через однакові проміжки чи знаки. Команда: Таблиця Перетворити Текст на таблицю.

 

2.  Заповнення таблиці

Потрібно встановити в комірку курсор і ввести потрібні дані. Перехід з однієї комірки в іншу здійснюється за допомогою клавіш керування курсором або клавішею Tab. Також можна перевести вказівник миші в потрібне місце  і клацнути лівою кнопкою.

 

3.  Редагування таблиці

— Що означає поняття «редагування тексту»? (Редагування — це виправлення помилок і внесення змія до тексту),

Редагування таблиці полягає не тільки у виправленні помилок або заміні вмісту окремих комірок, а й у зміні розмірів стовпців і рядків та доповненні або видаленні стовпців, рядків, комірок.

 

3.1.Зміна ширини стовпців і висоти рядків

Перший спосіб. Не виділяючи комірок таблиці, навести кур­сор миші на межу між рядками або стовпцями, щоб з'явилася двонапрямлена стрілка. Натиснувши ліку кнопку миші, перетяг­ти стрілку у відповідному напрямку. Під час перетягування межі з'являється штрихова лінія, яка показує, де буде межа.

Другий спосіб. Виділити стовпець чи рядок, який треба змінити і виконати команду Таблиця Властивості таблиці і в діалого­вому вікні встановити потрібні параметри.

 

3.2. Вставка стовпців і рядків

Виконати команду Таблиця Вставити → … .

 

3.3. Виконання обчислень

   Розмістити курсор у комірці, де повинен бути результат обчис­лення.

  Виконати команду Таблиця Формула, з'явиться діалогове ві­кно, в якому можна вибрати формулу.

   За умовчанням пропонується формула SUM (ABOVE), за якою обчислюється сума чисел усіх комірок, що знаходяться вище від вибраної.

   Крім  того,  для   таблиць  можна   використовувати  функції AVERAGE(), COUNT(), MAX(). MIN(). PRODUCT(), які сприй­мають як аргументи посилання на комірки таблиці. Більш детальну інформацію можна знайти в довідковій системі Microsoft Word.

 

3.4. Сортування рядків

Сортування рядків полягає в перестановці рядків відповідно до поданих у вибраному стовпцю. Для цього необхідно виділити комірки стовпця Таблиця Сортування і в діалоговому вікні ви брати необхідну умову.

 

4.  Форматування таблиці

Форматування таблиці полягає у виборі типу і товщини зовніш­ніх і внутрішніх ліній, зміні їх кольору, заливці виділених комірок вибраним кольором, об'єднанні комірок або їх розбиття тощо. Всі ці операції виконуються натискуванням відповідних кнопок на панелі інструментів Таблиці та межі.

Для виділення в таблиці:

  • комірки — навести курсор миші на лівий край комірки і, коли з'явиться стрілка, клацнути лівою кнопкою;
  • кількох комірок — на першу з них навести курсор миші і, коли з'явиться стрілка, клацнути лівою кнопкою, не відпускаючи її, перетягти стрілку до останньої; комірки і відпустити кнопку;
  • стовпця — зверху над таблицею розташувати курсор миші проти стовпця і, коли з'явиться стрілка, клацнути лівою кноп­кою;
  • кількох стовпців — зверху над таблицею розташувати курсор миші проти першого стовпця і, коли з'явиться стрілка, клац­нути лівою кнопкою, не відпускаючи її, перетягти стрілку до останнього стовпця і відпустити кнопку;
  • рядка — досить ліворуч за межами таблиці розташувати курсор миші проти рядка і, коли з'явиться стрілка, клацнути дівою кнопкою;
  • кількох рядків — ліворуч за межами таблиці розташувати курсор миші проти першого рядка і коли з'явиться стрілка, клац­нути лівою кнопкою, не відпускаючи її, перетягти стрілку до останнього рядка і відпустити кнопку;
  • всієї таблиці — виділити всі її рядки або стовпці або викона­ти команду Таблиця Виділити таблицю, або клацнути чотирьохбічну стрілку (маркер переміщення таблиці)

 

Щоб зняти виділення, потрібно клацнути мишею на чистомумісці таблиці, документа або екрана.

Виконання комплексу вправ для зняття м'язового напружен­ня. (Варіант 1)

 

VI. Узагальнення і систематизація знань

1. Фронтальне опитування

А тепер підсумуємо вивчене і спробуємо створити таблиці на практиці.

1. Якими способами можна створити таблицю у Word?

2. Коли використовується перший спосіб (рисування)?

3. За яких умов використовується другий спосіб (задання)?

4.3а яких умов використовується третій спосіб (перетворення тексту)?

5. Як заповнювати таблицю?

6. Як пересуватися від комірки до комірки під час заповнення таблиці?

7. У чому полягає редагування таблиці?

8. Як вставляти стовпці і рядки?

9. Як змінювати висоту рядка і ширину стовпця?

10. Як виконати обчислення в таблицях?

11. Як здійснити сортування даних у таблицях?

 

VII. Формування практичних умінь і навичок

Виконання практичного завдання.

Інструктаж із техніки безпеки. Виконання комплексу вправ для зняття зорової втоми (через 15 хвилин після початку роботи). (Варіант 1)

Інструктивна картка

1 Запустіть текстовий редактор Word.

2. Створіть таблицю1. Забезпечте автоматичну нумерацію в першому стовпці. 

Таблиця 1

Список учнів підгрупи (класу)

Номер комп’ютера

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Заповніть таблицю 1 (за браком часу - 2-3 рядки).

4. Створіть таблицю 2.

Таблиця 2

Дні тижня

Понеділок

Вівторок

Середа

Четвер

П’ятниця

Кількість уроків

 

 

 

 

 

5. Заповніть таблицю 2.

6. Доповніть таблицю 2 ще одним стовпцем Разом.

7. Проведіть у ньому автоматичне обчислення суми кількості уро­ків за тиждень.

8. Збережіть документ у власній папці під назвою Таблиці

9. Про виконання завдання повідомте вчителя.

 

VIII. Підбиття підсумків уроку

Оцінювання роботи учнів на уроці.

 

IX. Домашнє завдання

1. Опрацювати конспект та відповідний розділ підручника.

2. Повторити матеріал з математики про трикутник, прямокут­ник (на вибір), коло та формули для обчислення їх площі.

doc
Додано
8 травня 2020
Переглядів
733
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку