Тарас Шевченко «Садок вишневий коло хати...».Відтворення краси рідного краю засобами образної мови

Про матеріал
Конспект уроку на тему "Тарас Шевченко «Садок вишневий коло хати...». Відтворення краси рідного краю засобами образної мови" розроблений для проведення в 5 класі.
Перегляд файлу

Тема уроку. Тарас Шевченко «Садок вишневий коло хати...».Відтворення краси рідного краю засобами образної мови

Мета:

  •            ознайомити учнів із  віршем Т.Г.Шевченка  «Садок вишневий коло хати»
  •            формувати вміння уважно слухати, виразно читати вірші;
  •            збагачувати словниковий запас учнів;
  •            розвивати навички критичного мислення, вміння висловлювати свою думку, порівнювати, уявляти;
  •            виховувати поважне ставлення до природи рідного краю.

Формування ключових компетентностей:

1) вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчально-пізнавальної діяльності;

2) соціальна – підтримувати контакт з учнем (ученицею) у парі, у групі,  виявляти зацікавленість у подальшій навчально-пізнавальній діяльності та демонструвати позитивну спрямованість особистості;

3) загальнокультурна – дотримуватись норм мовленєвої культури, зв’язно висловлюватись;

4) здоров’язбережувальна  - слухати пояснення вчителя, у разі необхідності звертатися з проханням про індивідуальне консультування.

Хід уроку

І.Організація класу.

Психологічне налаштування на урок.

- Сьогодні у мене все добре. Спить зимове сонечко за хмарами. Спить зимовий ліс. Спить уся природа. Я – частинка живої природи. Буду її оберігати і плекати.

Вправа «Подаруй усмішку доброти»

- Діти, пропоную вам усміхнутись один одному, подарувати свою усмішку сусіду по парті та побажати вдалого навчального дня.

ІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

  •          Сьогодні на уроці ми продовжуємо знайомитись із творчістю видатного письменника України. Прочитаємо вірш «Садок вишневий коло хати», відпрацюємо виразність його читання та зрозуміємо зміст.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1.   Виразне читання вірша «Садок вишневий коло хати…» учнями.

2.   Прослуховування аудіозапису вірша.

https://www.youtube.com/watch?v=Di1iramkzGc

Робота з текстом.

 Яку пору року зображено у вірші?

 Чому співають дівчата, адже вони потомлені йдуть після важкої роботи?

 Чому сім’я вечеряє коло хати, а не в хаті?

 Чому подає вечеряти дочка, а не мати, яка її, напевно, варила?

 Чого хоче научати мати?

 Як соловейко не дає матері научати?

 Чому затихли всі, окрім дівчат та соловейка?

 

Визначте тему та основну думку вірша «Садок вишневий коло хати…».

Очікувані відповіді

 Картини праці й відпочинку українців.

 Замилування родиною, родинним життям.

 Уславлення праці, миру й злагоди в сім’ї. Умовно цей вірш можна поділити на 4 епізоди:

1-й епізод — вечір... закінчився робочий день, повертаються з поля плугатарі.

2-й епізод — ідуть співаючи дівчата.

3-й епізод — біля хати зібралась на вечерю сім’я.

4-й епізод – непомітно надходить ніч. Усе завмирає.

Складання літературного паспорту твору.

Робота в групах. Визначення ключових образів та пояснення їхніх значень.

Поезія «Садок вишневий коло хати» є справжнім шедевром. У ньому немає узвичаєних художніх засобів, жодних барв. Вечір в Україні постає перед читачем у всій своїй красі. Чудові картини природи, працю і побут селянської родини бачимо за допомогою зорових і слухових образів, створених поетом: «Сім’я вечеря коло хати,

Вечірня зіронька встає.

 Дочка вечерять подає,

 А мати хоче научати,

Так соловейко не дає».

    Серед такої природи людині весело і спокійно. Шевченко змалював дружну сім’ю, де панує взаємоповага, любов і гармонія. Поезія викликає почуття гордості і захоплення красою природи.

Тестове опитування

1. Що робить сім'я коло хати?

А Вечеряють; Б грають;

В співають; Г сплять.

2. Кого поклала мати коло хати?

А Дочку; Б їжу;

В маленьких діточок; Г  немовля.

3. Чому протиставляється сонце у вірші «За сонцем хмаронька пливе»?

А Хмарці; Б морю;

В полю; Г туману.

4. Хто подає вечерю у вірші «Садок вишневий коло хати»?

А Мати; Б батько;

В дочка; Г брат.

5. З ким заговорить серце у вірші «За сонцем хмаронька пливе»?

А Хмаркою; Б морем;

В туманом; Г з Богом.

6. Який епітет використовує до хмарки автор у вірші «За сонцем хмаронька пливе»?

А Синя; Б рожева;

В зелена; Г сива.

7. Що роблять дівчата, коли йдуть з роботи у вірші «Садок вишневий коло хати»?

А Танцюють; Б сміються;

В співають; Г розмовляють.

8. Який художній засіб використовує поет у ряках « хмаронька…сонце спатоньки зове»?

А Метафору; Б епітет;

В порівняння; Г персоніфікацію.

9. На скільки епізодів можна поділити вірш «Садок вишневий коло хати»?

А 2; Б 1;

В 4; Г 3.

10 Де написав ці вірші Шевченко:

А На засланні  Б. В Україні  В В Дитячі роки   Г Після заслання

11. «Содок…» є твором

А)ліричним  Б/драматичним   В) прозовим

12. Символ тривоги, небезпеки, невизначеності

А вишня  Б) сонце   В) туман   Г) соловейко

 

Рефлексія

    Інтерактивна вправа „ Мікрофон”

На уроці я…

Вірші Шевченка для мене ….

Мені було цікаво тому, що….

Я хочу побажати всім українцям…     

  Об’єднайтеся в пари й напишіть вірш на кілька рядків, де римуються подані слова: нас — Тарас; край — сяй; зернина — Батьківщина; жити — любити; гори — твори; слово — мово.

 

Домашнє завдання. Скласти синквейн "Лірика". Вивчити теорію літератури ("Ліричний твір", "Засоби образної мови").

За бажанням -написати твір-опис «Садок вишневий коло хати…».

 

docx
Додано
13 квітня
Переглядів
24
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку